בית הספר לכתבי שטח נמצא בהקמה, אבל החנות הדיגיטלית לעיתונאים כבר נפתחה

The journalist school for field correspondents is under construction, but the store for journalistic work aids opens today

המוצר הראשון בחנות לעיתונאים שכפ"צ תוצרת ישראל. מעבר לחנות.purchase

Made In Israel

שכפ"צ

בית הספר לכתבי שטח נמצא בהקמה, אבל החנות הדיגיטלית לעיתונאים כבר נפתחה

Made In Israel

שכפ"צ

The journalist school for field correspondents is under construction, but the store for journalistic work aids opens today

המוצר הראשון בחנות לעיתונאים שכפ"צ תוצרת ישראל. מעבר לחנות

הזירה העיתונאית

עיתון בין אויבים. ישראלי, אזורי, בלתי פוליטי

בן גביר מדבר עם ג'יבריל רג'וב. חברוני אל חברוני

נסראללה בטיפול נמרץ. חדשות יום ראשון

נתניהו מדבר עם חמאס על אורון והדר

ערב מלחמת 73,  הגיעה לידי כתב בכיר ידיעה כי בסוף השבוע תפרוץ מלחמה. הוא כתב על כך לפני כמה שנים, כי הוא מצטער מעומק לבו שהממסד הביטחוני הצליח למנוע ממנו לפרסמה בטיעונים ביטחוניים, והוא מצטער על כך שנעתר ולא פרסם. אבל צריך לומר שגם אם הוא היה מפרסם את הידיעה, ספק אם היא הייתה מניעה את ממשלת גולדה מאיר לפעול, ואת אמ"ן להשתחרר מהשקפותיו היסודיות, שכן הממסדים הביטחוני והפוליטי בישראל מושפעים מעמדת הציבור ולא מעמדות של עיתונאים יחידים; ועמדת הציבור בהקשרים העיתונאים באה לביטוי בעמדת מערכת העיתון, כלומר עמדתו של כלי התקשורת כולו, נקרא לייצור החמקמק הזה כאן – אמת עיתונאית. נכון זוהי עדין עמדת פלג מהציבור, כלומר עמדת קוראי אותו עיתון, או עמדת רבים מקוראי אותו עיתון, אבל במקרה הזה יתברר להערכתנו כי עמדות כלי התקשורת כיחידה עיתונאית סגורה, הן מזוקקות, ונטולות רעשי רקע, וכי עמדות זעם שנגזרות מתהליכים חברתיים, מופרדות מהן ומנוקות; על כך יהיה עלינו להוסיף את הערכת עוצמת כלי התקשורת הספציפי, באשר הוא, אשר במקרים רבים עוצמתו חוצה מגזרים, פלגים וקהילות.

במילים אחרות, אם העיתון בו עבד הכתב האמור היה קובע כעמדת המערכת, קרי כעמדת העיתון, שביום שבת תפרוץ מלחמה, יש סיכוי שממשלת ישראל הייתה מתעוררת מהתרדמת עוד לפני ערב שבת ההוא, אשר בו החלו סוסיתות כרמל עצבניות לחתוך את הכבישים הדוממים של יום הכיפורים; כי הציבור היה אז נרעש, מכך שמוסד כה חשוב ומבוסס כעיתונו של הכתב הבכיר, קובע שזוהי האמת, וכי גולדה וחבריה אינם מבחינים בה. זוהי שרשרת ההשפעה האמיתית בישראל: הציבור-כלי התקשורת -הממסדים. (פוליטי-תרבותי-עיתונאי-כלכלי-משפטי). והדבר המתואר לעיל הוא בבחינת אמת עיתונאית. זוהי אינה אמת אוניברסלית, אבל עד הפצעתו של המשיח בישראל, אפשר להסתפק בסוגים מקובלים של אמת ציבורית, למשל אמת משפטית, עיתונאית, אקדמית וכיו"ב.
אבל בישראל מערכות העיתונים לא קובעות עמדה מערכתית לגבי סוגיות מכריעות, ואין בישראל אמת עיתונאית, או עמדתו הנחרצת של העיתון (לפעמים עיתונים עושים זאת במובלע, או מהשקפה תרבותית לא לגמרי מודעת); ושלל העמדות שנובעות מהדיווחים האינסופיים, באינסוף כלי תקשורת, גיוונן, רוח הסערה בה הן נכתבות, ותחושת המרי אשר עיתונאים רבים חשים כשהם כותבים אותן, ואשר עוברת בטקסט, מטעה את כולנו לחשוב שהמציאות העיתונאית היא הפוכה מזו שנטען כאן, כלומר שמדובר בעיתונות דינמית חופשית ופלורליסטית – ולא בעיתונות צעצוע שמתבטלת בפני הממסדים החזקים ואשר אינה מעזה להביע עמדה מערכתית נוקבת בסוגיות מכריעות.

וכך, כאשר העיתונות הישראלית מתחמקת ברובה מחובתה (לעניות דעתנו) לקבוע אמת עיתונאית משחר עצמאותנו, כך כלי התקשורת בישראל לא התריעו במובן המערכתי על המלחמה שכמעט הכריעה אותנו ביום הכיפורים.

וכך בדיוק גם כלי התקשורת ישראליים אימצו את ההשקפה של הממסד התרבותי הישראלי המקולקל ולא התריעו מעולם על התקיפה הגזעית האשכנזית כנגד המזרח, שהקצה שלה, הוא עלייתם לפסגת הפוליטיקה הישראלית של בן גביר וסמוטריץ', כתוצאה מהצבעה מזרחית מוטה למפרע, הצבעה של נקמה וזעם (אשר בה המזרח ומזרחיים לא יודו כנראה לעולם, וע"כ זוהי משימה עיתונאית מערכתית להציב את האמיתה הזאת במקומה). במקום לנקוב באמת העיתונאית הזאת, תיארו אותה העיתונים, ועדין הם מתארים לפעמים, בטרמינולוגיה אשכנזית מטופשת כמו מקופחים, שד עדתי, ועוד מטבעות לשון שמגחכות את המותקפים. אם כי במקרה הזה לא כאמת עיתונאית קרי כעמדת מערכת, אלא כתרבות רווחת.

וההתרחשות הפוליטית שהעלתה את סמוטריץ' ובן גביר, ואשר נובעת מאמת עיתונאית שמעולם לא נאמרה, מאיימת כעת על המשטר הדמוקרטי בישראל, ולפיכך היא מאיימת על ישראל. וגם באמת העיתונאית הזאת אין כלי תקשורת ישראלי שנוקב כעמדתה של המערכת. כעמדת העיתון. כעמדת כלי התקשורת. הסכנה לישראל מסמוטריץ' ומבן גביר מחריפה ככל שהם קרובים לקבל את הכלים שהובטחו להם בהסכמים הקואליציוניים, אבל אין פוצה פה ומצפצף. למעט כמובן בליל הקולות הסותרים והסוערים שמגיעים מאלפי המקלדות של עיתונאים ועיתונאיות בכירים וחשובים ככל שיהיו אבל כמעט חסרי חשיבות במובן של האמת העיתונאית. והמערכות עצמן כבר רצו קדימה, אל בליל הקולות חסר הפשר הבא. בלי להשאיר בזירה אמת עיתונאית ברורה ומזוקקת לגבי המתרחש ממש עכשיו לנגד עיננו. ובכל מקום שכתוב כאן עיתונים ומערכות עיתונים הכוונה גם לרדיו טלוויזיה ורשת כמובן.

מתי כהן

גיליון 75 |1 בינואר 2023
רואה אור בימי א' | בהרצה

בתמונה כוח מג"ב מפנה חרדים מהצומת בכניסה לירושלים, בהפגנה נגד גיוס. ארכיון 2019
בתמונה כוח מג"ב מפנה חרדים מהצומת בכניסה לירושלים, בהפגנה נגד גיוס. ארכיון 2019

01.01.2023 tipp

הערכתנו היא שבתום הדיון בבית המשפט העליון שיתחיל ביום חמישי הקרוב, יפסול העליון את התיקון לחוק דרעי שהתקבל בשבוע שעבר בכנסת, הוא חוק יסוד: הממשלה. בית המשפט העליון עשוי להציע ראשית לדרעי לפנות ליו"ר ועדת הבחירות שיקבע אם יש קלון בהרשעתו. מאחר שהסיכוי שדרעי יסכים לפנות ליו"ר ועדת הבחירות קלוש, הערכתנו היא כי פסילת התיקון לחוק יסוד הממשלה, תבוא בהכרעת 11 השופטים שיושבים בדיון. הערכתנו זו נובעת בראש ובראשונה מדבריה של הנשיאה חיות כי “נמשיך לעמוד איתן גם אל מול הרעמים והברקים הנשמעים והנראים בעת הזו; הם מופנים לעברנו ומבשרים, כך נראה, את בואה של סערה; אך כשהדין, והוא לבדו, לנגד עינינו, יכול נוכל גם לה". מאחר שהדין נגזר גם מתוך הפרשנות המקובלת הרווחת בבתי המשפט, ומאחר שהפרשנות הזו לגבי עונש מאסר על תנאי היא שהוא כעונש מאסר בפועל,  יתקשה בית המשפט העליון להתעלם מהפרשנות על אף הרגישות החברתית שמגלמת גם פרשת דרעי הנוכחית. ההנחה שזהו חוק פרסונלי, כפי שהעריך כאן לפני כחודש פרשננו המשפטי, סגן נשיא המחוזי מרכז בעבר אברהם יעקב, עשויה להפוך לקביעה משפטית במהלך הדיונים והכרעה. קרוב לוודאי שגם ההתרחשות המשפטית לפיה השופט שגזר את דינו של דרעי למאסר על תנאי, לא דן בשאלת הקלון, רק כי הבין שדרעי מתכוון לפרוש מפוליטיקה, גם היא תעלה בדיון בעליון ותקשה על דרעי.

לגבי המציאות הפוליטית של הצורך באיזון בין שתי הרשויות, המחוקקת והשופטת, אשר בעבר השפיעה על הכרעותיו של בית המשפט העליון, כאשר שתי הרשויות ניסו להלך בין הטיפות, ולא להביא לשבר ביניהן, יתכן שהפעם התחשבותו של בית המשפט העליון ברגישות הזאת תהיה מועטה, לאור הניסיונות של המערכת הפוליטית להפר את האיזון ולהחליש את המערכת המשפטית, התרחשות אשר יוצרת דחיפות לגבי התמונה הכללית: השמירה על המשטר הדמוקרטי בישראל. 78 שופטים בדימוס, קבעו השבוע בקול קורא שפרסמו כי הניסיונות האלה עלולים לקעקע את המשטר הדמוקרטי בישראל שהוא נר לרגלי העליון. בהקשר הזה ראוי לזכור שהנשיאה חיות לא הגיבה הן על דברי שופטת העליון בדימוס אילה פרוקצ'יה, כמו גם על גילוי הדעת של 78 שופטי בתי המשפט כאמור, על אף שהודעות שופטים בתקשורת הן חסרי תקדים בישראל.

עם זאת יתכן כי המרחק הרעיוני בין דרעי לבין סמוטריץ' ובן גביר בהקשר של הכוונה לצמצם את כוחה של מערכת המשפט ולסכן את צביונה הדמוקרטי של מדינת ישראל, יעמוד לזכותו של אריה דרעי. מועצת חכמי התורה של ש"ס ניסתה השבוע להגדיל את המרחק הזה בין ש"ס לבין בן גביר וסמוטריץ' כשהצהירה כי ש"ס לא תפעל בחקיקה נגד הציבור החילוני. מצד שני ההודעה הזאת מחדדת את קיומם של שני מתרסים ערכיים, כאשר אחד מהם נמצא בממשלה והשני מחוץ לממשלה.

הדיון במינויים של אריה אריה דרעי ואיתמר בן גביר כשרים יהיה אם כן השבוע ביום חמישי. ואילו הדיון בהעברת הפיקוד על פלוגת מג"ב לידי בן גביר, וכן בהעברת הסמכויות על מינוי ראש המנהל האזרחי ומתאם פעולות הממשלה ביהודה ושומרון לידי סמוטריץ', יהיה רק אחרי החלטת ממשלה שתעביר בפועל את הסמכויות לידיהם.

איתר בן גביר במצעד הדגלים בירושלים 2021
איתר בן גביר במצעד הדגלים בירושלים 2021

01.01.2023 tipp

בשבוע שעבר דיווחנו כי מרואן ברגותי ביקש לאחרונה מחמאס לכלול אותו ברשימת האסירים הפלסטינים שישוחררו בעסקה עם ישראל, להחזרתם של אורון שאול והדר גולדין. המציאות הפלסטינית החדשה הזאת עשויה לקדם כוח פלסטיני חדש של רג'וב, ברגותי, וחמאס שיאיים על השלטון ברמאללה. פנייתו של בן גביר בהקשר הזה, עלולה מצד אחד להרחיב את הקרע בינו לבין הרשות הפלסטינית, שממילא כמעט אינו ניתן לאיחוי, אך מצד שני לפתוח לבן גביר אפשרות מציאותית לשתף פעולה עם פלג פלסטיני חדש שחותר להחליף את ההנהגה הנוכחית.

 

על פי מקור פלסטיני השר איתמר בן גביר, יצר קשר עם ג'יבריל רג'וב במטרה לבדוק שיתוף פעולה ביניהם. מקור כוחם של השניים הוא בחברון. איננו יודעים אם מדובר בשיחת טלפון שהייתה ביניהם, או בהעברת מסר באמצעות איש קשר.

ג'יבריל רג'וב הוא שנוא נפשו של אבו מאזן, ומקורביו של הנשיא הפלסטיני אף איימו לאחרונה על רג'וב לבל יתמודד על ראשות הפתח, ויתחרה במועמדם חוסיין א-שייח. אבו מאזן ומקורביו סבורים כי לא יהיה ניתן לקבוע את פני ההנהגה הפלסטינית אחרי פרישתו של הנשיא הפלסטיני בלי להזיז את ג'יבריל רג'וב מדרכם, שכן כוחו מאיים על בכירותה של רמאללה.

בעקבות האיום  של אבו מאזן, רג'וב מנסה בשבועות האחרונים ליצור שת"פ עם מרואן ברגותי כדי לשנות ביחד אתו את פני ההנהגה הפלסטינית. בשבוע שעבר דיווחנו כי מרואן ברגותי ביקש לאחרונה מחמאס לכלול אותו ברשימת האסירים הפלסטינים שישוחררו בעסקה עם ישראל, להחזרתם של אורון שאול והדר גולדין. המציאות הפלסטינית החדשה הזאת עשויה לקדם כוח פלסטיני חדש של רג'וב, ברגותי, וחמאס שיאיים על השלטון ברמאללה. פנייתו של בן גביר בהקשר הזה, עלולה מצד אחד להרחיב את הקרע בינו לבין הרשות הפלסטינית, שממילא כמעט אינו ניתן לאיחוי, אך מצד שני לפתוח לבן גביר אפשרות מציאותית לשתף פעולה עם פלג פלסטיני חדש שחותר להחליף את ההנהגה הנוכחית.

פעולתו זאת של בן גביר עלולה אבל להתגלות גם כסותרת את כוונותיו של הממסד הביטחוני הישראלי, לחזק את אבו מאזן כדי להעמיק את התיאום הביטחוני. פעולתו של בן גביר עלולה להיות סותרת גם את האופן בו רוצה נתניהו לנהל את המו"מ עם חמאס להחזרת אורון והדר, שכן בהקשר הזה מרואן ברגותי עשוי להיות אחד מקלפי המיקוח בידיו של נתניהו.

Sunday News
01.01.2023

חדשות יום ראשון 

ניצחון לרשות הפלסטינית בזירת האומות המאוחדות, הבקשה הפלסטינית שבית הדין בהאג ידון בחוקיות הכיבוש הישראלי, אושרה בקולותיהן של 87 מדינות.

איתמר בן גביר יצר קשר עם ג'בריל רג'וב בניסיון לבחון קשרי עבודה שוטפים. מוקד כוחם הפוליטי של בן גביר ושל רג'וב הוא בחברון וסביבותיה. ר' הרחבה למעלה

הספינה האירנית על שם קאסם סולימאני צילום משרד החוץ האיראני
רוסיה ואיראן רוצות את סין לצידן בציר. סין לא מתלהבת. ספינת מלחמה איראנית במפרץ הפרסי

נשיא רוסיה פוטין הזמין את נשיא סין שי למוסקבה, בניסיון לכבול את סין לציר רוסיה איראן, אשר סין עושה מידי פעם צעד לעברו, אבל אז שבה על עקבותיה ועושה צעד לאחור. המציאות המתפתחת באסיה עם חיזוק הקשר בין ארה"ב וטאיוואן, ועם צפון קוריאה שעלולה לצאת בכל רגע משליטת סין, וכן השפעתה הגדולה של ארה"ב באזור, ובעיקר ההתחמשות המחודשת של יפן, אשר שילשה השנה את תקציבה הצבאי, ועוד עשויה להוסיף ולהגדילו, מחייב את סין לשמור על גמישות, ועל יכולת להגיב להתפתחויות אזוריות ללא כבלים של קוטב בינלאומי, ומחויבויות קודמות.

מקור ברשות מאשר כי ידוע לו שמרואן ברגותי ביקש מחמאס לשחררו בעסקה עם ישראל. הידיעה הזו מחזקת את הערכתנו כי בנימין נתניהו פתח מיד עם בחירתו ועוד לפני השבעת ממשלתו, במגעים עם חמאס לשחרור אורון שאול והדר גולדין.

ר' הרחבה למעלה.

ביום חמישי הקרוב הדיון בבג"צ על מינוי דרעי ובן גביר כשרים בממשלת נתניהו. העברת מגב לידי בן גביר, וסמכויות על תיאום פעולות הממשלה והמנהל האזרחי לידי סמוטריץ' לא ידונו עד אשר הממשלה תעביר בפועל את הסמכויות האלה לידי השניים, אם תעביר.

ר' הרחבה על כך בכותרת הראשית

חסן נסראללה ביטל נאום שהיה צפוי להיות לו ביום שישי. באל מנאר נכתב כי נסראללה סובל משפעת, לפי דיווח נוסף מלבנון, הוא הועבר לטיפול נמרץ.

גבר איראני מגיש פרח לנשים איראניות ללא חיג'ב בשכונה בעיר שיראז
גבר איראני מגיש פרח לנשים איראניות ללא חיג'ב בשכונה בעיר שיראז

אל הפגנות הנשים ומחאת החיג'אב באיראן, נוספה בסוף השבוע בטהרן מחאה של גברים ונשים שמחו על העוני, השחיתות, ויוקר המחיה. דיווח על ההפגנה הזאת באזור הבזאר הגדול בעיר הופיעה במוצאי שבת באתר איראן אינטרנשיונל. על פי האתר ההפגנה התקיימה למרות נוכחות גבוהה של אנשי ביטחון איראניים באזור, והמפגינים צעקו לעברם "נבלות, נבלות". רבים מאוד נענו לקריאה המקדימה שהתפרסמה לבוא ולהפגין בבזאר בגדול. לא ברור אם המחאה החדשה הזאת מבטאת הצטרפות של ציבורים חדשים למחאת הנשים. צריך לזכור שמהפכת 1979 הצליחה אחרי שהמרחב הכפרי והסטודנטים הצטרפו בהמוניהם למחאות הרחוב, הצטרפות אשר הכריעה בסופו של דבר את השאה פהלווי

בסיס צבאי אמריקאי במזרח רוסיה הותקף בסוף השבוע במספר רב של רקטות, כך נאמר באל מנאר של חיזבאללה.

הולכות ומתרבות כתובות קיר בסוריה בעיקר באזור דמשק נגד המשטר הסורי, ונגד מעורבות איראן ורוסיה בסוריה, וכן נגד השחיתות. אתר המרכז הסורי לזכויות אדם מביא היום ספור נוסף בעניין זה על כפר בנפת דמשק שעל קירותיו הופיעה הכתובת הבאה "העם רוצה את הפלת המשטר הסורי…המהפכה נמשכת…סוריה חופשית ויש לגרש את איראן…רוסיה הכובשת היא האויב של העם הסורי".

המחאה לשחרור הדר גולדין ואורון שאול (ארכיון)(צילום "הבנים הביתה")
המחאה לשחרור הדר גולדין ואורון שאול (ארכיון)(צילום "הבנים הביתה")

01.01.2023 tipp

בשבוע שעבר דיווחנו כאן כי מרואן ברגותי ביקש מחמאס לשחררו בעסקה עם ישראל. בסוף השבוע אמר לנו מקור ברשות כי הוא אכן שמע על  בקשתו זו של ברגותי מחמאס. ההצלבה הזאת בין הידיעות שהגיעו לידינו על רצונו של ברגותי, מחזקת לפיכך את ההערכה כי נתניהו נמצא במגע באמצעות צד שלישי עם החמאס במו"מ לשחרור אורון שאול והדר גולדין. מקור פלסטיני אמר לנו בשבוע שעבר כי נתניהו התחיל במגעים האלה אחרי שנבחר, אבל עוד טרם הוקמה הממשלה. יתכן כי המו"מ הזה אף מעמיק עכשיו.

המקור שמסר לנו לפני כשבוע על פנייתו של ברגותי לחמאס, אף אמר לנו כי נתניהו וחמאס מקיימים מו"מ, אבל לאור רגישות העניין חיכינו לאישור נוסף לידיעה הזו (שהייתה מובלעת בידיעה הראשית), והאישור הזה, אם כי הוא אישור בעקיפין, מתקבל כעת מידי המקור ברמאללה.

הרשות הפלסטינית מודעת אם כן לבקשתו של ברגותי מחמאס להשתרר בעסקת אסירים. לרשות יש השפעה על ישראל, והיא תסכים לשחרור ברגותי רק אם תהיה משוכנעת כי שחרורו לא יאיים על רמאללה, וכי הוא לא יפעל נגדה בשת"פ עם רג'וב ועם חמאס. אבו מאזן לא הסתפק בקשריו עם ישראל, והוא פתח מיוזמתו לפני כחודש במו"מ עם חמאס בעצמו, כפי שדיווחנו כאן בגיליונות קודמים. לשם כך שלח לרצועת עזה, שליח מטעמו לשיחות עם חמאס. באתר חמאס, מודיע דובר הארגון כי לא יהיו חילופים בלי שישראל תשחרר אסירים בכירים. לא ברור אם שחרור ברגותי שאינו איש חמאס, נכלל בתוך ההגדרה הזאת של דובר חמאס. מצד שני כוונתו של ברגותי לרקום כוח פלסטיני חדש עם רג'וב וחמאס, עשוי להכניס אותו לרשימת חביבי ארגון הטרור הרצחני.

קואליציה ומעליה דגל שחור

אברהם יעקב

25.12.2002 tipp

השופטת פרוקצ'יה קראה לציבור לצאת לרחובות. הנשיאה חיות שתקה. שתיקתה של הנשיאה רועמת. האם שתיקתה מצביעה על הפרשנות המשפטית המקובלת שנשענת על סוגיה תלמודית, לפיה אי השלילה, כמוה כחיוב, וכי אין צורך להציג את שני צדדיו של תנאי, שכן האחד מצביע על השני, ובמקרה הזה השתיקה מצביעה על ההסכמה. על פי הפרשנות הזאת הנשיאה חיות תומכת בדברי השופטת פרוקצ'יה; פרשננו המשפטי, אברהם יעקב, סגן נשיא המחוזי מרכז בעבר, מנתח את תגובת בית המשפט העליון לדברי השופטת פרוקצ'יה.

שופטת בית המשפט העליון בדימוס איילה פרוקצ'יה קראה בשבוע שעבר לפעול נגד הכוונה לחוקק פסקת התגברות "במלוא העוצמה ובמגוון האמצעים הלגיטימיים", בראשם מחאה המונית. נשיאת העליון השופטת חיות, שמעה את הדברים, וככל הנראה אף ידעה עליהם מראש, אך לא הגיבה אחרי שנאמרו. במובן הזה שתיקתה של הנשיאה חיות רועמת.

בנאום בכנס עמותת שבי"ל אמרה פרוקצ'יה, שפרשה מבית המשפט לפני 11 שנים, כי השינויים המוצעים במערכת המשפט יפגעו "בדמות הערכית של ישראל בפני העולם, בפני המוסדות הבינלאומיים ובפני הקהילות היהודיות בתפוצות".

השופטת פרוקצ'יה קראה לשלל גורמים, בהם שופטים לשעבר, למחות נגד הכוונה לפגוע בכוחו של בג"ץ. היא הוסיפה כי "הציבור הרחב שכוחו הוא תמיד הרב מכולם, מודע כבר ליכולותיה של מחאה המונית וכבר חווה את עוצמתה".

דבריה אלה של כבוד השופטת (בדימוס) פרוקצ'יה מבטאים היטב את אשר חש ויודע כל אדם שעיניו בראשו ובמיוחד ציבור המשפטנים בישראל.

אינני זוכר מקרה בעבר שבו קרא שופט מכהן או שופט בדימוס למחאה המונית של הציבור בכלל ושל שופטים לשעבר בפרט.

מדובר באמירה ברורה וחדה שמעולם לא נשמעה במקומותינו.

חשיבותם ועוצמתם של הדברים מקבלים חיזוק מן העובדה שטרם נשמעה הסתייגות מהם הן מפי כבוד הנשיאה חיות והן מפי שופטים בדימוס, ביניהם גם שופטים בדימוס של בית המשפט העליון.

יש מי שיגיד שמכלל לאו אתה שומע הן, אך זוהי הערכה בלבד.

מכלל לאו אתה שומע הן הוא כלל בלוגיקה תלמודית. משמעותו היא שאם נאמר הצד השלילי של הדבר (אם לא A אז B) או שלא נאמר דבר בתגובה לאמרה כלשהי, ניתן להסיק מכך על הצד החיובי (אם כן A אז לא B). ובצורתו ההפוכה, מכלל הן אתה שומע לאו: אם נאמר הצד החיובי (אם A אז B) ניתן להסיק מכך על הצד השלילי (אם לא A אז לא B). הכלל נובע מאחת הסברות בתלמוד לפיה מספיק לומר צד אחד בתנאי, כיוון שהוא מצביע על קיומו של השני.

 

 

 

תמונת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה. אבו מאזן, שתייה וא-שייח (צילום דוברות הנשיאות הפלסטינית)
תמונת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה. אבו מאזן, שתייה וא-שייח (צילום דוברות הנשיאות הפלסטינית)

25.12.2002 tipp

לפי מקור פלסטיני, מרואן ברגותי אשר אסור בישראל, מעוניין שחמאס יכלול אותו בעסקת האסירים עם ישראל תמורת אורון שאול והדר גולדין. מאחר שברגותי לא היה מפנה בקשה כזאת אם ישראל הייתה מתנגדת לכך, כיוון שחייו נשלטים לגמרי בידיה, יתכן שברגותי אף מעורב במו"מ עם חמאס להחזרת אורון והדר.

בתמורה להסכמת חמאס, ברגותי ורג'וב עשויים לחבור לחמאס, ושלושת מרכזי הכוח הכבדים בציבוריות הפלסטינית, עשויים/עלולים לחולל מהפכה בפוליטיקה הפלסטינית; הפוליטיקה הפלסטינית החדשה על פי החזון הזה,  תבטא מאזן כוחות חדש בין פתח החדש לבין חמאס, ותפתח, בין שני הארגונים, עידן של שת"פ בהנהגת הפלסטינים. מציאות כזאת אם אכן תקנה אחיזה, תביס את אבו מאזן ואת הנהגת הפתח והרשות ברמאללה, אבל גם תביס את איראן והחיזבאללה ואת נציגם בציבוריות הפלסטינית הג'יהאד האסלאמי.

לפני כחודש פתח אבו מאזן מיוזמתו במו"מ עם חמאס, ואף שלח לרצועה שליח מטעמו. כעת מתברר שאחת הסיבות לכך היא הניסיון לעצור את רג'וב ואת ברגותי, מלרקום עסקה ושת"פ ביניהם, ובין שניהם לבין חמאס, עסקה ושת"פ אשר יחלישו מאוד את הנהגת פתח ההיסטורית, ואת הממסד השלטוני שההנהגה הזאת הקימה ברמאללה; ההנהגה ההיסטורית אף הפכה למעמד חברתי כלכלי בחברה הפלסטינית, והיא יושבת רובה ככולה ברמאללה. כעת עומדים בראש ההנהגה ההיסטורית האמורה אבו מאזן, ממשלתו, צמרת פתח וצמרת אש"פ. במידה שחזון רג'וב ברגותי בשת"פ עם חמאס יצליח, כל ההנהגה הזאת תרד מהבמה הפוליטית הפלסטינית, ותחתיה יוקם בראש ובראשונה מודל חדש של אש"פ אשר ממנו יגזרו שאר המבנים הפוליטיים: הממשלה הפלסטינית, תנועת פתח, והאינטרקציה בין פתח החדש לבין ארגון חמאס.

כאמור עסקה כזאת תחליש מאוד את איראן וחיזבאללה, שכשלו בשנה האחרונה להקים באמצעות נציגם בציבור הפלסטיני הג'יהאד האסלמי, כוח לוחם חדש דמוי חיזבאללה בלבנון. שני גורמים היו לכישלון הזה, האחד תחושת הלאומיות הפלסטינית שלא התחברה לגורמים מבחוץ, איראן וחיזבאללה, בכוח פלסטיני לוחם שאינו יכול להיות מונע ככוח של שכירי חרב זרים, לפיכך הכוח שאיראן הקימה היה חסר עמוד תווך תרבותי. הסיבה השנייה  היא ההצלחה של ישראל להרוג את מנהיגי הכוח החדש, ולהביא למעצר האחרים, וכן לתפוס סכומי כסף גדולים שמקורם באיראן, ולעצור פעילי ג'יהאד מרכזיים בגדה המערבית.

השטח שצה"ל גידר מול הכפר אל עדייסה (צילום מסך מאל מנאר)
השטח שצה"ל גידר מול הכפר אל עדייסה (צילום מסך מאל מנאר)

18.12.2002 tipp

חיזבאללה טוען שצה"ל גידר שטח לבנוני, באזור הכפר אל עדייסה, מצפון מערב למטולה. במהלך עבודות הגידור אף טוען חיזבאללה כי דחפור של צה"ל עלה על מוקש. לטענת חיזבאללה, אחרי נסיגת צה"ל מלבנון, מופה השטח שצה"ל גידר כעת כשטח שאינו בתחום לבנון, ולבנון לדברי חיזבאללה הביעה מכך הסתייגות. בעקבות הגידור שביצע צה"ל, חיזבאללה מעלה כעת את המתח סביב שטח המריבה. לאחרונה רבו מאוד הברחות הסמים מלבנון וממצרים, ויתכן כי צה"ל גידר את השטח אשר מול הכפר העוין, כדי להתמודד עם ניסיונות חדירה והברחה לישראל. חיזבאללה טוען כי צה"ל גידר את השטח, מפחד מפני פלישה של כוח חיזבאללה. בשתי האפשרויות מדובר על אותה מציאות, אשר מתוארת בטרמינולוגיה שונה. בנוסף, יתכן כי חיזבאללה מאתגר כבר עכשיו את ממשלת נתניהו החדשה, כדי לבחון את תגובת ישראל והקואליציה החדשה.

11.12.2002 tipp

אריה דרעי לא מתכוון כנראה לעזוב את הפוליטיקה למרות שנידון למאסר על תנאי והורשע בפלילים בפעם השנייה בחייו. המערכת המשפטית עשויה לפסוק בהתאם לפרשנות המקובלת עליה כי מאסר על תנאי כמוהו כמאסר אשר מונע בחוק יסוד הממשלה מינוי למשרת שר. האם דרעי ונתניהו שמתכוונים כעת לשנות את חוק יסוד הממשלה כדי לאפשר לדרעי לעקוף את האיסור, ייפנו, במקרה שבית המשפט ימנע את כהונת דרעי למרות התיקון, לשנות גם את חוק יסוד: השפיטה כדי למנוע מבית המשפט כל אפשרות להתערב במינוי? אם זה יקרה, המשבר הפוליטי שהפך למשבר חוקתי עלול להיות למשבר אזרחי. זאת כנראה הסיבה שנתניהו כתב לנשיא בבקשת הארכת המנדט (ר' מכתבו המצורף), כי ההסכמים כוללים התייחסות "לסוגיות עקרוניות רבות ומורכבות". אכן גם מבחינת בית המשפט העליון הסוגיות האלה מורכבות, ואינן משפטיות גרידא, כיוון שהדיון בעניינו של אריה דרעי, פותח את המוטיב העמוק הבלתי פתור בחברה הישראלית, שבא לביטוי גם בבית המשפט העליון: הדרת התרבות המזרחית ממרכזי הכוח המשפטיים פוליטיים של ישראל במשך עשרות שנים (ועוד זכורה ההצעה לכלול את השופט מזוז בבית המשפט העליון בתוך מכסה של שופטים מזרחיים); קשה לפיכך להניח שדיון כזה בבית המשפט העליון יהיה אך בבחינת יקוב הדין את ההר, ולדרעי על כן יש סיכוי לחצות גם את המשבר זה.

 

בנימין נתניהו הגיש בסוף השבוע לנשיא בקשה להארכת המועד להקמת ממשלתו, בשבועיים נוספים. נתניהו ציין במכתבו לנשיא כי ש"ס ויהדות התורה דורשות הסכמים קואליציוניים "(ו)הסכמים אלה כוללים התייחסות לסוגיות עקרוניות רבות ומורכבות"

הסוגייה המורכבת מכולן, והיא אשר אף עלולה לסכל אפשרות לכינונה של ממשלת נתניהו, היא סוגיית אריה דרעי שתהיה השבוע במרכז הזירה הפוליטית משפטית. מדוע אנחנו אומרים כי סוגייה זו עלולה לסכל ממשלה? משום שהסירוב של דרעי להקים ממשלה בטרם ייחתם עם ש"ס הסכם קואליציוני מפורט, מבהיר כי דרעי מתנה את הקמת הממשלה בחתימה על הסכם מפורט, או במלים אחרות אם אין הסכם מפורט אין מבחינתו ממשלה. מצד שני יתכן שאלה הן אך עמדות פתיחה של אריה דרעי; תלוי מה יאמר בית המשפט

מה יש בהסכם הקואליציוני המפורט שכה דרוש לדרעי? עצם האפשרות שיוכל להתמנות לשר, והצורך לשנות את חוק את יסוד הממשלה, כך שיבדיל בין עונש מאסר לבין עונש מאסר על תנאי, ויאפשר לו לכהן כשר בממשלת נתניהו. וזאת כיוון שהפרשנות המקובלת על בתי המשפט היא כי בהקשר של חוק יסוד הממשלה עונש מאסר על תנאי כמוהו כעונש מאסר בפועל.

האם יש לדרעי סיכוי להיות שר, במציאות המשפטית שתתקיים אם וכאשר ישנה את חוק יסוד הממשלה? תשובתנו היא שמבחינה משפטים טהורה סיכוייו קלושים, כיוון שהמערכת המשפטית במציאות מתוקנת תדחה את התיקון, לא כי שונה חוק יסוד, אלא כי השינוי הוא פרסונלי אד הוק, או לפחות היא תבהיר כי התיקון הפרסונלי מעקר את הצידוק לשנות את החוק, ולפיכך הפרשנות המקובלת לחוק לפיה אדם שנידון למאסר על תנאי אינו יכול להיות שר בממשלת ישראל – שרירה וקיימת. על כך רמזה כנראה הנשיאה חיות בדבריה, אשר צפו פני עתיד, לפיהם סערה מתקרבת, אך הרשות השופטת תוכל לה. צריך לשים לב שהנשיאה לא אמרה שהמערכת תנקוט קו קטגורי משפטי, אלא אמרה "נוכל לה"

בעיתון גלובס הופיעה השבוע התייחסות של גורם בליכוד שהעלה אפשרות כי במקרה של מבוי סתום, דרעי ימונה לראש ממשלה חלופי. אבל לגבי ראש הממשלה הוראת החוק אפילו ברורה יותר, והיא מתייחסת אך ורק לתפקיד ראש הממשלה. אין כל התייחסות בחוק לתפקיד ראש ממשלה חלופי ולכן זה אינו זוכה להגנה לה זוכה ראש ממשלה. לגבי שאלת הקלון בהרשעתו של אריה דרעי, היועצת המשפטית קבעה כי ההכרעה היא בתחום סמכותו של יו"ר ועדת הבחירות, אבל עד כה לפי הידוע לנו, דרעי לא פנה אליו.

ועם כל זאת, לדרעי ולנתניהו יהיה מוצא נוסף מכל ההשתלשלות המשפטית אם אכן תמנע מדרעי להיות שר, והיא לשנות את חוק יסוד שפיטה, באופן שהחוק לא יאפשר כל התערבות של בית המשפט במינויים לממשלה. אבל שינוי כזה יהיה בבחינת אופרה חוקתית חברתית פוליטית חדשה לגמרי, שכן שינוי פרסונלי של שני חוקי יסוד כדי למנות אדם שהורשע בדין לשר, עלול להעביר את זירת ההכרעה מבתי המשפט לרחוב.

 

פרשנות:

המשבר הפוליטי אשר הוביל למשבר החוקתי הנוכחי, הם אך קצהו של המשבר החברתי הישראלי בין מזרח למערב שנמשך זה שנות דור ואשר עם השנים אף הפך לנגע חברתי שמסכן את ישראל; המשבר נובע מהתקיפה הגזעית האשכנזית כנגד המזרח משחר התקומה, תקיפה אשר הובילה לחורבן ערכי בקהילות מזרח; אחד מהיבטיו של החורבן הערכי המזרחי הוא הטיה אלקטורלית מובנית (מנותקת מהשקפה פוליטית) לעבר הרביזיוניזם הפוליטי הישראלי שביטא התנגדות לקו הפוליטי אשר מנגד, אשר הוא המתרס הפוליטי שהוציא לפועל את התקיפה הגזעית כנגד המזרח. הרביזיוניזם  בא לביטוי בתנועת הליכוד וגלגוליה הקודמים, וכאשר הימין הישראלי לא הסתפק בליכוד אלא הקצין, המצביעים המזרחיים הקצינו והתיישרו עם התמורה. ההטיה הפוליטית למפרע הזאת מאפשרת לנתניהו ולדרעי להיות בשלטון בחלק גדול משלושת העשורים האחרונים. בהקשר הזה, אך סמלי הוא שבלב המשבר החוקתי הנוכחי נמצאת המפלגה שביטאה עם הקמתה בשנת 1984 את הרצון המזרחי (במקרה הזה החרדי) לבנות כוח פוליטי שלא יאפשר עוד להפלות את חבריה ותומכיה, והיא מצליחה בכך מעל המשוער (ואפילו יותר מכך). ראש המפלגה הזאת, אריה דרעי, בנה את כוחה תחת חסותו של הרב עובדיה יוסף ובחסות המורשת המסורתית דתית המזרחית, ועל גביה הוא המריא עד פסגת הזירה הפוליטית הישראלית. אבל בשיא כוחו הורשע בשנת 1999 בלקיחת שוחד ונידון למאסר, והוא הורשע לפני כמה חודשים פעם שניה בעבירות מס ונידון למאסר על תנאי. במובן הזה יתכן כי החורבן הערכי המזרחי בא לביטוי גם בחייו האישיים, ואולי כמנהיג וכדוגמא, דרעי אף הביא להעמקת החורבן המזרחי הערכי. בעיננו זוהי שאלת מחקר מצוינת. שכן עשוי להתברר במהלכה כי דרעי הרים את המזרח לפסגת הפוליטיקה הישראלית מתוך השפל התרבותי בו היה שרוי, אך גם הפיל אותו אחר כך לתהום ערכית שהפכה כעת לשאלה חוקתית. עם כל זאת,  לא ניתן לבחון את ההתנהגות הפוליטית תרבותית ערכית של הציבור המזרחי החרדי (כמו גם המסורתי והחילוני), בלי להזכיר את המניע להתנהגות הזאת והיא ההדרה שננקטה כלפי הציבור המזרחי מצד התרבות המושלת האשכנזית, משחר התקומה, ועד היום. במובן הזה בית המשפט בתוך עמו יושב וישב, והוא לא דחה אחרי הקמת המדינה את התרבות התוקפנית המושלת, שכן הרכבו מעולם לא ביטא את החברה הישראלית על כל תרבויותיה, ולא ביטא בהרכבו בעליון ובשאר הערכאות את משקלו המכריע של הציבור המזרחי, ומתוך כך את תרבותו, תפישותיו התרבותיות, כמיהותיו, ואת המשקל העצום של מורשת המזרח שהיא בעיקרה דתית, ואשר בעקבות התקיפה הגזעית האשכנזית באה כדי חורבן. את החורבן הזה ניסו הרב עובדיה יוסף ואריה דרעי לעצור, ובזירה הדתית מסורתית יהודית מזרחית אף הצליחו. ולכן הדיון בעניינו של אריה דרעי במשבר הנוכחי (או גם במשבר הנוכחי צריך לומר) לא יוכל להיות כנראה משפטי גרידא, אלא יחלחלו לתוכו לצד הערכים המשפטיים גם ערכים תרבותיים חברתיים וערכיים (גם אם הוא יוגש לציבור אך בניסוחים משפטיים). ובדיון כזה, הסיכוי ששינוי פרסונלי של חוק יסוד הממשלה, יתקבל על ידי בית המשפט העליון, הוא סיכוי ממשי (כמו גם ביקורת על כך, אך ביקורת אשר אינה כוללת את מניעת המהלך). האם תהיה זו טעות מצד הרשות השופטת? תשובתנו היא כי התרבות הישראלית זכאית לסיכוי נוסף לתקן את עצמה, בטרם יתקבל מהלך משפטי קטגורי שעלול להביא אותה אל סף תהום.

 

 

הכנסת
האיזון בין הכנסת לרשות השופטת (tipp)

04.12.2002 tipp

"דברי כבוד הנשיאה '..נוכל לסערה המתקרבת' נדירים עד מאוד. זוהי למעשה קריאת השכמה לציבור להבין שמה שעומד על הפרק הוא מהותה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית המגנה על זכויות האדם ובפרט על אלו של המיעוטים. בכל עשרות שנותיי כשופט לא זכורה לי התבטאות דומה של נשיא מנשיאי בית המשפט העליון לדורותיהם". פרשננו המשפטי, סגן נשיא בית המשפט המחוזי מרכז בעבר, אברהם יעקב, מנתח את דברי נשיאת העליון, ומבהיר את משמעותם

 

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות השמיעה בשבוע שעבר התבטאות ראשונה לנוכח כוונות הקואליציה המסתמנת  לכרסם ביסודות הדמוקרטיה, לעקר את בג"צ מכוחו להגן על זכויות האזרח ולהפוך את השופטים לפקידים הממונים ע"י הקואליציה:

"אין לי ספק שבזכות המסירות הרבה ותחושת השליחות והמחויבות של כל אחת ואחד מאיתנו לתפקידנו כמשרתי ציבור ולעשיית משפט צדק, נמשיך לעמוד איתן גם אל מול הרעמים והברקים הנשמעים והנראים בעת הזו; הם מופנים לעברנו ומבשרים, כך נראה, את בואה של סערה; אך כשהדין, והוא לבדו, לנגד עינינו, יכול נוכל גם לה".

דברים אלה של כבוד הנשיאה נאמרו על רקע הצהרת הכוונות של מרכיבי הקואליציה העתידית, לפיהם תרצה הממשלה הנכנסת לקדם גם את ביטול עבירת מרמה והפרת אמונים, חקיקת "חוק צרפתי", הדחת היועצת המשפטית לממשלה, פיצול מוסד היועץ, והפיכת היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה לעושי דברם של הפוליטיקאים.

כבוד הנשיאה התייחסה, כך נראה, גם לתוכניות הקואליציה המתגבשת, החל מחקיקת בזק של פסקת ההתגברות, וכלה בדיבורים על ביטול שתי ועדות החקירה הפועלות כיום: הוועדות לחקר פרשת הצוללות ולאסון מירון.

 

דברים אלה אולי נשמעים שגרתיים, אך הם נדירים עד מאוד. זוהי למעשה קריאת השכמה לציבור כולו להתעורר ולהבין שמה שעומד על הפרק הוא מהותה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית המגנה על זכויות האדם ובפרט על אלו של המיעוטים.

לא ניתן להפריז בחשיבות דברי כבוד הנשיאה.

בכל עשרות שנות כהונתי כשופט לא זכורה לי התבטאות דומה של נשיא מנשיאי בית המשפט העליון לדורותיהם.

זוהי למעשה רעידת אדמה והצהרת כוונות של כבוד הנשיאה לפיה בתי המשפט ימשיכו לקיים את הדין החל ולא ייכנעו לכל אלה הבאים להרוס את הדמוקרטיה הישראלית.

מובן שבתי המשפט כפופים לחוקי הכנסת והם מצווים על אכיפתם. אך אין בכך ללמד על כפיפות האזרחים ובתי המשפט לדברי חקיקה הנוגדים את הערכים המוגנים בחוקי היסוד. דברי חקיקה כאלה הם בטלים מעיקרם ובתי המשפט יעשו הכול כדי להמשיך להגן ולשמור על אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל ועל זכויות היסוד של כל אזרחיה.

דמוקרטיה, כל דמוקרטיה, היא גם דמוקרטיה מתגוננת. פירושו של דבר הוא שהמוסדות השלטוניים, ובהם בתי המשפט, לא יתנו יד להרס הדמוקרטיה וילחמו עליה ככל יכולתם ובכל הכלים החוקיים העומדים לרשותם.

כפי שציינה כבוד הנשיאה, הדין הוא היחיד המכוון את פסיקות בתי המשפט. כך היה תמיד וכך יהיה לעולם.

מעצר מבוקשים ביהודה ושומרון נובמבר 2022 (צילום דובר צה''ל)
מעצר מבוקשים ביהודה ושומרון נובמבר 2022 (צילום דובר צה''ל)

04.12.2002 tipp

להלן ראיון קצר שקיימנו בסוף השבוע עם מקור פלסטיני ביטחוני בכיר:

Tipp: "האם התיאום הביטחוני ישתנה כשתקום ממשלת הימין?"

מקור פלסטיני ביטחוני: "אני מניח שכן. ואנחנו גם נגיב לכל שינוי שיהיה במנהל האזרחי"

המקור סרב להשיב לשאלתנו מה תהיה התגובה הפלסטינית האמורה לשינויים במנהל האזרחי (מעבר להפסקה הדרגתית של התיאום הביטחוני)

החשש העמוק מניצחון הימין הקיצוני בבחירות בישראל, הוביל את הרשות הפלסטינית, אחרי שהתבררו תוצאות הבחירות, לאמץ נהלים של מדינה, בכל הנוגע לתיאום הביטחוני עם ישראל, ובכך להקשיח את תנאי התיאום. הרשות הפלסטינית לא השתתפה בחקירת הפיגוע הכפול שהיה לפני כשבועיים בירושלים, ומקור פלסטיני אמר לנו בשבוע שעבר כי אם ישראל תשלח פנייה רשמית, הרשות תתחיל לחקור. איננו יודעים אם ישראל שיגרה מאז פנייה רשמית לפלסטינים. אנו יודעים שההתנהגות הפלסטינית החדשה היא בבחינת איתות שמעבירה הרשות הפלסטינית לישראל, ולפיו אם הימין הקיצוני ישנה את התנאים וההסכמים בין הרשות וישראל, גם הרשות תעשה כך, ובראש הדברים – היא תשנה את תנאי התיאום הביטחוני.

איתר בן גביר במצעד הדגלים בירושלים 2021
בן גביר. רוצה לשנות את מערכת המשפט

27.11.2022 tipp

חוק אריה דרעי אשר יתיר לאדם שנגזר עליו מאסר על תנאי להיות שר, עלול להיות החוק הראשון שהקואליציה החדשה תחוקק בדרכה לשנות את האיזון בין המערכת המשפטית והפוליטית. האם המשבר החברתי פוליטי בישראל, יביא לקעקוע של יסודות המשטר הדמוקרטי? פרשננו המשפטי מזהיר שההתדרדרות כבר חקוקה בכתובת שחורה על הקיר. לפיכך אם התיקון לחוק היסוד אכן יחוקק  העיתון ישקול להגיש בג"צ, ויבקש מבית המשפט העליון צו ביניים לביטול התיקון עד להכרעה המשפטית. אברהם יעקב, סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי מרכז בעבר, ממשיך לנתח ולעקוב.

כפי שציינתי במאמר קודם, הקואליציה החדשה מבקשת לבצע בשדה המשפט, את השינויים הבאים:

 1. חקיקת "פסקת התגברות"
 2. חקיקת "חוק צרפתי"
 3. מחיקת העבירה של מרמה והפרת אמונים מספר החוקים
 4. שינוי הרכב הועדה למינוי שופטים
 5. פיטורי היועצת המשפטית לממשלה
 6. פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה
 7. הפיכת משרות היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה, ל"משרות אמון"
 8. שינויים מפליגים בפרקליטות

לאחרונה, התברר כי בדעת הקואליציה להוסיף על כל אלה גם את תיקון חוק יסוד: הממשלה במובן זה שסעיף 6(ג)(1) לחוק היסוד הקובע כי: "לא יתמנה לשר מי שהורשע בעבירה ונידון לעונש מאסר…" יתוקן כך שתתוסף לו המילה "בפועל" והאיסור על המינוי לתפקיד שר, יחול רק על מי שהורשע ונידון למאסר בפועל.

עולה השאלה לשם מה נחוץ התיקון?

התיקון נועד להכשיר את מינויו של יו"ר ש"ס אריה דרעי, לתפקיד שר בממשלה המתהווה.

ביום 25.1.2022 הורשע אריה דרעי, בפעם השנייה בחייו, והפעם, בביצוע עבירות מס.

ההרשעה נעשתה על-פי הודאתו, ונגזר עליו, בין השאר, עונש של מאסר מותנה.

על-פי הפרשנות המקובלת מזה שנים רבות, "מאסר", פירושו גם מאסר מותנה. זאת מכיוון שמאסר מותנה הוא מאסר שריצויו נדחה לזמן מסוים והוא תלוי בקרות אירוע מסוים. אבל מדובר במאסר לכל דבר ועניין.

לכן, לפי נוסחו של חוק היסוד ולפי הפרשנות המקובלת, מנוע אריה דרעי מלכהן כשר.

הקואליציה החדשה מבקשת לשנות חוק יסוד לצרכיו הפרטיים של אדם אחד. כזאת עדיין לא אירעה במקומותינו!

חוקי היסוד של מדינת ישראל הם תחליף החוקה. אין משנים את החוקה לצורכי שעה או לצרכיו של אדם אחד. זוהי הלכה משפטית נוהגת חד משמעית.

חקיקה פרסונלית, אפילו בחוק רגיל, להבדיל מחוק יסוד, היא פסולה ומגונה ונחשבת במערכת המשפטית למעשה שלא יעשה. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בחוק יסוד.

שינויי חקיקה כאלה שמטרתם הכשרת מעשים או אנשים שעד אתמול נחשבו למעשים אסורים או לאנשים שאינם כשירים לתפקיד מביאה להכשרת מה או מי שנחשבו עד לאותו רגע לאסורים בעליל. זוהי פריצת גדרות שאיש לא יכול להעריך היכן סופה לגבי הדרדרות שלטון החוק.

מדובר בכרסום מהותי באופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל.

שינוי כזה בחוק יסוד אינו יכול לעבור היום, כאשר היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה השונים הם עצמאיים וכשומרי הסף, בכוחם להתריע בפני יוזמי הצעות חוק כי מדובר למשל בחוק שאינו חוקתי אשר חותר תחת יסודות הדמוקרטיה. אולם, כפי שציינתי בראשית הדברים, בכוונת הקואליציה החדשה להפוך את משרות היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה למשרות אמון, וכתוצאה מכך השרים יוכלו למנות לתפקידים רגישים אלה את אנשי שלומם, כך שבמקום שומרי סף הציבור עלול לקבל  משפטנים ממושמעים.

האם בג"צ יכול להושיע?

כנראה שלא.

בכוונת הקואליציה החדשה לחוקק את פיסקת ההתגברות, כך שניתן יהיה לבטל את פסיקות בג"צ ברוב של 61.

התוצאה היא שכל קואליציה, ולו הקטנה ביותר, תוכל לבטל את פסיקות בג"צ ובכך יבוא הקץ  על המגן האחרון של האזרח מפני עריצות השלטון.

המסקנה העולה מהתיקון הפרסונלי לחוק יסוד הממשלה, וכן מהכוונה לסלק את שומרי הסף במשרדי הממשלה השונים וכן מהכוונה לחוקק את פיסקת ההתגברות ברוב של 61 – היא אחת: בכוונת הקואליציה החדשה להסיר מעל עצמה כל מגבלה ולחוקק חוקים כאוות נפשה ללא כל פיקוח ובקרה ובכך להביא את הדמוקרטיה הישראלית אל מדרון חלק.

עיתוננו אשר חרת על דיגלו ערכי שמירת הדמוקרטיה והחרות, ישקול הגשת עתירה לבג"צ בזמן המתאים.

מעצר חשודים בפעילות טרור השבוע ביהודה ושמורון (צילום דובר צה''ל)
מעצר חשודים בפעילות טרור השבוע ביהודה ושמורון (צילום דובר צה''ל)

27.11.2022 tipp

הרשות הפלסטינית לא עצרה איש בחשד לביצוע הפיגוע שהיה בירושלים ביום חמישי שעבר, והיא אף לא פתחה בחקירה בעניין זה. מקור ביטחוני פלסטיני אמר לנו ביום שישי כי אם מדינת ישראל תעביר בקשה רשמית לרשות הפלסטינית, כי אז הרשות תפתח בחקירה.

עד כה התנהל התיאום הביטחוני באמצעות פנייה של גורמי הביטחון הישראליים בגדה המערבית למקביליהם ברשות הפלסטינית, בדרך כלל פנייה של השב"כ למנגנוני הביטחון הפלסטיניים. קרוב לוודאי שגם הפעם ביקש השב"כ ממנגנוני הביטחון הפלסטיניים, להשתתף בחקירת הפיגוע שהיה בירושלים ביום חמישי, אם כי איננו יודעים זאת בוודאות, וזוהי אך הערכתנו. ביום שישי הפנינו שאלה למקור ביטחוני פלסטיני, האם הרשות עצרה חשוד בביצוע ואו תכנון הפיגוע הכפול שהיה בירושלים ביום חמישי שעבר, והאם ישראל ביקשה את הסגרתו של עצור כזה. תשובתו של המקור הביטחוני הייתה כי "לא רק שהרשות לא עצרה איש, אלא שהיא אפילו לא פתחה בחקירה". המקור הוסיף "הרשות תפתח בחקירה אם ישראל תעביר אליה פנייה רשמית". עד יום שישי 25 בנובמבר, ישראל לא העבירה פנייה כזאת.

פנייה מדינית רשמית, נהוגה בין מדינות, ואילו הפנייה באמצעות מערכת הביטחון ביהודה ושומרון לפלסטינים, בחסות מתאם פעולות הממשלה ביהודה ושומרון, מעוגנת בהסכמים בין ישראל לבין אש"פ. לא ברור אם הרשות מתנהגת כך אד הוק למען השגת יעד מסוים, או שמא הדבר מבטא שינוי מהותי בהתנהגות המדינית הפלסטינית אשר תשפיע על התיאום הביטחוני עם ישראל, באופן המתואר בידיעה.

תמונת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה. אבו מאזן, שתייה וא-שייח (צילום דוברות הנשיאות הפלסטינית)
תמונת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה. אבו מאזן, שתייה וא-שייח (צילום דוברות הנשיאות הפלסטינית)

17.11.2022 tipp

מקור פלסטיני:"אבו מאזן מתכונן לממשלת הימין, ורוצה להראות לעולם שהפעם הפלסטינים הם שוחרי שלום ואילו ישראל היא זאת שאומרת לא"

נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שלח השבוע שליח אישי לעזה לשיחות ישירות עם חמאס. ההסכמה על פתיחת השיחות בין שתי התנועות הפלסטיניות המרכזיות, פתח וחמאס, הגיעה אחרי פגישה שהייתה לאחרונה בין סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס מוסא אבו מרזוק לבין עזאם אל אחמד חבר הוועד המרכזי של פתח. מטרתו המרכזית של אבו מאזן היא להציג חזית פלסטינית של פיוס כלפי ישראל, כזאת שתעביר מסר לעולם המערבי לפיו המתנגדת לשיחות כעת היא ישראל ולא הפלסטינים.

באופן מעשי יהיה קשה מאוד להגיע להסכמה בין התנועות כיוון שחמאס מתנגדת להיכנס לאש"פ בתנאים של אבו מאזן, קרי כתנועה בתוך הגוף המייצג של הפלסטינים, שנשלט בידי תנועת פתח, ואילו אבו מאזן יתנגד לפירוש מרחיק הלכת של חמאס לזכייתו בבחירות לפרלמנט שהיו בשנת 2006. האינטרס של תנועת חמאס בשיחות הנוכחיות בעזה הוא להדגיש את מעמדו של הארגון בציבור הפלסטיני, מעמד אשר איראן חיזבאללה והג'יהאד האסלמי, מנסות בשנה האחרונה לערער באמצעות הזרמת כספים בהיקפים גדולים במטרה לכונן גוף לוחם פלסטיני חדש. מטרת איראן חיזבאללה וג'יהאד היא לשנות את תמונת השליטה בלאומיות הפלסטינית, באופן שפלסטין תהיה  פלג באסלאם, וחלק מישות אסלאמית מזרח תיכונית, בניגוד לתנועות הלאומיות הפלסטיניות ובהן חמאס שפועלות לכינונה של מדינת לאום פלסטינית אזרחית.

לפני כחצי שנה התנהלו שיחות בדרג ביניים בין התנועות פתח וחמאס, ברמאללה, בין אל מדאני מקורבו של אבו מאזן וא-שעאר, ראש חמאס בגדה המערבית, אבל השיחות עליהן דיווחנו כאן בלעדית התפוצצו

גבר איראני מגיש פרח לנשים איראניות ללא חיג'ב בשכונה בעיר שיראז
גבר איראני מגיש פרח לנשים איראניות ללא חיג'ב בשכונה בעיר שיראז

13.11.2022 tipp

תמונות שמגיעות מהעיר שיראז, ומפורסמות בעמוד איראני ברשת חברתית, מבטאות מציאות חדשה שמחאת החיג'אב הביאה אליה: שכונה בעיר שהיא מובלעת אשר בה נשים מהלכות ללא חיג'אב במופגן; אל השכונה לפחות בשעת הצילומים, לא הגיעו כוחות משטרה ואו צבא. לפי הסביבה נראה שאכן מדובר בעיר איראנית מרכזית, וסביר להניח שהתמונות הן אכן מהעיר שיראז. התמונות המצורפות לכאן הן מצילומי מסך של קטע וידאו קצר שמתאר את התופעה בעמוד האמור: בשכונה בשיראז, נראות נשים הולכות ברחוב ללא חיג'אב, ממש כמו בכל רחוב מערבי חופשי, והן זוכות להתייחסות גברית אוהדת; בחלק מהצילומים, מגיש גבר איראני לנשים אשר צועדות ברחוב בלי חיג'אב ,פרח ועל פי המתואר בעמוד, הוא אומר להן שהוא מודה להן על שביופיין הן מוסיפות ליפי השכונה.

כדי לברר אם המציאות המתוארת בתמונות אכן מבטאת תופעה חדשה שמתרחשת בשיראז, ואולי אף בערים מרכזיות אחרות באיראן, יש להתייחס למספר אירועים שהיו לאחרונה. החשוב בהם הוא ישיבת הקבינט האיראני שיוחדה למהומות החיג'אב בשבוע שעבר, ישיבה עליה דיווחנו כאן בגיליון הקודם. ישיבת הקבינט מבהירה עד כמה הרחיקה מחאת החיג'אב, ועד כמה המשטר מתקשה לכבותה, לפחות עד מועד כינוס הקבינט. לפיכך מציאות חדשה כאמור בכתבה, סבירה ואפשרית. אירוע נוסף שמבהיר כי המובלעת האמורה בשיראז אכן עשויה להתקיים, והיא אינה המצאה של מארגני המחאות, היא הערתו של מפקד בכיר בצבא איראן, שצוטטה השבוע ב YNET  "למתפרעים לא יהיה מקום במדינה אם חמינאי יתן את הפקודה לכך". הציטוט מבהיר כי מנהיג איראן לא הכריע לגבי תגובה צבאית מקיפה למהומות, ולכן אפשר שמציאות של מובלעות ללא חיג'אב וללא כוחות ביטחון איראניים, אפשרית. אזהרתו בשבוע שעבר של מפקד משמרות המהפכה למפגינים לא לצאת עוד לרחובות, מבהירה גם היא שהם עדין יוצאים במספרים כה גבוהים עד שהם גורמים לזעזוע במערכת השלטונית האיראנית. גם ההתבטאות הזאת מאפשרת מציאות חדשה של מובלעות ללא חיג'אב וללא אסלאם קיצוני בעריה המרכזיות של איראן, כמתואר בעמוד האמור.

משחקי כס פלסטיניים

13.11.2022 tipp

שלושה מנהיגים פלסטינים עומדים בדרכו של א-שייח להחליף את אבו מאזן, ואת שלושתם מנסה הנשיא הפלסטיני להזיז מהדרך כדי לסלול אותה לא-שייח. אבו מאזן לא מרפה מהמשימה שלקח על עצמו, והוא ככל הנראה נחוש למנות בעצמו את יורשו.

את ג'יבריל רג'וב מנסים מקורבי אבו מאזן להניא מהתמודדות עתידית באמצעות איומים. כאן דווחנו בלעדית כי למען רג'וב נוסח איום קצר במיוחד מטעם מקורבי הנשיא הפלסטיני: דמך בראשך אם תתמודד נגד א-שייח. רג'וב לא התרגש מהאיום, ובשבוע שעבר אף נשא דברים שבדרך כלל נושאים מנהיגים לאומיים. הוא אמר ברדיו אל עאלם (ע"פ עינב חלבי YNET) כי הפלסטינים צריכים לחשב מחדש את מסלול יחסיהם עם ישראל.

רג'וב קשה להזזה, אבל קשה להזזה שבעתיים הוא תאופיק טיראווי, שהוא ותיק יותר מרג'וב, מעמדו בכיר יותר, כוחו רב יותר בפתח, והוא אף היה מקורבו של המיתולוגי הפלסטיני יאסר ערפאת. מקורבי אבו מאזן לא יכולים לפנות לטיראווי באיומים בנוסח שתורגל על  רג'וב, והדבר שהם מנסים לעשות כעת, הוא להביא לפיטוריו ממשרת היועץ על תקן שר שהוא מחזיק. תקוותם היא שהחלשתו הכלכלית תחליש את רצונו להנהיג את הפלסטינים אחרי אבו מאזן.

שלושת האישים א-שייח, רג'וב וטיראווי, חברים בוועד המרכזי של פת"ח שהתכנס השבוע. על הפרק ענייני היום, אבל מתחת ללו"ז, בסבקסט של ההתכנסות, נמצא הדבר המרכזי אשר על הפרק והוא מלחמות הפלסטינים, בדרך להעמיד יורש לאבו מאזן. הנשיא הפלסטיני סבור שבכוחו להביא את א-שייח עד המוקטעה. אבל רג'וב, טיראווי וכנראה גם האסיר ברגותי, מטילים בכך ספק. לגבי ברגותי, ישראל מושלת לכאורה בחייו כיוון שהוא אסיר בכלא ישראלי, כך שיתכן שהוא אכן נוח להגיע להסכם כפי שמנסים מקורבי אבו מאזן; על רצונם להגיע עם ברגותי להסכם דיווחנו בגיליונות קודמים; לגבי רג'וב, ישראל יכולה להסתדר עם רג'וב אם יפתיע ויתמודד על אף הקשיים, וינצח במאבק על הנהגת הפלסטינים, אבל לגבי טיראווי זוהי לחלוטין אופרה אחרת, שכן כוחו במנגנון הפוליטי הפלסטיני עולה על כל יריביו, ובעבר טיראווי שעסק בטרור נחשב למבוקש מספר 1 בישראל, ולכן סביר להניח שישראל אשר אינה שוכחת דבר, תומכת בסילוקו של טיראווי מהזירה הפוליטית הפלסטינית. צריך לומר שתמיכה כזאת מצד ישראל, לא בהכרח תגדיל את סיכוייהם של מקורבי אבו מאזן להפטר מטיראווי.

איתר בן גביר במצעד הדגלים בירושלים 2021
בן גביר. רוצה לשנות את מערכת המשפט

06.11.2022 tipp

אברהם יעקב מפרט את כל שינויי החוק והחקיקות שמתכוונת קואליציית בן גביר לעשות, ואת הסכנות שינבעו מהן לרשות השופטת, לפרקליטות וליועמ"ש. אין בדברים חדש, אבל הם קובצו כאן לתמונה תמציתית וחדה למען קוראינו ולמעננו. הקואליציה החדשה סבורה שבכוחה לקעקע את יסודות המשטר הדמוקרטי? העיתון   tipp  נולד בדיוק בשביל זה. להראות לימין הקיצוני הישראלי שלכל אחד מאתנו יש מגבלת כוח. לשם כך העיתון ישתמש בכל אמצעי חוקי שעומד לרשותו כגוף ביקורתי ציבורי.

הקואליציה החדשה מבקשת לחולל במערכת המשפט, את השינויים הבאים:

 1. חקיקת "פסקת התגברות".
 2. חקיקת "חוק צרפתי".
 3. מחיקת העבירה של מרמה והפרת אמונים מספר החוקים.
 4. שינוי הרכב הועדה למינוי שופטים.
 5. פיטורי היועצת המשפטית לממשלה.
 6. פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה.
 7. הפיכת משרות היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, ל"משרות אמון".
 8. שינויים מפליגים בפרקליטות.

להלן הסבר תמציתי לכל אחת מכוונותיה:

"פסקת ההתגברות": מטרת החקיקה לאפשר לכנסת להתגבר על פסיקת בג"צ, ולחוקק שוב חוקים שבית המשפט העליון בשבתו כבית דין גבוה לצדק, יבטל בשל היותם בלתי חוקתיים.

נאמר שהכנסת רשאית לעשות זאת גם היום, אולם הקואליציה החדשה מבקשת לאפשר לכנסת לעשות זאת גם ברוב רגיל של חברי הכנסת הנוכחים באותה עת במליאה, ולא ברוב מיוחס. במקרה שחוק כזה יעבור, אפשר יהיה לבטל פסיקה של בית המשפט העליון, לגבי חוק שאינו חוקתי, גם כאשר נוכחים במליאה חברי כנסת בודדים.

"החוק הצרפתי" נקרא כך על שם חוק צרפתי אשר אותו רוצה הקואליציה להעתיק לספר החוקים הישראלי, ולפיו אסורה חקירה משטרתית והעמדה לדין פלילי של הנשיא הצרפתי במהלך תקופת כהונתו.

באופן רגיל, חקיקה פלילית פועלת מכאן ואילך ולא רטרואקטיבית, אך החשש הוא כי בכוונת הקואליציה להחיל את החוק למפרע כך שיאפשר גם את דחיית משפטו של נתניהו עד תום כהונתו.

מחיקת העבירה של מרמה והפרת אמונים מספר החוקים. מחיקת עבירה פועלת למפרע, לפיכך מיד עם המחיקה, החלק הארי של כתב האישום נגד נתניהו ימחק לאלתר.

שינוי הרכב הועדה למינוי שופטים: הוועדה מונה כיום 9 חברים: שני שרים (אשר אחד מהם, שר המשפטים, מכהן כיו"ר הועדה), שני ח"כים, שני נציגים של לשכת עוה"ד ושלושה שופטים של ביהמ"ש העליון.

החלטות הועדה מתקבלות ברוב קולות רגיל, למעט מינוי של שופט לביהמ"ש העליון הטעון רוב של  שבעה חברי ועדה.

בכוונת הקואליציה לשנות את הרכב הועדה כך שכל החלטה שלה תהיה כפופה למעשה לווטו של הפוליטיקאים חברי הועדה.

חקיקה כזאת תביא לפוליטיזציה של השפיטה והפיכת השופטים לעושי דברם של פוליטיקאים. הנזק להפרדת הרשויות יהיה אנוש, במקרה שהחוק יעבור. "רפורמה" כזו תביא לקיצה את חוסר התלות של השופטים בישראל, ותהפוך אותם לשופטים מטעם.

פיטורי היועצת המשפטית לממשלה.  החשש הוא כי פיטורי היועצת דרושים לקואליציה כדי שהיועץ החדש באשר ימונה, יהיה עושה דברם של חברים בקואליציה הפוליטית, ויוכל למשל למחוק את כתב האישום נגד נתניהו.

החלטה זו של היועץ כפופה כמובן לביקורת בג"צ, אך כזכור מאחת הכוונות אשר לעיל, פסיקת בג"צ תהיה ניתנת לביטול ברוב רגיל עם חקיקת "פסקת ההתגברות".

פיצול תפקיד היועמ"ש והפיכת משרות היועצים המשפטיים למשרדי הממשלה למשרות אמון מביעים כוונה לדחוק החוצה את שומרי הסף כדי למנוע ביקורת אמיתית על פעולות הממשלה. שכן אם מדובר ב"משרות אמון" כי אז ניתן למנות "אנשי שלומנו", והמבנה הביקורתי במשרדי הממשלה ייעלם.

שינויים מפליגים בפרקליטות ייתכן והם נחוצים, אבל לא בקונטקסט הזה של קעקוע מערכת המשפט והכפפתה לרוח החדשה הנושבת בפוליטיקה הישראלית, אשר בכוונתה לגבור על החרות המשפטית. ולכן לא עכשיו שינויים, ולא ככה. בכוונת "הרפורמטורים" להפוך את הפרקליטים לפקידים כנועים, עושי דברו של השלטון? אסור שיקרה אצלנו.

לסיכום, מסקנתי היא שאם החקיקה הזאת אכן תצא לפועל, היא תסיר מעל הקואליציה מגבלות משפטיות חשובות ביותר למהלכו התקין והמתחייב של המשטר הדמוקרטי הישראלי, באופן שיאפשר לה להתעמר באזרחים, כולם או חלקם, מבלי שלאזרח תעמוד התרופה הקיימת לו היום: פנייה לבית המשפט בבקשת סעד מתאים נגד המדינה. עם החקיקה, איזוני הכוח בין הממשלה והמערכת המשפטית יופרו באופן חסר תקנה.

אבו מאזו עם נשיא ארצות הברית ביידן, בביקרו של ביידן בבית לחם
אבו מאזו עם נשיא ארצות הברית ביידן, בביקרו של ביידן בבית לחם

23.10.2022 tipp

את המציאות הפוליטית החדשה בזירה הפלסטינית, התחילו חמאס ואיראן לפני קצת יותר משנה, בהחלטה האסטרטגית של הארגון להעביר את מרכז הכובד של פעילותו לגדה המערבית. בעצת איראן ובחסותה, העביר חמאס מעזה הן את פעילות הטרור, והן את חתירתו לתפוס את השלטון בגדה המערבית; לאור העדויות הרבות על הכסף והתמיכה הרבה שמעבירה איראן לחמאס, ולאור ניסיונותיה של איראן ליצור חזית מול ישראל על גדרותיה, ובהתאם לכללי היסוד הידועים של איראן: ליצור חזית בלי נוכחות חייליה, ולאור העובדה שחמאס לא ידוע בהחלטות אסטרטגיות כה מושכלות כהחלטה הזאת, וכי החלטות כאלה לא אפיינו אותו עד כה, הערכנו כאן כבר בדיווחנו הראשון לפני כשנה, כי החלטתו של חמאס להעביר את מרכז פעילותו לגדה, נעשית בתמיכת ובחסות איראן. אבל מאז ירח הדבש ביניהן, נולדה מתיחות בין חמאס לאיראן, על רקע ניסיונותיו של הג'יהאד האסלמי, הארגון הפלסטיני המועדף על איראן, לאיים על בכירותו של חמאס; הערכתנו היא כי נסיעתה של משלחת חמאס לסוריה לפני כשבוע, נועדה לא רק להזדמנות צילום עם נשיא סוריה, אלא גם למפגש עם משלחת של בכירים איראניים, כדי לתקן את היחסים, וכדי לחדד את המשך המלחמה המשותפת בישראל. חמאס רוצה שכל כוח לוחם בגדה המערבית יפעל תחת חסותו, ולאיראן ולג'יהאד יש השפעה על כך, כיוון שהכסף אשר מועבר לכל המחבלים חסרי הארגון בגדה המערבית, הוא כסף איראני אשר מועבר אליהם מקופת הג'יהאד. באופן הזה מנסה איראן להקים בעזרת הג'יהאד ארגון דמוי חיזבאללה בגדה המערבית. חמאס מתנגד לכוח עצמאי.

המעבר של חמאס לגדה המערבית, גרם לסערת רוחות בפתח, הארגון שמושל באש"פ וברשות הפלסטינית. ראשית נעשה ניסיון מטעם פתח לדבר עם חמאס, והמו"מ הזה התקיים בדרג הביניים של שני הארגונים, בין ראש חמאס בגדה נאסר אלדין אלשער לבין מוחמד אל מדני, ראש התנזים של פתח, במשרדו של אל מדני במטה הפתח ברמאללה. הדיונים האלה התפוצצו כעבור זמן קצר, כיוון שאל מדני פעל מטעם אבו מאזן לכניסתו של חמאס לאש"פ, כעוד אחד מבני החסות של ארגון הפתח, בעוד אלשער פעל מטעם הנהגת חמאס לקיים את תוצאות הבחירות של 2006, בהן זכה חמאס ברוב. מקור פלסטיני אמר לנו מיד כשהמו"מ התפוצץ כי "חמאס לא רוצה להיות חלק מאש"פ אלא להשתלט על אש"פ כריבון".

האימה ברשות הפלסטינית ובתנועת הפתח, העמיקה כאשר חמאס השיג ניצחונות משמעותיים בשתי אוניברסיטאות מרכזיות בגדה, ביר זית וא-נג'אח. פעילי תנזים יצאו כמעט מיד אחרי התקרית בא-נג'אח נגד אבו מאזן והודיעו כי יתפטרו מתפקידם. ראש התנזים ברמאללה אף שיגר מכתב התפטרות באופן מעשי כדי להבהיר את רצינות הסוגייה; אבו מאזן השתיק את המהומה כשמינה את אל מדני כמעט מיד עם פריצתה לראש התנזים, ואל מדני הרגיע את הפעילים. באוניברסיטה בשכם, אף הייתה התנגשות אלימה בין פעילי חמאס לבין פעילי פתח, וכאשר נכנס ראש חמאס בגדה אל שעאר לעובי הקורה וניסה להשכין שלום בין הניצים, הזמינו אותו פעילי פתח לבית אחד מפעילי פתח שנפצע בקטטה עם חמאס , המתגורר בכפר קליל, כדי לעשות סולחה; כאשר אלשעאר היה בדרכו לכפר להשתתף בטקס, חיכו לו אנשי פתח במארב במבואות הכפר, והתנקשו בו. אלשעאר נפצע ברגליו. לא מן הנמנע שמראש התכוונו בפתח לפצוע את אלשעאר ולא להורגו, כדי לא לחולל מלחמה עם חמאס. מקור פלסטיני בפתח אמר לנו אחרי ההתנקשות באלשער שזו הייתה יוזמה מקומית של פעילי פתח, ולא החלטה ארגונית. ואכן לא התפתחה מהתקרית הזאת מלחמה כוללת בין חמאס לפתח, אבל לא בגלל טוב לבו של פתח, שלא הרג את אלשעאר, אלא בגלל שחמאס היה עסוק עכשיו עם הג'יהאד האסלמי.

לקראת הקיץ, הנהגת חמאס הגיעה למסקנה כי הכסף הרב שזורם לג'יהאד מאיראן מביא להתחזקותו של הארגון בעזה, וכי הג'יהאד מתכוון להדיח את חמאס מהשלטון בעזה, בעוד חמאס עסוק בניסיונותיו להתבסס בגדה המערבית. תגובת חמאס הייתה מהירה: מצד אחד הקפאת יחסיו עם איראן והחיזבאללה (לחמאס יש נציג בלבנון, אל ערורי, מספר 2 בארגון), ומצד שני הוא הביא להסגרתו של ראש הג'יהאד בגדה המערבית לישראל. ההסגרה הזאת הובילה להתנגשות צבאית של שלושה ימים בין ישראל לבין הג'יהאד האסלמי, אשר בסופה הג'יהאד ספג מכה ניצחת. חמאס הביט בהתנגשות מהצד, ולא התערב. זמן קצר אחרי שישראל נצרה את האש, הודיע ראש הג'יהאד האסלמי בנאום מוקלט לפעילי הארגון בעזה, כי העם הפלסטיני רואה באחדות עם חמאס חשיבות עליונה, והג'יהאד מקבל את ההכרעה הזאת של העם הפלסטיני. במלים אחרות, ראש הג'יהאד השפיל ראש בפני חמאס בהתאם לדרישת חמאס, והעדיף את יחסיו עם חמאס על פני יחסיו עם איראן ועם חיזבאללה. בחיזבאללה קיבלו בהבנה את ההכרזה הזאת, ולא יצאו נגדה באל מנאר למשל, מה שעשוי להבהיר שהיא תואמה מראש עם איראן ועם חיזבאללה.

בעקבות התלהטות הרוחות שהתרחשויותיה העיקריות מתוארות לעיל, ותוארו במהלך השנה בזמן אמת בעיתוננו, הגיע אבו מאזן למסקנה כי המציאות החדשה מחייבת אותו להכריז על יורשו, לקראת הרגע בו יעביר את השלטון ברשות. אבו מאזן מבין כנראה שרק כך יוכל בתנאי הסערה הנוכחית לקבוע מי יהיה יורשו, ולקבוע את המציאות הפוליטית שתשרור אחריו. מקורות פלסטיניים התחילו להדליף בסביבות חודש אוגוסט כי אבו מאזן החליט סופית כי חוסיין א-שייח, יחליף אותו כראש אש"פ ופתח. מקור פלסטיני אמר לנו כי אבו מאזן צפוי לשאת דברים במועצת הביטחון של האו"ם בסוף שנת 2022, והוא רמז כי אם הנאום הזה אכן יצא לפועל, אחריו  תהיה התפתחות פוליטית מעניינת ברשות הפלסטינית; כמובן שלאור מעורבותה הגוברת של איראן בזירה הפלסטינית, עשוי אבו מאזן לחשוב שהדלפות על חיזוק השלטון של פתח, ובעיקר על הזיקה הבינלאומית שיש לרשות הפלסטינית שהיא בעצם תנועת הפתח, על פני שלטון הכנופיות הפרוע של חמאס, וזאת באמצעות אזכור נאומיו בפני מועצת הביטחון של האו"ם, יצננו את רצונן של איראן ושל חמאס לאתגר את הרשות, ולפתוח חזית נוספת נגד ארה"ב. זוהי כמובן משאלת לב שאין לה אחיזה של ממש בפוליטיקה, ובוודאי שאין לה אחיזה בפוליטיקה אלימה כמו זו הפלסטינית.

ההכרזה על יורש גרמה גם לסערת רוחות נוספת בפתח, כיוון שלג'יבריל רג'וב יש כוח רב בפתח, וכן למרואן ברגותי על אף שהוא אסיר בבית כלא ישראלי. בעקבות ההתקוממות הזאת של רג'וב (בינתיים התקוממות שקטה), הדליפו מהפתח כי אם רג'וב יתנגד להחלטתו של אבו מאזן להציב בראש פתח ואש"פ את א-שייח, דמו בראשו. ברגותי לפי שעה מחזיק את הקלפים מאחורי סורג ובריח, ואיש אינו יודע מה יהיו מהלכיו. מקורבי אבו מאזן לפיכך גם לא מאיימים עליו, אלא שותקים בעניינו. כאמור גם לרג'וב וגם לברגותי יש פעילים בפתח שסרים למרותם. בקיץ הזה אמורה הייתה להיות הוועידה השמינית של פתח, אבל היא נדחית שוב ושוב, בגלל הסיבה הזאת: כדי שלא תהיה בה הכרעה, ואם תהיה, כדי שלא תהיה מנוגדת לרצונו של אבו מאזן.

לפיכך מגיע כעת השלב הבא, שככל הנראה מתוכנן במשרדו של רג'וב, בתא הכלא של ברגותי, במוקטעה ברמאללה, במטה פתח בכניסה לרמאללה, בשכם אצל אלשער, בלבנון אצל ערורי, במפרץ אצל הנייה, בביר זית ובא-נג'אח, בשכם אצל גוב האריות, וכמובן בסוריה בין חמאס לאירן וסוריה – בעצם הימים האלה. בעיתוננו הבאים נדווח על הכיוון, כשיתבהר.

 

פרטיות ונגישות 

The first Israeli-Palestinian economic conference sponsored by will be in the summer of 2022 at the Israel-Palestine Seam Line