הסיפור המרכזי

מקור ביטחוני אמר השבוע לפרשננו הצבאי מאיר ג'ורנו, כי ישראל עשויה לאמץ את עמדתן של כל ממשלות ישראל עד כה ולפיה להתקפה מלבנון, אחראיות ממשלת לבנון, ומדינת לבנון, ותגובת ישראל לפיכך תהיה נגד לבנון ולא רק נגד ארגון אסלמו נאצי זה או אחר. ממשלת הקנאים המבולבלת של ישראל, גרמה לעוד כמה עיוותים בזירה הלבנונית, לבד מהעיוות שיש במלחמה נגד ארגון טרור. למשל העיוות שיש במלחמה שנמשכת כבר שמונה חודשים, בניגוד גמור לDNA הישראלי; מלחמה אשר הטיעון המרכזי להצדקת אורכה יוצא הדופן ונזקיה המופלגים, הוא כי הממשלה הודיעה מראש שהמלחמה תימשך לפחות שנה; ואם היא הודיעה, עולה מדברי אידאולוגים במערכות עיתונות, כי אז על המלחמה להתיישר לפי קביעת הממשלה. כמובן שאופי המלחמה ובעיקר חטיפת מאות ישראלים, הוא אובייקטיבית גורם שעלול להאריך את המלחמה, אבל את הדשדוש בעזה צריך לראות כמו שהוא, ולא בעין בלתי עיתונאית; הוא נובע מסירוב הקנאים להכניס את הרשות הפלסטינית לעזה, כיוון שתוכניתם להקים את מלכות דוד בגדה המערבית (ובעזה?) עומדת בעינה. הערתו של המקור הביטחוני לגבי השינוי האפשרי בעמדת הממשלה כלפי המלחמה בצפון, מביאה אותנו לקבץ כמה עיוותים נוספים שחוללה הממשלה בחזית הצפון. למשל ההנחה כי ישראל לא יכולה להילחם בשתי חזיתות במקביל, בניגוד לתפישת המלחמה הישראלית שמוכרת לכל ישראלי עוד מימיו במטרנה, לפיהן מהותה של ישראל היא עמידה בכמה חזיתות. כאן פרסמנו בלעדית החל מחודש יוני 2023 בתחקיר שנמשך חודשיים, את ההקטנה הבלתי חוקית של חיל השריון, וצמצום מופקר של מספר הטנקים וצוותי השריון בצה"ל; עם זאת, אפילו ההפקרות ההגותית והצבאית הזאת, לא שינתה להערכתנו את הלב הפועם הישראלי של ניצחון כנגד כל החזיתות, ולא קעקעה את המשאבים הפיזיים והנפשיים לכך. שקר נוסף שממשלת ישראל מספרת לעצמה הוא כי חיזבאללה נלחם בשביל חמאס. חיזבאללה שיקר לחמאס ולא פתח במלחמה סימולטנית בצפון ובדרום (ר' דיווחנו באפריל 2023 על החפ"ק המשותף שהקימו), להערכתנו בהוראת איראן, והוא משקר לחמאס גם עכשיו; חיזבאללה ממשיך להילחם כדי להשיג את הפסקת המלחמה, לפי האינטרסים של איראן, שמבקשת להגיע להסכם גרעין חדש עם המערב ומשתמשת במלחמה ככלי בשולחן המו"מ. העיוות האחרון, ואולי החשוב ביותר, הוא שלראשונה מאז 1948 אין לישראל ראש ממשלה, אלא בובה שקומץ נערי גבעות מניע אותה על חוטים פוליטיים. (המערכת)

 הוצאת כתיב חסר

גיליון  148 19 במאי 2024

רואה אור פעם בשבוע בימי א'

 publisher@tipp.co.il

יש מצב שהשר יואב גלנט ייכנס לכלא? הבהרות על משבר הגיוס: מאת פרשננו המשפטי, וסגן נשיא המחוזי מרכז בעבר, אברהם יעקב.

מאמר המערכת

יופייה העמוק של הדמוקרטיה, וחוק הגיוס

הפגנת חרדים בירושלים 2019 נגד גיוס. ארכיון
הפגנת חרדים בירושלים 2019 נגד גיוס. ארכיון

לפני כשנה הוגשו לבג"צ ע"י עותרים שונים חמש עתירות. עניינן של כל העתירות הוא גיוס החרדים לצה"ל.

העתירות מעלות שלל טיעונים, אך העיקרית שבהן היא הפגיעה החמורה בעקרון השוויון.

לטענת העותרים, הפרקטיקה הנוהגת, מכוח צווים ותקנות שהוצאו ע"י הממשלה (להבדיל מחוק של הכנסת) לפיה רוב מוחלט של החרדים אינו משרת כלל או משרת תקופה לא משמעותית, פוגעת אנושות בעקרון השוויון.

חוק שירות בטחון מחיל חד-משמעית את חובת השירות על כל אזרח במדינת ישראל. פעולות הממשלה בכלל, ושר הבטחון בעיקר (הוא השר המופקד על יישום חוק שירות בטחון),  גורמות לפי העותרים לאפליה אסורה ולפגיעה בעקרון השוויון בפני החוק. כולנו כפופים לחוק והוא חל על כולנו. זו המשמעות הפשוטה של עקרון השוויון בפני החוק.

הממשלה ביקשה דחיות חוזרות ונשנות של מועד הגשת תגובתה לבג"צ וזאת בטענה שהיא מנסה לגבש חוק צודק, הוגן ובלתי מפלה. אולם, לאור ההסכמים הקואליציוניים שהקימו את הממשלה הנוכחית, נראה שהדבר הינו בלתי אפשרי. באותם הסכמים, התחייבו כל מפלגות הקואליציה להביא לכך שיהיה פטור אחיד ונרחב מגיוס, שיחול על כל החרדים. אין למפלגות החרדיות כל סיבה לוותר בעניין זה.

הדיון בעתירות קבוע לתחילת חודש יוני ותגובת הממשלה טרם הוגשה על אף שהותר לה לקבל ייצוג פרטי.

כאמור, העתירות הוגשו נגד מכלול גדול של משיבים ובהם מר יואב גלנט, שר הבטחון.

היה והעתירות תתקבלנה, ובג"צ יוציא צו המורה על גיוס החרדים לצה"ל, הרי שצו זה יופנה כלפי כל אחד מן המשיבים, לרבות נגד שר הבטחון.

מדובר בצו עשה לכל דבר ועניין שיש לציית לו.

כלומר, שר הבטחון יהיה חייב לפעול עפ"י הצו ולהורות על גיוס החרדים לצה"ל, אם זה אכן יהיה תוכן הצו.

היה ושר הבטחון לא יקיים את הצו, ניתן יהיה לפעול נגדו על-פי פקודת בזיון בית המשפט ולכפות עליו במאסר או בקנס את ביצוע הצו.

אברהם יעקב

גיליון 148 | 19 במאי 2024
רואה אור בימי א' | בהרצה

מודעה

בית הספר לכתבי שטח נמצא בהקמה, אבל החנות הדיגיטלית לעיתונאים כבר נפתחה

The journalist school for field correspondents is under construction, but the store for journalistic work aids opens today

שכפ"צ
Made In Israel

המוצר הראשון בחנות לעיתונאים שכפ"צ תוצרת ישראל.

מעבר לחנות.purchase

מודעה

בית הנבחרים העליון של ישראל, הרשות הערכית, זרוע הציבור לנסח את ערכי ישראל

בחסות העיתון, אנחנו מקימים את המועצה הציבורית שתביא לכינון בית הנבחרים  העליון, לצד הכנסת

הצטרפו למועצה הציבורית שתוביל לכינונו של הבית, בואו לעשות היסטוריה

בית עצרת עם.  

הוצאת כתיב חסר, מו"ל הזירה העיתונאית
The Israeli Palestinian Post​

צעד נוסף לעבר הכרה במדינה פלסטינית

ארה"ב מעורבת בגינוי של אבו מאזן נגד חמאס בשבוע שעבר, ומעורבת ככל הנראה גם בתגובת חמאס המתונה לגינוי

אמריקה דרשה וקיבלה גינוי לחמאס. צילום: תקשורת הנשיאות הפלסטינית
אמריקה דרשה וקיבלה גינוי לחמאס. צילום: תקשורת הנשיאות הפלסטינית

16.05.2024

אבו מאזן תקף את חמאס על טבח 7 באוקטובר לפי דרישת ארה"ב (ר' דיווחנו על תקיפת חמאס וגינויו בשבוע שעבר); בכיר בפתח סרב להגיב לשאלתנו אם גם תגובתו המתונה של חמאס לגינוי של אבו מאזן נגדו תואמה עם ארה"ב, ולהערכתנו היא תואמה. לצד ניסיונותיה של ארה"ב למתן את הזירה הפלסטינית, עולה שוב להערכתנו שמו של סלאם פיאד כמושל עזה שעשוי להיות מקובל על כולם; האם גם ניסיונותיה של סין לפייס בין חמאס לבין הרשות הפלסטינית ואש"פ הן חלק מהמגמה העולמית למנוע מלחמת עולם? ההסכמות מוועידת סן פרנסיסקו תומכות בהערכה כזאת.

מאת מתי כהן עורך הזירה העיתונאית 

ביום חמישי הבאנו כאן את דבריו של אבו מאזן על הטבח שביצע חמאס ב-7 באוקטובר ("אנחנו דוחים מכל וכל את ההתקפה של חמאס על אזרחים ב-7 באוקטובר"). בעקבות הדברים, חמאס גינה את דברי אבו מאזן, אך עשה זאת בלשון מתונה מאוד ("הצטערנו לשמוע את דברי הנשיא מחמוד עבאס…). ר' הסרטון עם דבריו המלאים של אבו מאזן כלפי חמאס לגבי הטבח שביצע ב-7 באוקטובר בישראל (בערבית)

מתוך תגובתו של המקור הפלסטיני אשר העביר לנו את הסרטון ובו הדברים הנוקבים של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, אנחנו מעריכים כי ארה"ב עומדת הן מאחורי דבריו של הנשיא הפלסטיני עבאס, והן מאחורי תגובתו המתונה של חמאס לגינויו.

התגובה המתונה של חמאס היא המשך ישיר לקשר החדש של ארה"ב עם ארגון הטרור, שבא לביטוי לראשונה בערבות שהעניקה ארה"ב על פי דיווח סעודי, לחמאס, להפסקת המלחמה, אם יחתום על הסכם הפסקת אש עם ישראל. בעקבות הדיווח בסעודיה, הפסיק ראש הממשלה את המו"מ להפסקת האש עם חמאס, והחליט להכניס את צה"ל לרפיח בפועל. הקשר הזה שנוצר בפרשת הערבות בין ארה"ב לבין ארגון הטרור, נמשך להערכתנו, גם בלחץ הנוכחי שהפעילה ארה"ב על חמאס לא להגיב באלימות ובאופן חריף על הגינוי של הנשיא עבאס כלפיהם, ולהשאיר סיכוי לפיוס פנים פלסטיני שיאפשר את סיום המשבר במזרח התיכון.

כאן צריך להזכיר שני אירועים חשובים. האחד הוא ההסכמות שאליהן הגיעה ארה"ב עם סין בפגישת הנשיאים של שתי המדינות בסן פרנסיסקו בתחילת המלחמה. בעקבות ההסכמות התרחקה סין מהציר שהיא נחשבה עד אז כמנהיגתו, איראן ורוסיה (וככל הנראה אף תמשיך אחרי המשבר הנוכחי במזרח התיכון להנהיגו), ונרתמה להרגיע את המשבר במזרח התיכון; בתמורה קיבלה סין מארה"ב הבטחה לא להחריף את המשבר בין טאיוואן לבין סין. הנשיא האמריקאי חזר בוועידת סן פרנסיסקו על עמדתה של ארה"ב לפיה טאיוואן היא חלק מהיבשת הסינית, ופתרון למשבר צריך להיות בין שתי הישויות הסיניות בשיח מדיני. יתכן לפיכך שגם  ניסיונותיה הנוכחיים של סין לפייס בין חמאס לבין הרשות הפלסטינית ואש"פ, הם חלק מצעד בינלאומי למנוע מלחמת עולם, שעלולה להתחיל לא רק מזירת אוקראינה רוסיה, אלא גם מאיבוד שליטה על המלחמה במזרח התיכון.

אם תצליח ארה"ב להרגיע את הזירה הפנים פלסטינית, היא עדין תצטרך להציב בעזה מושל אשר יהיה מצד אחד קשור לרשות הפלסטינית ומצד שני יהיה מקובל על ישראל. בראשית המלחמה הזכרנו כאן את סלאם פיאד, אשר בעבר רץ בבחירות לפרלמנט הפלסטיני תחת השם הדרך השלישית (הראשונה והשנייה הן פתח וחמאס). יתכן כי סיכוייו של פיאד כעת להתיר את הפלונטר ברצועת עזה עולים, כאשר הכתרתו, אם תהיה, תהיה בערבות וליווי של מדינות רבות, ולהערכתנו הוא ייחשב כמושל מטעם הרשות הפלסטינית.

Sunday News
19.05.2024

חדשות יום ראשון 

ארה"ב עומדת מאחורי הגינוי שגינה אבו מאזן בשבוע שעבר את חמאס, על טבח 7 באוקטובר ביישובי דרום ישראל. להערכתנו ארה"ב עומדת גם מאחורי התגובה המתונה של חמאס לגינוי זה.

ר' הרחבה כתבה ראשית

ההרס העמוק של ערי הצפון נמשך בשל התקפות לבנון על ישראל. להערכתנו, האש נמשכת כיוון שאיראן רוצה להשיג הסכם גרעין חדש עם המערב, ומשתמשת בחיזבאללה ללחוץ על המערב ועל ישראל.

ר' הסיפור המרכזי היום

מצרים וישראל הגיעו להסכמה בלתי רשמית לגבי כניסת צה"ל לרפיח. לפי ההסכמה מאחורי הקלעים, על ישראל לנהוג במתינות, ובתמורה מצרים לא תנקוט בצעדים בעלי אופי צבאי, אבל תוכל לנקוט בצעדים מדיניים נגד ישראל. ככל הנראה הוסכם גם כי מצרים לא תפגע בהסכם השלום. עם זאת כיוון שמדובר בהסכמה לא רשמית, לא כתובה, ובעלת תוקף מדיני רופף, הדברים עדין עלולים לצאת משליטה. בחודש מארס 2024 דיווחנו כאן על האזהרה שהעבירה מצרים לישראל לפיה כניסה לרפיח תגרור תגובה מצידה. כן דיווחנו כי מצרים הכניסה לסיני בצעד הפגנתי טילים, בניגוד להסכם השלום עם ישראל. מאיר ג'ורנו

מקור ביטחוני אמר לפרשננו הצבאי מאיר ג'ורנו כי יתכן שישראל תאמץ את כל עמדות ממשלות ישראל לדורותיהן אשר ראו בתוקפנות מצד ארגוני הטרור בלבנון כתוקפנות של לבנון כנגד ישראל, אשר לה אחראים ממשלת לבנון וצבא לבנון. מאיר ג'ורנו,

ר' הסיפור המרכזי היום

מהי משמעותו של צו בית המשפט לגבי חוק הגיוס. ר' מאמר המערכת מאת פרשננו המשפטי, וסגן נשיא המחוזי מרכז בעבר, אברהם יעקב

ר' הרחבה היום במאמר המערכת

בני גנץ הציב אולטימטום לממשלת נתניהו, בעניין החטופים ובעניין השלטון החלופי ברצועת עזה. בשבוע שעבר דיווח פרשננו לענייני צבא וביטחון מאיר ג'ורנו על כך שבני גנץ שוקל לעזוב את הממשלה אחרי יום העצמאות. 

ר' הרחבה במאמר המערכת

נשיא איראן ראיסי היה במסוק באירוע לא ברור של תאונה אווירית. עד מועד סגירת הגיליון ופרסומו, איראן לא הבהירה את מהות התאונה ופרטיה

התבטאויות חשובות של הנשיא הפלסטיני Breaking News

אבו מאזן: אנחנו דוחים מכל וכל את ההתקפה שהייתה על אזרחים ב-7 באוקטובר. יש לעצור את שפיכות הדמים.

אמריקה דרשה וקיבלה גינוי לחמאס. צילום: תקשורת הנשיאות הפלסטינית
אמריקה דרשה וקיבלה גינוי לחמאס. צילום: תקשורת הנשיאות הפלסטינית

16.05.2024

דברי הנשיא הפלסטיני נוספים על דברי מקור בסביבתו לפיהם אבו מאזן יהיה מוכן להתחייב בהסכם לפרז את הרצועה, לפרק את חמאס מנשקו, ולהביא להחזרת החטופים. 

 

מאיר ג'ורנו, אברהם יעקב, מתי כהן

הנשיא הפלסטיני אמר אתמול בסעודיה כי בשבעה באוקטובר הייתה התקפה על אזרחים, והרשות הפלסטינית, והוא, "ואנחנו כולנו" דוחים אותה מכל וכל. הנשיא הפלסטיני נקב בשלוש דרישות של הרשות, להערכתנו כרמז לכך שהוא מבקש להיכנס למו"מ עם ישראל לגבי כניסת הרשות הפלסטינית לעזה. דרישתו הראשונה היא הפסקת שפיכות הדמים. פרשנותנו: בכך אבו מאזן אינו דורש את הפסקת המלחמה כתנאי למפרע, בטרם הרשות הפלסטינית תקיים את התחייבויותיה בהסכם שתכרות עם ישראל לגבי כניסתה לעזה. 

לפי מקור פלסטיני חשוב, אבו מאזן יהיה מוכן להתחייב לפרז את הרצועה (יתכן שירצה להיעזר בכוחות מצריים לחיזוק שלטונו), וכן יהיה מוכן להתחייב לפרק את חמאס מנשקו, ויהיה מוכן להתחייב להביא לשחרור החטופים. 

הנקודות השנייה והשלישית בנאומו של אבו מאזן בסעודיה אתמול, נגעו לחובתה של ישראל לדבריו למנוע הגירה של פלסטינים מעזה, וכן להסכים לתנועה חופשית ברצועת עזה. להערכתנו את הנקודה האחרונה לגבי הצורך למנוע הגירה של פלסטינים, משמיע הנשיא בעיקר לאוזני מצרים, כדי לקבל את תמיכתה ואולי אף את הסכמתה לאחריות שבכך.

מקור פוליטי אמר לנו היום כי דבריו של שר הביטחון גלנט, ובהם הדרישה להכניס שלטון חלופי לעזה, נאמרו בתיאום עם בני גנץ, ועל דעתה של מערכת הביטחון. בהקשר הזה, דבריו של אבו מאזן הם בעלי חשיבות רבה מאוד. להערכתנו דבריו של הנשיא הפלסטיני, אף תואמו עם נשיא מצרים, ושני האישים הדגישו את הדרישה מישראל למנוע הגירה של פלסטינים מרצועת עזה.

אחרי בתי המשפט, והעיתונות, תורו של צה"ל

השר סמוטריץ' מעכב רכש שתי הטייסות מארה"ב, כמנוף לעיצוב הקצונה בצה"ל

מטוסים חדשים זה רעיון נפלא, אבל היכן אגד הטנקים? צילום דו"צ
מטוסים כמנוף למינוי קצינים. צילום דובר צה"ל

12.05.2024

מקור מדיני בכיר מאוד אמר לנו בסוף השבוע, כי שר האוצר סמוטריץ' משתמש בעיכוב רכש שתי טייסות המטוסים החדשות מארה"ב, כמנוף לעיצוב הקצונה הבכירה בצה"ל על פי קודים פוליטיים. מאיר ג'ורנו על הסכנה החדשה לצבא העם.

 

מאת מאיר ג'ורנו פרשננו לענייני צבא וביטחון

 

דבריו של המקור המדיני הבכיר מאוד המובאים לעיל בתמצית, חופפים את דבריו של שר האוצר ערב הבחירות לפיהם יש לו הרבה עבודה במינוי של קצינים לצה"ל. העבודה הזאת לפי המקור מתקיימת עכשיו במלוא המרץ, וסמוטריץ' עושה שימוש ברכש ציוד הלחימה לצה"ל לפוליטיזציה של צה"ל. לפי שעה השר יואב גלנט מנסה למנוע מהשר סמוטריץ' להתערב במינוי של קצינים בצה"ל, אבל כוחו הפוליטי של סמוטריץ' על בנימין נתניהו מכריע, ועלול להכריע גם את ניסיונותיו של גלנט לשמור את הצבא מחוץ לשיח הפוליטי.  הצלחתו של גלנט תלויה כמובן במידת נחיצותו בממשלת נתניהו. אם סמוטריץ' יביא את נתניהו לבחור בין גלנט לבינו, יתכן שתהליך הפוליטיזציה של צה"ל עוד יעמיק. גם ההנחה כי גלנט חותר להנהגת הליכוד, והוא עלול להזדקק לכוחן של המפלגות המשיחיות, עלולה לרכך בעתיד את התנגדותו. 

אלה דבריו של המקור המדיני הבכיר מאוד: "השר בצלאל סמוטריץ' לוקח את המדינה לחורבן. מאז הבחירות הוא שולט על התקציבים הביטחוניים , ולא משחרר תקציבים אלא אם תהיה לו נגיעה במינויים  בצה"ל".

התהליך של פוליטיזציה של צה"ל הוא המשכו של תהליך הטמעתם של אידאולוגים ימניים כעיתונאים בעיתונות הישראלית, אידאולוגים אשר שופטים את ההתרחשויות מתוך סד אמונותיהם הפוליטיות, ומשבשים בכך את הקריאה העניינית של המציאות הצבאית מדינית. והתהליך הוא המשך הניסיון לפוליטיזציה של מערכת המשפט, ניסיון אשר הביא למינוי של מספר שופטים אשר השקפתם הפוליטית הייתה מפתח מרכזי לבחירתם. איננו יודעים אם השפעת המינויים האלה, תהיה עמוקה על בתי המשפט כפי שהיא עמוקה להערכתנו על עיתונות ישראלית.

ג'יבריל רג'וב נמצא בקשר עם חמאס

דברים שנודעו לנו על דרכי המילוט של יחיא סינוואר, מקומו האפשרי, ועל הקשר אתו

המהלך של חמאס הוביל למלחמה בעזה. צילום דו"צ
צילום דו"צ

05.05.2024

מאת מאיר ג'ורנו פרשננו לענייני צבא וביטחון

אפשר שישראל וחמאס היו חותמים על הסכם אשר יגדיר את הפסקת האש כתחנה בהמשך המלחמה במובן המשפטי, וכהפסקת המלחמה באופן מעשי. בשבועות האחרונים דיווחנו בלעדית על הקו הזה המתגבש בין שני הצדדים, ואשר מקדם את הסיכוי להסכם הפסקת אש. אבל הערבות אשר מציעה (לכאורה) ארה"ב לחמאס להפסקת המלחמה משבשת את האיזון העדין בהסכמה בין חמאס לבין ישראל, לפיה המלחמה תיפסק דה פקטו אבל תימשך דה יורה. צריך לומר כי הדיווח על הערבות שתעניק ארה"ב לחמאס לא אושר על ידי הממשל האמריקאי, והוא הופיע כידיעה עיתונאית בסעודיה אשר צוטטה בישראל. ערבות כזאת אם אכן תינתן, תצמצם את ריבונותה ועצמאותה של ישראל, ואת אפשרויות התמרון וההרתעה של צה"ל. (ר' היום במאמר המערכת)

חמאס מוכן בהסכם עם ישראל להתפרק מנשקו, כפי שדיווחנו בלעדית בעבר, והוא מוכן כי השלטון יועבר ממנו לגורם אחר. דרישת חמאס היא ככל הנראה כי השלטון יועבר למרואן ברגותי אשר כרת ברית עם חמאס לשת"פ לעבר המטרה הסופית של החלפת השלטון הפלסטיני בגדה המערבית ובעזה (ר' הסיפור המרכזי היום) . על פי ההסכם שהתגבש בין ישראל לבין חמאס, עזה תהיה יהיה ישות מדינית נפרדת מהגדה המערבית. להערכתנו ישראל הסכימה לתנאי הזה, והדיווח כי ישראל תסכים לשחרורו של ברגותי לעזה ולא לגדה המערבית, מתאים לכך. תושבי עזה יוכלו לעבור מדרום לצפון ולהפך בציר סלאח א-דין. מקור ביטחוני פלסטיני ברמאללה אמר לנו בסוף השבוע כי על הסף עומד כעת מהלך היסטורי גדול, וכי הציבור הפלסטיני מחכה להסכמה של בנימין נתניהו, ולהשתתפותו במהלך הזה, הסכמה אשר תביא לשינוי מהותי במזרח התיכון ובסכסוך הישראלי פלסטיני.

מקור מדיני ישראלי אמר לנו, כי נתניהו כבר היה מוכן במהלך סוף השבוע ללכת למהלך עם חמאס, גם אם הדבר יפגע בממשלתו, וגם אם הוא יצטרך להשלים את המהלך בממשלת מעבר. כאמור, להערכתנו, אבן הנגף אשר עוצרת או מעכבת את התהליך, היא הערבות אשר מתכוונת ארה"ב להעניק לחמאס, עליה דווח כאמור בעיתונות הסעודית.

מו"מ בצפון: ישראל תתחייב לעצור את הסיכולים

אין שיח על התפרקות חיזבאללה מנשקו, המו"מ הוא על נסיגתו לליטני, ועל נקודות המחלוקת בגבול הצפון

הצדדים שומרים על גבולות גזרה. צילום דובר צה"ל
הצדדים שומרים על גבולות גזרה. צילום דובר צה"ל

05.05.2024

 

מאת מאיר ג'ורנו פרשננו לענייני צבא וביטחון

 

ישראל מתחייבת להפסיק את הסיכולים הממוקדים בלבנון, וחידושם ייחשב כהפרה של ההסכם שייחתם עם חיזבאללה. איננו יודעים אם ההסכם ייכרת עם חיזבאללה או עם ממשלת לבנון. על פי ההסכם המתגבש, חיזבאללה לא יתחייב להתפרק בנשקו בהתאם לדרישת החלטה 1701 של האו"ם, והדיון מתקיים רק על נסיגה שלו מצפון לליטני. ייתכן אף שישראל תסכים להתגמש בסוגיה הזאת ולהסכים לנסיגה קרובה יותר לגדר הגבול מאשר נהר הליטני. בשנת 1978, אחרי התקפת מחבלים פלסטינים על אוטובוס בצומת הקאנטרי קלאב בהרצליה (סמוך לצומת גלילות), יצאה ישראל למערכה לדחוק את הטרור הפלסטיני מצפון לנהר הליטני. זה היה אז המינימום שממשלת ישראל קבעה שיש להסיג את כוחות האויב כדי למנוע סיכון לתושבי הצפון.

ישראל וחיזבאללה ידונו על תיקוני הגבול שדורש הארגון האסלמו נאצי שיצא ב-7 באוקטובר להשמיד את ישראל, ואשר הכריז בחודש אפריל 2023 על הקמת חפ"ק משותף לציר בראשות איראן (ר' דיווח כאן באפריל 2023); כאן דיווחנו גם על דברי נסראללה שאמר באותו מעמד כי המלחמה נגד ישראל כבר התחילה. כן דיווחנו בלעדית באותה כתבה כי החותים יירו טילים בליסטיים לעבר ישראל כאשר תיפתח המלחמה באופן מעשי, והם אכן עשו כך כשהמלחמה נפתחה בהתקפת חמאס על יישובים בדרום ישראל.

ישראל הסכימה לדון על רוב תיקוני הגבול, לפי דרישת חיזבאללה, אבל מספר מהתיקונים שחיזבאללה דורש נפסלו על הסף.

איננו יודעים אם ישראל תדרוש לקיים דיון במסגרת המו"מ גם על נוכחותה של איראן בגבול הצפון, בעיקר בסוריה, על נוכחותו של חיזבאללה בסוריה, ועל הדרישה הציבורית הרווחת בישראל כי איראן תכרות הסכם גרעין חדש עם המערב. איננו יודעים גם אם ישראל תדרוש להפריד בין חיזבאללה לבין המתרחש בין ישראל לבין הטריטוריה הפלסטינית, באופן שיירי של חיזבאללה לעבר ישראל בעקבות מתיחות צבאית עם הפלסטינים, תיחשב להפרה של ההסכם עם ישראל ולהכרזת מלחמה על ישראל.

עזה תהיה ישות נפרדת מהגדה המערבית

חמאס מוכן להתפרק מנשקו. גם נתניהו מוכן לסכן את ממשלתו. אבן הנגף: דיווח בסעודיה לפיו ארה"ב תערוב כלפי חמאס להפסקת המלחמה

צה"ל מוכן. צילום דובר צה"ל
צה"ל מוכן. צילום דובר צה"ל

05.05.2024

 

מאת מאיר ג'ורנו פרשננו לענייני צבא וביטחון

 

אפשר שישראל וחמאס היו חותמים על הסכם אשר יגדיר את הפסקת האש כתחנה בהמשך המלחמה במובן המשפטי, וכהפסקת המלחמה באופן מעשי. בשבועות האחרונים דיווחנו בלעדית על הקו הזה המתגבש בין שני הצדדים, ואשר מקדם את הסיכוי להסכם הפסקת אש. אבל הערבות אשר מציעה (לכאורה) ארה"ב לחמאס להפסקת המלחמה משבשת את האיזון העדין בהסכמה בין חמאס לבין ישראל, לפיה המלחמה תיפסק דה פקטו אבל תימשך דה יורה. צריך לומר כי הדיווח על הערבות שתעניק ארה"ב לחמאס לא אושר על ידי הממשל האמריקאי, והוא הופיע כידיעה עיתונאית בסעודיה אשר צוטטה בישראל. ערבות כזאת אם אכן תינתן, תצמצם את ריבונותה ועצמאותה של ישראל, ואת אפשרויות התמרון וההרתעה של צה"ל. (ר' היום במאמר המערכת)

חמאס מוכן בהסכם עם ישראל להתפרק מנשקו, כפי שדיווחנו בלעדית בעבר, והוא מוכן כי השלטון יועבר ממנו לגורם אחר. דרישת חמאס היא ככל הנראה כי השלטון יועבר למרואן ברגותי אשר כרת ברית עם חמאס לשת"פ לעבר המטרה הסופית של החלפת השלטון הפלסטיני בגדה המערבית ובעזה (ר' הסיפור המרכזי היום) . על פי ההסכם שהתגבש בין ישראל לבין חמאס, עזה תהיה יהיה ישות מדינית נפרדת מהגדה המערבית. להערכתנו ישראל הסכימה לתנאי הזה, והדיווח כי ישראל תסכים לשחרורו של ברגותי לעזה ולא לגדה המערבית, מתאים לכך. תושבי עזה יוכלו לעבור מדרום לצפון ולהפך בציר סלאח א-דין. מקור ביטחוני פלסטיני ברמאללה אמר לנו בסוף השבוע כי על הסף עומד כעת מהלך היסטורי גדול, וכי הציבור הפלסטיני מחכה להסכמה של בנימין נתניהו, ולהשתתפותו במהלך הזה, הסכמה אשר תביא לשינוי מהותי במזרח התיכון ובסכסוך הישראלי פלסטיני.

מקור מדיני ישראלי אמר לנו, כי נתניהו כבר היה מוכן במהלך סוף השבוע ללכת למהלך עם חמאס, גם אם הדבר יפגע בממשלתו, וגם אם הוא יצטרך להשלים את המהלך בממשלת מעבר. כאמור, להערכתנו, אבן הנגף אשר עוצרת או מעכבת את התהליך, היא הערבות אשר מתכוונת ארה"ב להעניק לחמאס, עליה דווח כאמור בעיתונות הסעודית.

פרטיות ונגישות 

The first Israeli-Palestinian economic conference sponsored by will be in the summer of 2022 at the Israel-Palestine Seam Line

מכתבים למערכת   letter to th e editor    readers@tipp.co.il