הסיפור המרכזי

ב-28 באפריל כתבנו כאן כי יחיא סינוואר לא נמצא ברפיח. הציטוט המדויק שהופיע בכתבה: "מקור פלסטיני ביטחוני אמר לנו כי יחיא סינוואר אינו נמצא ברפיח. לא ברור מדבריו האם סינוואר היה ברפיח ויצא ממנה, או שהוא כלל לא היה בה". התנועה של סינוואר ויכולתו להימלט, מצביעות כמובן על הכנות ותכנון מחוכם של דרכי מילוט שהצורר וגדודיו עשו לקראת הטבח ביישובי הדרום. ההכנות, עליהן דיווחו גם התצפיתניות בגבול עזה, ואשר את סיפורן הבאנו כאן בלעדית ב-15 באוקטובר 2023, מצביעות שסינוואר צפה את המלחמה שתיפתח בעקבות הטבח. ההכנות הללו מבהירות לפחות שני דברים חשובים 1. הטבח היה חלק מתוכנית אזורית (עליה דיווחנו כאן באפריל 2023) שהרי ברור היה גם לסינוואר שעזה לא תוכל לעמוד לבדה מול צה"ל 2. שמרצחי חמאס לא נפלו לידי חולשותיהם האנושיות ב-7 באוקטובר, ומעשי הטבח, האונס וההשמדה היו מתוכננים. השבוע אמר לנו מקור פלסטיני ביטחוני בכיר, כי ההכנות של חמאס למערכה כללו עוד שלושה מהלכים חשובים. האחד, מלחמת חורמה שפתח הארגון במשתפי פעולה לפני המלחמה, ותכנון של הדלפת מודיעין שגוי לישראל באמצעות משתפי פעולה מזויפים "שנלכדו" בידי ישראל. המהלך הזה כלל ועדין כולל הוצאה להורג המונית של משתפי פעולה, והתעללות אלימה במשפחותיהם. השני, אימוץ של דרכי קשר מתקופת מלחמת העולם הראשונה במנהרות, אי שימוש בכל אמצעי אלקטרוני, ובכל אמצעי קשר שחשוף לגילוי בטכנולוגיה, לצד השימוש בפתקים, וברצים. השלישי, חידוד יכולותיהם של אנשי הארגון להיטמע באוכלוסייה. באופן הזה מצליחים אנשי חמאס לחזור לעמדותיהם הקודמות, ולירות למשל משם שוב לעבר ישראל. כפי שעשה חמאס בעבר, הוא התכוון גם הפעם לדברי המקור לחתום עם ישראל על הפסקת אש בניסוח מעורפל, אשר לפיו ישראל תפסיק את המלחמה דה פקטו, אבל תוכל להמשיך אותה דה יורה. בנימין נתניהו הסכים להשאיר את הפסקת המלחמה כמושג מעורפל שמאפשר לישראל לפרשו כרצונה, והסכים אף לסכן את ממשלתו למען הפסקת האש והחזרת חטופים. אבל אז, התברר כי ארה"ב עדין לא למדה מספיק על הבזאר המזרח תיכוני אף על פי ששליטה באזור הוא אינטרס אמריקאי עליון, והיא העניקה לחמאס על פי דיווח סעודי ערבות להפסקת המלחמה. הערבות הזאת הבהירה וחידדה בבת אחת את הטקסט המעורפל, והפכה אותו לחד משמעי, ונתניהו חזר בו, ובצדק רב, זמן קצר אחרי הדיווח הסעודי. (מתי כהן)

 הוצאת כתיב חסר

גיליון  147 16 במאי 2024

רואה אור פעם בשבוע בימי א'

 publisher@tipp.co.il

מאמר המערכת

דבריו המלאים של אבו מאזן בסעודיה

אנו מביאים את דבריו של אבו מאזן אתמול בסעודיה, ובהם רמז לרצונו להיכנס למו"מ עם ישראל לגבי כניסת הרשות הפלסטינית לעזה. את דבריו המלאים אפשר לראות בווידאו המצורף למעלה (בערבית), ואת תמצית דבריו אפשר לקרוא בכתבה הפותחת משמאל. 

ב-21 בינואר, הערכנו כאן כי חמאס כארגון שלטוני וצבאי מאורגן, חוסל, ועל ישראל לסגור את זירת המלחמה בדרום, ולעבור לטפל באיום מצפון. עמדתנו הייתה ונשארה כי הגוף היחיד שיכול להיכנס לעזה, הוא הרשות הפלסטינית, שמוכרת בעולם כנציגת העם הפלסטיני, ומכוח הסכמי אוסלו מוכרת גם בישראל. הרשות הפלסטינית היא אויבת לישראל, אין לשגות בכך, ואין לשגות במציאות הערכית אשר שוררת ברמאללה, אבל ישראל לא בוחרת את אויביה ולא מתקנת אותם. השאלה היא האם שליטה של גוף שזוכה להכרה פנימית וחיצונית בעזה ובעולם, אשר יתחייב בהסכם בערבות בינלאומית, לפרז את הרצועה, לפרק את חמאס מנשקו, ולהביא לשחרור החטופים, הוא באינטרס הישראלי. כמובן שהתשתית לשאלה הזאת, היא ההכרה בפתרון שתי המדינות, שהיא מציאות מדינית בעולם, בזירת המדינות המתונות במזרח התיכון, ברשות הפלסטינית, ובישראל, וחקוקה בהסכמים בין ישראל לאש"פ שקיבלו הכרה של הקהילה הבינלאומית. ההתכחשות לתשתית הזאת היא פולקלור של קיצונים בשני הצדדים.

המערכת

גיליון 147 | 16 במאי 2024
רואה אור בימי א' | בהרצה

מודעה

בית הספר לכתבי שטח נמצא בהקמה, אבל החנות הדיגיטלית לעיתונאים כבר נפתחה

The journalist school for field correspondents is under construction, but the store for journalistic work aids opens today

שכפ"צ
Made In Israel

המוצר הראשון בחנות לעיתונאים שכפ"צ תוצרת ישראל.

מעבר לחנות.purchase

מודעה

בית הנבחרים העליון של ישראל, הרשות הערכית, זרוע הציבור לנסח את ערכי ישראל

בחסות העיתון, אנחנו מקימים את המועצה הציבורית שתביא לכינון בית הנבחרים  העליון, לצד הכנסת

הצטרפו למועצה הציבורית שתוביל לכינונו של הבית, בואו לעשות היסטוריה

בית עצרת עם.  

הוצאת כתיב חסר, מו"ל הזירה העיתונאית
The Israeli Palestinian Post​

התבטאויות חשובות של הנשיא הפלסטיני Breaking News

אבו מאזן: אנחנו דוחים מכל וכל את ההתקפה שהייתה על אזרחים ב-7 באוקטובר. יש לעצור את שפיכות הדמים.

אנחנו דוחים את ההתקפה על אזרחים ב-7 באוקטובר. צילום מסך
אנחנו דוחים את ההתקפה על אזרחים ב-7 באוקטובר. צילום מסך

16.05.2024

דברי הנשיא הפלסטיני נוספים על דברי מקור בסביבתו לפיהם אבו מאזן יהיה מוכן להתחייב בהסכם לפרז את הרצועה, לפרק את חמאס מנשקו, ולהביא להחזרת החטופים. 

 

מאיר ג'ורנו, אברהם יעקב, מתי כהן

הנשיא הפלסטיני אמר אתמול בסעודיה כי בשבעה באוקטובר הייתה התקפה על אזרחים, והרשות הפלסטינית, והוא, "ואנחנו כולנו" דוחים אותה מכל וכל. הנשיא הפלסטיני נקב בשלוש דרישות של הרשות, להערכתנו כרמז לכך שהוא מבקש להיכנס למו"מ עם ישראל לגבי כניסת הרשות הפלסטינית לעזה. דרישתו הראשונה היא הפסקת שפיכות הדמים. פרשנותנו: בכך אבו מאזן אינו דורש את הפסקת המלחמה כתנאי למפרע, בטרם הרשות הפלסטינית תקיים את התחייבויותיה בהסכם שתכרות עם ישראל לגבי כניסתה לעזה. 

לפי מקור פלסטיני חשוב, אבו מאזן יהיה מוכן להתחייב לפרז את הרצועה (יתכן שירצה להיעזר בכוחות מצריים לחיזוק שלטונו), וכן יהיה מוכן להתחייב לפרק את חמאס מנשקו, ויהיה מוכן להתחייב להביא לשחרור החטופים. 

הנקודות השנייה והשלישית בנאומו של אבו מאזן בסעודיה אתמול, נגעו לחובתה של ישראל לדבריו למנוע הגירה של פלסטינים מעזה, וכן להסכים לתנועה חופשית ברצועת עזה. להערכתנו את הנקודה האחרונה לגבי הצורך למנוע הגירה של פלסטינים, משמיע הנשיא בעיקר לאוזני מצרים, כדי לקבל את תמיכתה ואולי אף את הסכמתה לאחריות שבכך.

מקור פוליטי אמר לנו היום כי דבריו של שר הביטחון גלנט, ובהם הדרישה להכניס שלטון חלופי לעזה, נאמרו בתיאום עם בני גנץ, ועל דעתה של מערכת הביטחון. בהקשר הזה, דבריו של אבו מאזן הם בעלי חשיבות רבה מאוד. להערכתנו דבריו של הנשיא הפלסטיני, אף תואמו עם נשיא מצרים, ושני האישים הדגישו את הדרישה מישראל למנוע הגירה של פלסטינים מרצועת עזה.

אחרי בתי המשפט, והעיתונות, תורו של צה"ל

השר סמוטריץ' מעכב רכש שתי הטייסות מארה"ב, כמנוף לעיצוב הקצונה בצה"ל

מטוסים חדשים זה רעיון נפלא, אבל היכן אגד הטנקים? צילום דו"צ
מטוסים כמנוף למינוי קצינים. צילום דובר צה"ל

12.05.2024

מקור מדיני בכיר מאוד אמר לנו בסוף השבוע, כי שר האוצר סמוטריץ' משתמש בעיכוב רכש שתי טייסות המטוסים החדשות מארה"ב, כמנוף לעיצוב הקצונה הבכירה בצה"ל על פי קודים פוליטיים. מאיר ג'ורנו על הסכנה החדשה לצבא העם.

 

מאת מאיר ג'ורנו פרשננו לענייני צבא וביטחון

 

דבריו של המקור המדיני הבכיר מאוד המובאים לעיל בתמצית, חופפים את דבריו של שר האוצר ערב הבחירות לפיהם יש לו הרבה עבודה במינוי של קצינים לצה"ל. העבודה הזאת לפי המקור מתקיימת עכשיו במלוא המרץ, וסמוטריץ' עושה שימוש ברכש ציוד הלחימה לצה"ל לפוליטיזציה של צה"ל. לפי שעה השר יואב גלנט מנסה למנוע מהשר סמוטריץ' להתערב במינוי של קצינים בצה"ל, אבל כוחו הפוליטי של סמוטריץ' על בנימין נתניהו מכריע, ועלול להכריע גם את ניסיונותיו של גלנט לשמור את הצבא מחוץ לשיח הפוליטי.  הצלחתו של גלנט תלויה כמובן במידת נחיצותו בממשלת נתניהו. אם סמוטריץ' יביא את נתניהו לבחור בין גלנט לבינו, יתכן שתהליך הפוליטיזציה של צה"ל עוד יעמיק. גם ההנחה כי גלנט חותר להנהגת הליכוד, והוא עלול להזדקק לכוחן של המפלגות המשיחיות, עלולה לרכך בעתיד את התנגדותו. 

אלה דבריו של המקור המדיני הבכיר מאוד: "השר בצלאל סמוטריץ' לוקח את המדינה לחורבן. מאז הבחירות הוא שולט על התקציבים הביטחוניים , ולא משחרר תקציבים אלא אם תהיה לו נגיעה במינויים  בצה"ל".

התהליך של פוליטיזציה של צה"ל הוא המשכו של תהליך הטמעתם של אידאולוגים ימניים כעיתונאים בעיתונות הישראלית, אידאולוגים אשר שופטים את ההתרחשויות מתוך סד אמונותיהם הפוליטיות, ומשבשים בכך את הקריאה העניינית של המציאות הצבאית מדינית. והתהליך הוא המשך הניסיון לפוליטיזציה של מערכת המשפט, ניסיון אשר הביא למינוי של מספר שופטים אשר השקפתם הפוליטית הייתה מפתח מרכזי לבחירתם. איננו יודעים אם השפעת המינויים האלה, תהיה עמוקה על בתי המשפט כפי שהיא עמוקה להערכתנו על עיתונות ישראלית.

Sunday News
12.05.2024

חדשות יום ראשון 

שר האוצר סמוטריץ' משתמש ברכש שתי הטייסות החדשות לחיל האוויר, כמנוף למינוי קצינים בכירים לצה"ל. את הדברים מסר לנו מקור מדיני בכיר מאוד.

ר' הרחבה כתבה ראשית

כאן דיווחנו לפני שבועיים כי סינוואר אינו נמצא עוד ברפיח, כחלק מדרכי המילוט המחוכמות שהכין עם גדודיו למלחמה עם ישראל. היום אנחנו מביאים שלושה מהלכים נוספים עליהם התאמן חמאס בהכנות למלחמה.

ר' הסיפור המרכזי היום

ב-17 במארס דיווחנו כאן בלעדית, שמצרים הזהירה את ישראל כי תגיב לכניסת ישראל לרפיח. גורם מצרי אמר היום ל-AP כי מצרים הזהירה את ישראל שכניסה לרפיח תסכן את הסכם השלום; בכך אישר הגורם המצרי את דיווחנו; ב-10 במארס, דיווחנו כי מצרים הכניסה לסיני טילים בניגוד להסכם השלום, כאזהרה לישראל, והבאנו צילום של הטילים. ר' לינק לאזהרת המצרים

איראן מבקשת לחתום עם המערב על הסכם גרעין חדש. את הדברים מפרט המשטר האסלמו נאצי, בעיתונות האיראנית, ובסוף מאמר ארוך אשר בו מאיימת איראן לייצר נשק גרעיני, היא מנסחת את השורה האחרונה ובה היא מבהירה איך אפשר למנוע ממנה לייצר נשק גרעיני: באמצעות הסכם גרעין חדש: "המדינה עלולה להחליט לשנות את דוקטרינת הגרעין שלה אם היא תגיע למסקנה שה-JCPOA (הסכם הגרעין עם המערב) התבטל לצמיתות".

ישראל וחמאס הסכימו לפני כשבועיים לחתום על הסכם בעל נוסח מעורפל בסוגיית הפסקת המלחמה, לפיו ישראל תוכל לפרש את הסעיף  ככזה אשר אינו מפסיק את המלחמה, ואילו חמאס יוכל לפרשו ככזה שמפסיק את המלחמה דה פקטו, אבל אז הגיע הדיווח על הערבות שמתכוונת ארה"ב לתת לחמאס לגבי הפסקת המלחמה, ערבות אשר הפכה את הטקסט המעורפל לטקסט חד משמעי. מיד עם הדיווח הזה, נתניהו נסוג מהסכמתו לחתום על ההסכם.

בני גנץ וגדי איזנקוט שוקלים לעזוב את הממשלה בעילת חוק הגיוס. להערכתנו שיקוליהם של השניים רחבים יותר, וניתן לראותם במאמר המערכת היום.

ר' הרחבה היום במאמר המערכת

ג'יבריל רג'וב נמצא בקשר עם חמאס

דברים שנודעו לנו על דרכי המילוט של יחיא סינוואר, מקומו האפשרי, ועל הקשר אתו

המהלך של חמאס הוביל למלחמה בעזה. צילום דו"צ
צילום דו"צ

05.05.2024

מאת מאיר ג'ורנו פרשננו לענייני צבא וביטחון

אפשר שישראל וחמאס היו חותמים על הסכם אשר יגדיר את הפסקת האש כתחנה בהמשך המלחמה במובן המשפטי, וכהפסקת המלחמה באופן מעשי. בשבועות האחרונים דיווחנו בלעדית על הקו הזה המתגבש בין שני הצדדים, ואשר מקדם את הסיכוי להסכם הפסקת אש. אבל הערבות אשר מציעה (לכאורה) ארה"ב לחמאס להפסקת המלחמה משבשת את האיזון העדין בהסכמה בין חמאס לבין ישראל, לפיה המלחמה תיפסק דה פקטו אבל תימשך דה יורה. צריך לומר כי הדיווח על הערבות שתעניק ארה"ב לחמאס לא אושר על ידי הממשל האמריקאי, והוא הופיע כידיעה עיתונאית בסעודיה אשר צוטטה בישראל. ערבות כזאת אם אכן תינתן, תצמצם את ריבונותה ועצמאותה של ישראל, ואת אפשרויות התמרון וההרתעה של צה"ל. (ר' היום במאמר המערכת)

חמאס מוכן בהסכם עם ישראל להתפרק מנשקו, כפי שדיווחנו בלעדית בעבר, והוא מוכן כי השלטון יועבר ממנו לגורם אחר. דרישת חמאס היא ככל הנראה כי השלטון יועבר למרואן ברגותי אשר כרת ברית עם חמאס לשת"פ לעבר המטרה הסופית של החלפת השלטון הפלסטיני בגדה המערבית ובעזה (ר' הסיפור המרכזי היום) . על פי ההסכם שהתגבש בין ישראל לבין חמאס, עזה תהיה יהיה ישות מדינית נפרדת מהגדה המערבית. להערכתנו ישראל הסכימה לתנאי הזה, והדיווח כי ישראל תסכים לשחרורו של ברגותי לעזה ולא לגדה המערבית, מתאים לכך. תושבי עזה יוכלו לעבור מדרום לצפון ולהפך בציר סלאח א-דין. מקור ביטחוני פלסטיני ברמאללה אמר לנו בסוף השבוע כי על הסף עומד כעת מהלך היסטורי גדול, וכי הציבור הפלסטיני מחכה להסכמה של בנימין נתניהו, ולהשתתפותו במהלך הזה, הסכמה אשר תביא לשינוי מהותי במזרח התיכון ובסכסוך הישראלי פלסטיני.

מקור מדיני ישראלי אמר לנו, כי נתניהו כבר היה מוכן במהלך סוף השבוע ללכת למהלך עם חמאס, גם אם הדבר יפגע בממשלתו, וגם אם הוא יצטרך להשלים את המהלך בממשלת מעבר. כאמור, להערכתנו, אבן הנגף אשר עוצרת או מעכבת את התהליך, היא הערבות אשר מתכוונת ארה"ב להעניק לחמאס, עליה דווח כאמור בעיתונות הסעודית.

מו"מ בצפון: ישראל תתחייב לעצור את הסיכולים

אין שיח על התפרקות חיזבאללה מנשקו, המו"מ הוא על נסיגתו לליטני, ועל נקודות המחלוקת בגבול הצפון

הצדדים שומרים על גבולות גזרה. צילום דובר צה"ל
הצדדים שומרים על גבולות גזרה. צילום דובר צה"ל

05.05.2024

 

מאת מאיר ג'ורנו פרשננו לענייני צבא וביטחון

 

ישראל מתחייבת להפסיק את הסיכולים הממוקדים בלבנון, וחידושם ייחשב כהפרה של ההסכם שייחתם עם חיזבאללה. איננו יודעים אם ההסכם ייכרת עם חיזבאללה או עם ממשלת לבנון. על פי ההסכם המתגבש, חיזבאללה לא יתחייב להתפרק בנשקו בהתאם לדרישת החלטה 1701 של האו"ם, והדיון מתקיים רק על נסיגה שלו מצפון לליטני. ייתכן אף שישראל תסכים להתגמש בסוגיה הזאת ולהסכים לנסיגה קרובה יותר לגדר הגבול מאשר נהר הליטני. בשנת 1978, אחרי התקפת מחבלים פלסטינים על אוטובוס בצומת הקאנטרי קלאב בהרצליה (סמוך לצומת גלילות), יצאה ישראל למערכה לדחוק את הטרור הפלסטיני מצפון לנהר הליטני. זה היה אז המינימום שממשלת ישראל קבעה שיש להסיג את כוחות האויב כדי למנוע סיכון לתושבי הצפון.

ישראל וחיזבאללה ידונו על תיקוני הגבול שדורש הארגון האסלמו נאצי שיצא ב-7 באוקטובר להשמיד את ישראל, ואשר הכריז בחודש אפריל 2023 על הקמת חפ"ק משותף לציר בראשות איראן (ר' דיווח כאן באפריל 2023); כאן דיווחנו גם על דברי נסראללה שאמר באותו מעמד כי המלחמה נגד ישראל כבר התחילה. כן דיווחנו בלעדית באותה כתבה כי החותים יירו טילים בליסטיים לעבר ישראל כאשר תיפתח המלחמה באופן מעשי, והם אכן עשו כך כשהמלחמה נפתחה בהתקפת חמאס על יישובים בדרום ישראל.

ישראל הסכימה לדון על רוב תיקוני הגבול, לפי דרישת חיזבאללה, אבל מספר מהתיקונים שחיזבאללה דורש נפסלו על הסף.

איננו יודעים אם ישראל תדרוש לקיים דיון במסגרת המו"מ גם על נוכחותה של איראן בגבול הצפון, בעיקר בסוריה, על נוכחותו של חיזבאללה בסוריה, ועל הדרישה הציבורית הרווחת בישראל כי איראן תכרות הסכם גרעין חדש עם המערב. איננו יודעים גם אם ישראל תדרוש להפריד בין חיזבאללה לבין המתרחש בין ישראל לבין הטריטוריה הפלסטינית, באופן שיירי של חיזבאללה לעבר ישראל בעקבות מתיחות צבאית עם הפלסטינים, תיחשב להפרה של ההסכם עם ישראל ולהכרזת מלחמה על ישראל.

הפסקת האש כפלטפורמת מו"מ מוסכמת לסיום המלחמה

חמאס וישראל קרובים לפשרה: סיום המלחמה דה פקטו, ואי סיום המלחמה דה יורה

הפסקת המלחמה דה פקטו. צילום: דובר צה"ל
הפסקת המלחמה דה פקטו. צילום: דובר צה"ל

28.04.2024

הרשות הפלסטינית מנהלת שיח ישיר עם חמאס. מקור פלסטיני: "סינוואר לא ברפיח". ג'יבריל רג'וב נושא ונותן עם חמאס למען הרשות הפלסטינית. 

מאת מערכת הזירה העיתונאית

מקור פלסטיני ביטחוני אמר לנו כי יחיא סינוואר אינו נמצא ברפיח. לא ברור מדבריו האם סינוואר היה ברפיח ויצא ממנה, או שהוא כלל לא היה בה. יתכן גם כי הרשות הפלסטינית מנסה באמצעות ההדלפה לעצור בעד ישראל מלהיכנס לרפיח. מאחר שמדובר במקור אמין מאוד, דבריו מובאים כאן כלשונם. בשבוע שעבר דיווחנו כי ג'יבריל רג'וב מנהל שיח עם חמאס, והוא משתמש לשם כך בקשריו ההדוקים של מרואן ברגותי עם חמאס. השיח הזה מבהיר כי ברית ברגותי רג'וב מתחזקת, ועשויה להיות חלק מהשינוי ברשות ובאשף אחרי המלחמה. ב-24 במארס דיווחנו כאן כי חמאס יסכים לוותר על הכרזת סיום המלחמה, בתנאי שהפסקת האש תהווה פלטפורמת מו"מ להפסקת המלחמה בערבות בינלאומית. אם ישראל אכן תקבל את הדרישה, המלחמה בדרום תבוא אל סיומה דה פקטו, אבל תימשך דה יורה. מדברי המקור הפלסטיני זוהי בדיוק הפשרה שעליה עשויים ישראל וחמאס להסכים בימים הקרובים: הפסקת האש לא תהיה הפסקת המלחמה, אבל לצד זאת הפסקת האש תהיה פלטפורמה מוסכמת בערבות מדינות ערב המתונות וארה"ב, למו"מ על סיום המלחמה והחזרת כל החטופים השבויים והנעדרים.

על כל שאר הדברים הסכימו כבר שני הצדדים, והמעבר מצפון לדרום בעזה יהיה כפי שדיווחנו כאן בחודש מארס, באמצעות ציר סלאח א-דין. אחרי הפסקת האש, וככל שהמו"מ להפסקת המלחמה יתקדם, ישוחררו שאר החטופים השבויים והנעדרים של ישראל בעזה, תמורת מפתחות שייסגרו סופית במו"מ האמור. 

ההסכם הזה, אם ייכנס לתוקף בלי שישראל תכניס לעזה שלטון חלופי לחמאס, עלול להביא לחזרה רחבת היקף של חמאס לעמדות השלטון ברצועה. לפי שעה בנימין נתניהו מתנגד לכניסת הרשות הפלסטינית לעזה, וכך גם הקנאים בממשלתו, אשר מאיימים בהפלת הממשלה אם הרשות הפלסטינית תמשול בעזה. העיכוב בהכנסת הרשות הפלסטינית לעזה, עלול להביא לכך שחמאס ידרוש לא להכניס את הרשות לעזה, כדי שהוא יוכל לחזור לשלטון. ייתכן כי דרישה כזאת מצדו כבר עלתה על שולחן המו"מ. למרבה ההפתעה יתכן אף שבהקשר הזה עלולה להתקיים הסכמה בין ממשלת הקנאים בישראל, לבין חמאס בעזה, באופן שיאפשר לארגון (בכיסוי זה או אחר) נוכחות משטרתית מסוימת בעזה אחרי המלחמה.

עזה תהיה ישות נפרדת מהגדה המערבית

חמאס מוכן להתפרק מנשקו. גם נתניהו מוכן לסכן את ממשלתו. אבן הנגף: דיווח בסעודיה לפיו ארה"ב תערוב כלפי חמאס להפסקת המלחמה

צה"ל מוכן. צילום דובר צה"ל
צה"ל מוכן. צילום דובר צה"ל

05.05.2024

 

מאת מאיר ג'ורנו פרשננו לענייני צבא וביטחון

 

אפשר שישראל וחמאס היו חותמים על הסכם אשר יגדיר את הפסקת האש כתחנה בהמשך המלחמה במובן המשפטי, וכהפסקת המלחמה באופן מעשי. בשבועות האחרונים דיווחנו בלעדית על הקו הזה המתגבש בין שני הצדדים, ואשר מקדם את הסיכוי להסכם הפסקת אש. אבל הערבות אשר מציעה (לכאורה) ארה"ב לחמאס להפסקת המלחמה משבשת את האיזון העדין בהסכמה בין חמאס לבין ישראל, לפיה המלחמה תיפסק דה פקטו אבל תימשך דה יורה. צריך לומר כי הדיווח על הערבות שתעניק ארה"ב לחמאס לא אושר על ידי הממשל האמריקאי, והוא הופיע כידיעה עיתונאית בסעודיה אשר צוטטה בישראל. ערבות כזאת אם אכן תינתן, תצמצם את ריבונותה ועצמאותה של ישראל, ואת אפשרויות התמרון וההרתעה של צה"ל. (ר' היום במאמר המערכת)

חמאס מוכן בהסכם עם ישראל להתפרק מנשקו, כפי שדיווחנו בלעדית בעבר, והוא מוכן כי השלטון יועבר ממנו לגורם אחר. דרישת חמאס היא ככל הנראה כי השלטון יועבר למרואן ברגותי אשר כרת ברית עם חמאס לשת"פ לעבר המטרה הסופית של החלפת השלטון הפלסטיני בגדה המערבית ובעזה (ר' הסיפור המרכזי היום) . על פי ההסכם שהתגבש בין ישראל לבין חמאס, עזה תהיה יהיה ישות מדינית נפרדת מהגדה המערבית. להערכתנו ישראל הסכימה לתנאי הזה, והדיווח כי ישראל תסכים לשחרורו של ברגותי לעזה ולא לגדה המערבית, מתאים לכך. תושבי עזה יוכלו לעבור מדרום לצפון ולהפך בציר סלאח א-דין. מקור ביטחוני פלסטיני ברמאללה אמר לנו בסוף השבוע כי על הסף עומד כעת מהלך היסטורי גדול, וכי הציבור הפלסטיני מחכה להסכמה של בנימין נתניהו, ולהשתתפותו במהלך הזה, הסכמה אשר תביא לשינוי מהותי במזרח התיכון ובסכסוך הישראלי פלסטיני.

מקור מדיני ישראלי אמר לנו, כי נתניהו כבר היה מוכן במהלך סוף השבוע ללכת למהלך עם חמאס, גם אם הדבר יפגע בממשלתו, וגם אם הוא יצטרך להשלים את המהלך בממשלת מעבר. כאמור, להערכתנו, אבן הנגף אשר עוצרת או מעכבת את התהליך, היא הערבות אשר מתכוונת ארה"ב להעניק לחמאס, עליה דווח כאמור בעיתונות הסעודית.

פרטיות ונגישות 

The first Israeli-Palestinian economic conference sponsored by will be in the summer of 2022 at the Israel-Palestine Seam Line

מכתבים למערכת   letter to th e editor    readers@tipp.co.il