הסיפור המרכזי

בהזיה האיראנית טורי הטנקים נסוגים. השבוע נכתב בהרחבה בעיתונות האיראנית, כי נצפו טורי שריון ישראלים אשר נעים לעבר ישראל מיד אחרי ההכרזה על הפסקת האש. מקור צבאי אמר לנו אתמול כי זהו נוהל שיגרתי של התחדשות במהלך הפסקות אש, טור טנקים אחד נע לעבר ישראל, למרכז לוגיסטי זה או אחר, כדי לתקן שרשראות ותקלות שונות, להצטייד מחדש, להתחמש ולהתאוורר, ואילו טור אחר מחודש, נע לתוך עזה ומחליף אותו. מדוע הדבר הזה חשוב? כיוון שהוא מבהיר שוב את מה שכתבנו עליו גם בשבוע שעבר, איראן וחיזבאללה הבינו שישראל היא אינה המדינה המתפוררת אשר חלמו עליה, זאת שחלשה מקורי עכביש, אלא זוהי ישראל תוקפנית, בעלת צבא מבריק אשר זרועותיו מתואמות כפי שלא נראה מעולם בשדה הקרב, והוא מגובה בחברה אזרחית חזקה (והנהגה מקרטעת); ובעיקר הצבא הזה והציבור הזה עלולים למוטט את פרויקט המיליארדים של איראן לחבר את כל אויביה של ישראל לציר אחד אסלמו נאצי שיביא לחורבנה. איראן רואה איך היא עלולה לאבד את הנכס שרכשה במיליארדים ובמאמץ, הציר שבנתה בין עיראק, סוריה, לבנון, תימן ועזה, והיא עושה במכנסיים. אבל היא עושה במכנסיים לא רק בגלל תגובתה של ישראל, אלא בעיקר בשל תגובתה של סין שבעצם הפקירה את רוסיה ואיראן, תמורה התייצבות על הפודיום העולמי כקוטב המנוגד לארה"ב בעולם דו קוטבי. סין רוצה להיות ביחידות עם ארה"ב על הפודיום ואיראן ורוסיה יכולות לחפש. כמובן שאלה הן הזיות סיניות, והסיכוי שאמריקה תוותר על הבכורה העולמית, שקול לסיכוי שחמאס לא ינסה הערב לתעתע שוב בישראל. בהקשר הזה ההפתעה אינה שאיראן ואיסמעיל הנייה מנסים לטכס עצה איך להביא להפסקת הדריסה של חמאס, ולהציל את איראן, וכן ששר החוץ של משטר האימים נוסע לקטאר ומתחנן על נפשה של מולדתו, אלא העובדה שחיזבאללה הפסיק את האש בצפון וולנטרית. התנהגות מפויסת כזאת לא ראינו מאז 2006; ולאור התחנונים של הציר האיראני, יתכן כי ישראל תוכל לצפות אף לכך שחיזבאללה ירצה גם להעביר את אנשיו מצפון לליטני, וולנטרית.

גיליון  122 26 בנובמבר 2023 

 publisher@tipp.co.il הוצאת כתיב חסר

מאמר מערכת

מילדי תימן ועד ילדי גבול עזה: הדרך ללב התודעה הישראלית

בשנת 1997 בהיותי חבר מערכת חדשות 2 (12 כעת), הבאתי את הסיפור הבלעדי החשוב ביותר שהתפרסם בעיתונות הישראלית מאז קום המדינה; אדם מתוך המערכת הפוליטית שהובילה את הקמת המדינה, אשר היה מעורב ברבים מאוד ממהלכי הקמתה, ואשר מכוחו, כישרונותיו וסקרנותו ידע על כל מהלך אשר התרחש בזירה הפוליטית של ישראל, החל מישראל הצעירה ובמשך כמעט כל חייו, סיפר את פרטי פרשת ילדי תימן. מנחם פרוש, יו"ר אגודת ישראל דאז,  פשוט פתר את הפרשה בתחקיר. השנה הייתה 1997. פרוש סיפר מי הגה את החטיפות (גורמים בארגון עליית הנוער), איך החטיפות הוצאו לפועל (על ידי עובדות סוציאליות), מדוע נחטפו הילדים (פטרונות), והאם דוד בן גוריון ידע על המתרחש (מנחם פרוש בעצמו סיפר לו). בתום התחקיר הקצר, כאשר השתכנעתי שמנחם פרוש החליט לעת זקנתו, לחשוף את פרטי פרשת ילדי תימן האבודים, הזמנתי מהמערכת צוות צילום, ובאותו ערב הבאתי במהדורת החדשות את הריאיון אשר מופיע כאן בראש הטור.

אני מזכיר את חטיפת ילדי תימן עכשיו, כי ברגע הזה ברור שישראל יוצאת למלחמה (גם) להשבת ילדים חטופים, בדיוק כפי שחשבתי בשנת 1997, כיוון שזהו טבעה, וזוהי מורשתה וערכיה שהתרקמו במשך 3500 שנים. אבל ישראל לא יצאה למלחמה להשיב את מאות הילדים שנחטפו מעולי תימן, פשוט, כי המעורבים בחטיפה היו חלק מהממסד הפוליטי, בדרג השני על פי פרוש; והדבר שיבש את מהלכה של התודעה הישראלית. ישראל לא יצאה למלחמה בחוטפי ילדי העולים מתימן, כיוון שבמידה מסוימת היא הייתה מעורבת בה.

אחרי השידור במהדורה המרכזית בשנת 1997, הסיפור קפא בארכיון 2 במשך 20 שנים. הוא נשאר שם עד אשר רינה מצליח גילתה אותו בשנת  2017, ונדהמה. ר' בפתיח לריאיון איך רינה מביעה את תדהמתה. רינה  מצליח שידרה אותו שוב בתוכניתה פגוש את העיתונות, ובאופן חסר תקדים הוא שודר בפעם השנייה כניוז ולא כשידור שני. כלומר גם אחרי 20 שנים, הסיפור נחשב כידיעה חדשותית נוקבת וחיונית. עכשיו הוא נחשב כזה שבעתיים.

אנחנו בשנת 2023. אירועי ינואר- אוקטובר 23 בישראל, אשר בהם ניסה קומץ פוליטיקאים להפוך את ישראל לדיקטטורה, פעלו באופן מוזר על החברה הישראלית: הם תיקנו קרעים בין קהילות ישראליות, והם איחו בין מזרח למערב, באופן שעמך ישראל יצא כאיש אחד לרחובות להגן על יסודות חייו: החופש, השוויון, הדמוקרטיה, החרויות.

כעת ברור לרבים מאיתנו שגם המלחמה פעלה הפוך על הציבור הישראלי, היא קשרה אותו ליסודות תודעתו, שגוברים אלפי מונים על הפלקט של ההבדלים התרבותיים בתוך העם היהודי. הציבור הבין בעומק  הכרתו שההבדל בין מהות ותרבות ותודעה תרבותית לאומית לבין פולקלור הוא הבדל עצום. ולכן בתום המלחמה, אחרי טרגדיית הילדים החטופים ומעשי הזוועה ביישובי הדרום, הציבור כולו, יחבק להערכתי גם את ציבור העולים מתימן אשר לא מצאו עד היום את ילדיהם החטופים, ויביא גם את הטרגדיה הזאת לפתרונה. ההורים האחים והצאצאים מעולי תימן עדין מייחלים למאמץ החברתי הממוקד הזה, שיביא אליהם את דבר גורל אהוביהם.

באופן סמלי לאומי, האירוע הזה עשוי לצאת לדרך מכיכר החטופים בתל אביב, שהביא את כולנו למעמקי התודעה הישראלית. זה יהיה לעניות דעתי במהלך עמוק של שינוי המערכת הפוליטית והמערכות הציבוריות, אשר במידה רבה הפרידו בין קהילות ישראל, או לפחות לא מצאו את הדרך לאחות את הקרעים שהולידו שגיאות התקומה. העם הזה, עשה את הבלתי אפשרי יותר מפעם אחת, והוא להערכתי יעשה את הבלתי אפשרי, עם כל הכאב וההלקאה העצמית, פעם נוספת.

 

מתי כהן

גיליון 122 | 26 בנובמבר 2023
רואה אור בימי א' | בהרצה

מודעה

בית הספר לכתבי שטח נמצא בהקמה, אבל החנות הדיגיטלית לעיתונאים כבר נפתחה​

The journalist school for field correspondents is under construction, but the store for journalistic work aids opens today

שכפ"צ
Made In Israel

המוצר הראשון בחנות לעיתונאים שכפ"צ תוצרת ישראל.

מעבר לחנות.purchase

מודעה

בית הנבחרים העליון של ישראל, הרשות הערכית, זרוע הציבור לנסח את ערכי ישראל

בחסות העיתון, אנחנו מקימים את המועצה הציבורית שתביא לכינון בית הנבחרים  העליון, לצד הכנסת

הצטרפו למועצה הציבורית שתוביל לכינונו של הבית, בואו לעשות היסטוריה

בית עצרת עם.  

הוצאת כתיב חסר, מו"ל הזירה העיתונאית
The Israeli Palestinian Post​

בטון וברזל תמורת שקט

מקור ביטחוני בקיא: ישראל הכניסה לעזה , בכל יום, במשך כ- 14 שנים, פי שלושה בטון וברזל, מהכמות שהייתה דרושה לבנייה

בוחנים את פיר המנהרה בעזה. צילום דו"צ
בוחנים את פיר המנהרה בעזה. צילום דו"צ

26.11.2023

 

מאת מערכת הזירה העיתונאית

מקור ביטחוני בקיא במתרחש בזירת עזה, אמר לנו אתמול, כי הוא יודע שעד ההתנתקות, המודיעין הצבאי הישראלי עקב אחרי כמויות הברזל והבטון שנכנסות לעזה, ופעל להתאימן לכמויות הדרושות לבנייה ברצועה; לפיכך סביר להניח, אמר המקור, כי המודיעין גם גילה שאחרי ההתנתקות בשנת 2005 כמויות הברזל והבטון שסופקו לרצועה היו גבוהות פי שלושה מהכמויות אשר היו דרושות לבנייה בעזה. מדוע המודיעין לא מנע את הדבר? כלומר מדוע לא התריע כי הכמויות הנוספות מוקדשות לבניית מנהרות? לדברי המקור, מדובר ככל הנראה בדרג הפוליטי אשר אישר את הכנסת חומרי הבניה העודפים כדי לשמור על השקט ברצועת עזה, אחרי ההתנתקות, כאשר ישראל לא נוכחת עוד בעצמה ברצועה, ואין עוד ביכולתה לפעול באופן שוטף נגד הארגונים האסלמו-נאצים.

לגבי הכמויות אשר הגיעו אחרי ההתנתקות כדי פי שלושה מהדרוש לבנייה אמר המקור שהוא יודע זאת מתוך המידע שהגיע לידיו גם מהמערכת אשר סיפקה את הבטון והברזל לעזה (אנחנו איננו נוקבים אם מדובר בספק מקומי או יבוא מתוך כוונה לשמור על מקורותינו).

הסיפור הזה מבהיר כעת כי חמאס ראה במועד ההתנתקות, כמועד להתחיל את עבודות כריית המנהרות בעזה, אשר מגיעות כעת להערכת המקור למאות קילומטרים. יתכן לפיכך שכבר אז, שנתיים לפני שחמאס זכה בבחירות לפרלמנט הפלסטיני, וגירש את פתח מהשלטון ברצועה, הארגון האסלמו נאצי התחיל לנהל מו"מ עם ישראל על שקט ברצועה, כאשר ישראל אינה נוכחת בתוך הרצועה ואינה יכולה לחסל בעצמה את הארגונים הפועלים נגדה. ככל הנראה ישראל נעתרה למו"מ הזה אשר הביא לכניסה מוגדלת של מלט וברזל לרצועה, תמורת שקט צבאי. מדוע ישראל לא הפסיקה את הסידור הזה כאשר הגבול התחמם במהלך השנים האלה? או האם ישראל הפסיקה את הסידור לסירוגין וחזרה אליו אחרי מתיחויות? איננו יודעים את התשובות לכך.

 

Sunday News
26.11.2023

חדשות יום ראשון 

 

הציבור הישראלי לא ידע כנראה לעולם, האם ועד כמה היה חמאס קרוב לשבירה ערב הפסקת האש. את אימת חמאס והציר האסלמו נאצי אפשר להסיק מתוך הדחיפות שבה פעלו איראן, חיזבאללה ומנהיג חמאס הנייה להשיג הפסקת אש, וכן במהירות היחסית בה נפתר אתמול משבר העברת החטופים. המשבר התחולל  בגלל חמאס, ונפתר בעקבות נסיגת חמאס.

היום אמורה להיות הפעימה השלישית בהשבת החטופים לישראל. גם הפעם מספר המשתחררים צפוי להיות 13 ובהם תשעה ילדים

תרגיל שנערך היום בקיבוץ מענית מדמה להערכתנו ניסיון פלישה של אסלמו נאצים מהגדה המערבית ליישוב ישראלי וטבח בתושביו, כבתקיפה נגד יישובי הדרום בשבעה באוקטובר

מאז ההתנתקות נכנסו לגדה המערבית במשך כארבע עשרה שנים ברזל ומלט בכמויות כדי פי שלושה מהכמות שהייתה דרושה לבנייה בעזה. חמאס בנה באמצעות החומרים האלה מאות קילומטרים מנהרות. ההערכה היא כי הדרג המדיני אפשר את כניסת המלט כדי לשמור על שקט ברצועה.

ר' היום כתב. ראשית

התודעה הישראלית שנתחזקה במשבר החברתי בין ינואר לאוקטובר, עשויה להביא לכך שהציבור הישראלי יתגייס  שוב כאיש אחד לפתרון של תעלומת הילדים החטופים מעולי תימן.

ר' מאמר מערכת היום

חיזבאללה הפסיק את האש וולנטרית בצפון, ואיראן עושה ככל יכולתה להפסיק את האש בעזה. שתי הישויות האסלמו נאציות חוששות להערכתנו שכל מאמציהם להקים את הציר האסלמו נאצי ירדו לטמיון, והמלחמה נגד חמאס תבשר את חורבן הציר.

 ר' היום הסיפור המרכזי

מדור תרבות אחד לשני עמים: הרעיון המרכזי של עיתוננו, יראה אור לראשונה בגיליון 124. עורך: איתן אלחדז ברק. במדור יופיעו אירועי תרבות מרמאללה לצד אירועים מתל אביב. ממזרח ירושלים לצד אירועים ממערבה. מפלסטין ומישראל. למען הניסיון להכיר זה את זה באופן בלתי אמצעי באמצעות שירים מחזות ספרים תיאטרון ועוד.

מקור ביטחוני מזהיר כי חמאס ינסה באמצעות הסיוע ההומניטרי שקיבל להחזיר תושבים לצפון עזה, כדי לשבש את פעולת צה"ל אם יחזור להשלמת מסע המלחמה

סין רוצה לעמוד על הפודיום העולמי ביחידות עם אמריקה

בפגישת ביידן-שי, סין הציבה עצמה כקוטב שווה ערך לקוטב האמריקאי. תמורת המהלך סין שילמה באיראן ורוסיה. זאת להערכתנו הסיבה המרכזית שאיראן וחיזבאללה מתחננים להפסקת אש, ורוסיה מיתנה תוקפנותה כלפי ישראל

19.11.2023

 

מאת מערכת הזירה העיתונאית

 

השוואה בין פרסומי סוכנות הידיעות הסינית לבין פרסומי הבית הלבן, בתום פגישת ביידן-שי שהייתה בשבוע שעבר, מעלה כי שתי המעצמות ניסחו את האינטרס הנוכחי העליון שלהן בתחום הטריטוריאלי: סין ציינה את טאיוואן, וארה"ב ציינה את אוקראינה במלחמת רוסיה אוקראינה, ואת ישראל במלחמת ישראל חמאס כאינטרס לאומי שלה. לגבי האינטרס האמריקאי שהוצג, הסינים לא הגיבו בדיווח שלהם אחרי הפסגה, וכנראה גם לא במהלכה; הם לא שללו את העמדה האמריקאית, ולא הסכימו לה. תחת זאת, הסינים הזכירו את האינטרס העליון שלהם – טאיוואן.

התגובה האמריקאית להזכרת טאיוואן דמתה לתגובה הסינית להזכרת ישראל ואוקראינה: הנשיא ביידן הבהיר כי עמדתה של ארה"ב לפיה טאיוואן וסין הן יבשת אחת, לא השתנתה כמו גם העמדה שעל שני הצדדים לפתור את המשבר בשיח ובדרכי שלום. כנגד האזכור האמריקאי של ישראל ואוקראינה, סין לא הזכירה את אירן ואת רוסיה בנות בריתה, וממילא לא העניקה להן בפסגה עם ביידן כל גיבוי מדיני לגבי המלחמות בהן הן פתחו ואשר מתנהלות בעצם הימים האלה. בהקשר הזה, אפשר לומר כי סין כבר מנהלת מו"מ עם ארה"ב על מעמדה כקוטב שווה ערך לארה"ב, על כל משמעויותיו של המהלך לגבי טכנולוגיה, סחר, חלוקת השפעה, וטריטוריה, ומשלמת על שדרוגה במטבעות של אירן ורוסיה. קרי במטבעות שהן חיוניות מאין כמותן כעת למדיניות של ארה"ב.

 

את השאיפות של הנשיא הסיני להציב את סין כמעצמה שוות ערך לארה"ב, וכקוטב שני בעולם דו קוטבי עם אמריקה, הוא ביטא בפסגה כך (מקור: שינחואה): "יש שתי אפשרויות לסין ולארה"ב – האחת היא להגביר את הסולידריות ואת שיתוף הפעולה, לשלב ידיים כדי להתמודד עם אתגרים גלובליים ולקדם ביטחון ושגשוג גלובליים; והשנייה היא להיאחז בתוצאה של סכום אפס, לעורר יריבות ועימותים, ולהניע את העולם לקראת חוסר סדר ופילוג. שתי הבחירות מצביעות על שני כיוונים שונים שיכריעו את עתיד האנושות וכוכב הלכת; יחסי סין-ארה"ב שהם מערכת היחסים הדו-צדדית החשובה ביותר בעולם, צריכה להיתפש ולהיחזות בהקשר הרחב הזה".

ביידן שיגר עקיצה לשאיפה הסינית להשוות לארה"ב, כאשר תיאר את סין כמדינה מתפתחת באומרו כי ההתקדמות וההתפתחות של סין הן באינטרס האמריקני. באותה נשימה הזכיר ביידן את הפרות זכויות האדם להן אחראית סין ואשר מתרחשות בסין בהונג קונג ובטיבט, וגם את השימוש בטכנולוגיה אמריקאית באומרו כי: "ארה"ב תמשיך לנקוט בפעולות הנדרשות כדי למנוע שימוש בטכנולוגיות מתקדמות של ארה"ב כדי לערער את הביטחון הלאומי שלנו, מבלי להגביל את הסחר וההשקעות יתר על המידה". בכך הבהיר ביידן ברמז כי יש הבדל בין ארה"ב המפותחת לבין סין המתפתחת.

 

זוהי הפעם השנייה מאז 7 באוקטובר, אשר בה סין מרחיקה את עצמה מהציר שהיא לכאורה מנהיגה, ציר איראן ורוסיה; הפעם הקודמת הייתה בשיחה של מזכיר המדינה האמריקאי בלינקן, עם מקבילו הסיני יאי, שיחה אשר עליה דיווחנו כאן ב-15 באוקטובר, ובה אמר שר החוץ הסיני לבלינקן כי סין "מגנה כל פגיעה באזרחים". באותה נשימה הדגיש השר הסיני בשיחה כי על ארה"ב לקחת ברצינות את האינטרסים של סין.

איומי ההשמדה נמשכים

מפקד כוח קודס במכתב למוחמד דף: לא נניח לישראל לצאת מעזה מנצחת

צה''ל משלים ההשתלטות על צפון עזה. צילום דו"צ
צה''ל משלים ההשתלטות על צפון עזה. צילום דו"צ

19.11.2023

מאת מערכת הזירה העיתונאית

 

הכוח הצבאי האסלמו-נאצי באיראן, משמרות המהפכה, שב ומאיים על ישראל. מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה גנרל איסמאעיל קאאני, כתב  למוחמד דף, כי כוחותיו לא יניחו לישראל לצאת מנצחת מהמלחמה בעזה. קאאני שיבח את הטבח שחוללו כוחותיו של דף ביישובי דרום ישראל ב-7 באוקטובר והוסיף כי הפעולה הוכיחה את "שבריריותה של הישות הציונית והוכיחה כי ישראל חלשה מקורי עכביש"

הצורר האיראני חתם את מכתבו לדף בהבטחה כי משמרות המהפכה ייקחו חלק "במערכה הזאת"

צה"ל מייצב הכיתור ומיפוי המנהרות לקראת תחילת חיסול צבא חמאס

מקור ביטחוני (לא מכהן) מעריך: המנהרה באזור זיקים עדין פעילה, ועל צה"ל להגן על בסיס הטירונים באזור

גולני משמיד פירי מנהרות ואמל"ח בעזה. צילום דו"צ
גולני משמיד פירי מנהרות ואמל"ח בעזה. צילום דו"צ

12.11.2023

 

מאת מערכת הזירה העיתונאית

 

בשבוע שעבר דיווחנו על כוונת חמאס להניע כוחות במנהרות ולתקוף את צה"ל בעורפו. מקור ביטחוני בעל ידע רב בזירת עזה, אמר לנו אתמול כי באזור זיקים קיימת ככל הנראה מנהרה שהיא עדין פעילה, ויתכן כי מטרת חמאס תהיה להגיע לבסיס הטירונים הקרוב ולהכות בו. על צה"ל לחזק מאוד את השמירה על בסיס הטירונים, אמר המקור.

צה"ל משתמש באמצעים רבים לחשיפת המנהרות, והוא ממפה אותן באופן זהיר ואיטי כדי לפגוע בחמאס אבל להימנע ככל האפשר מנפגעים בקרב חיילי צה"ל. על אף הזהירות, והטיפול האיטי והמדוד, נהרגו בסוף השבוע ארבעה לוחמי צה"ל מפיר מנהרה ממולכד בצפון עזה. עד כה נפלו במלחמת סוכות שהחלה בשבעה באוקטובר יום שמחת תורה, 361 חיילי צה"ל. צה"ל מייצב את עמדות כיתור הרצועה, והוא מתכונן כעת לצאת לפעולה העיקרית והממושכת: חיסול כוחו הצבאי של חמאס, וחיסול מערכות השלטון שלו.

רשת מנהרות חמאס שבמקומות מסוימים ברצועה, למשל מתחת לבית החולים אל שיפא, עומקן מגיע כדי 70 מטר, מתחברות במקור לדרום הרצועה, ומדרום הרצועה הן עוברות מתחת לציר פילדלפי למצרים. ר' היום כתבה על החשש להברחת חטופים מהרצועה למצרים בסיוע של  דעאש בסיני.

המנהרות מתחת לפילדלפי פעילות

מקור ביטחוני: המנהרות למצרים פעילות; חבירה של חמאס לדעאש בסיני לשם הברחת בכירים וחטופים - אפשרית

פיר מנהרה בתוך בית בעזה. צילום דו"צ
פיר מנהרה בתוך בית בעזה. צילום דו"צ

12.11.2023

 

מאת הזירה העיתונאית

 

מקור ביטחוני בעל ידע רב בזירת עזה, אמר לנו ביום שישי כי המנהרות אשר מובילות מדרום רצועת עזה באזור רפיח, מתחת לציר פילדלפי, אל מדבר סיני עדין פעילות. המקור אמר כי חלק מהמנהרות האלה, יכולות להכיל אפילו משאיות, וכמו שהן כשירות להעברת אמצעי לחימה לרצועה, כך אפשר להעביר דרכן חטופים רבים, ומחבלים מהנהגת חמאס אשר בכוונתם לברוח משדה הקרב. המקור אמר כי להערכתו חלק מהנהגת חמאס כבר נמלט דרך המנהרות למצרים, ובמקרה הטוב הם הצליחו לעבור לדרום הרצועה, לאזור חאן יונס ורפיח, ומתכוננים ממש עכשיו למעבר דרך מנהרות פילדלפי למצרים. המקור ציין כי לחמאס קשרים עם דעאש בסיני, והוא יכול לחבור לארגון האסלמו נאצי התאום, ובאמצעותו אף להעביר חטופים לסיני, ומשם יוכל חמאס להבריחם לאיראן. ברור כי אם חטופים יועברו לאיראן, הסיכוי להביא לשחרורם יקטן מאוד.

קמופלאז' אסלמו-נאצי

הערכת מקור ביטחוני: באל שיפא יחכו לצה"ל מאות מחבלים – בתחפושת של מאושפזים וצוות רפואי

חיילים צופים קדימה בעזה. קרדיט צילום דו"צ
חיילים צופים קדימה בעזה. קרדיט צילום דו"צ

12.11.2023

 

מאת מערכת הזירה העיתונאית

 

עומק המנהרות מתחת לבית החולים אל שיפא, מגיע כדי 70 מטר, ואין כל דרך לשהות בהן בלי מחוללי חמצן. הערכת גורם ביטחוני היא כי קבוצה גדולה של מחבלי חמאס, ממתינה כבר עכשיו במסדרונות העליונים של בית החולים, ולא במנהרות אשר מתחת, כשהיא מחופשת לחולים ולצוות רפואי. פרקטיקת ההתחפשות של חמאס אינה זרה לצה"ל, והיא מוכרת כאחד הדרכים של הארגון להילחם. בתדריכי צה"ל הפרקטיקה הזאת עדין מוזכרת. חמאס מצלם למשל "נפגעים" מחופשים וצבועים ברסק עגבניות, והוא אימץ החל מהעבר הרחוק, את התעתוע ככלי נשק, הסברתי, אבל גם טקטי. בהקשר של נוכחות אפשרית של מחבלי חמאס בבית החולים העליון אל שיפא כבר עכשיו, מדובר בצעד טקטי, שכוונתו לפי המקור להביא לנפגעים רבים בצה"ל בתוך זמן קצר, ולגרום לדמורליזציה. 

חמאס מתכנן התקפת נגד בעורף צה"ל

מקור בחמאס אמר לחיזבאללה לפני שלושה שבועות: "כשהמלחמה תתפתח נעביר כוחות באזור". האפשרויות שצה"ל צריך להתכונן אליהן: העברת כוחות לדרום ולמזרח במנהרות, ותקיפת צה"ל מעורפו

צה"ל בשדה הקרב בעזה. צילום דו"צ
צה"ל בשדה הקרב בעזה. צילום דו"צ

05.11.2023

 

מאת מאיר ג'ורנו ומתי כהן

 

מקור בחמאס מסר לחיזבאללה ב-10 באוקטובר, כי עם התפתחות המערכה נגד ישראל, מתכוון הארגון להעביר כוחות "לאזור" כדי לתקוף את צה"ל. להערכתנו הנעת הכוחות של הארגון עלולה להיות באמצעות רשת המנהרות. לגבי הביטוי "באזור", הוא עלול לכלול שתי אפשרויות מרכזיות. האחת היא הנעת כוחות לדרום הרצועה ואז לתקוף את צה"ל מהעורף. האפשרות השנייה היא כנראה פחות מעשית, והיא להניע כוחות של חמאס אל תוך ישראל, באמצעות מנהרות, ומשם לצאת להתקפה דו ראשית נגד צה"ל ברצועה ונגד אזרחים ישראלים וכוחות צבא ומשטרה בדרום הארץ. המשפט המקורי עליו נשענת הידיעה הנוכחית הוא זה: "ישנן תוכניות להמשיך ולמקם את כוחות חמאס באזור ולהתרחב לאזורים חדשים עם התפתחות הסכסוך".

מקור בדרום הרצועה, סרב אתמול להשיב לשאלתנו לגבי נוכחותו של חמאס בדרום, אבל אמר כי חמאס אינו גוזל מזון שמחולק לפלסטינים שמתרכזים בדרום הרצועה, וכן אמר כי לפי שעה הוא לא שמע על הצלחות של מנהיגי חמאס לברוח מהרצועה "היציאה למצרים מאוד איטית, ואני לא מאמין שחמאס שונה מאחרים ומצליח לצאת". מאידך המקור לא שלל האפשרות שאנשי חמאס ינסו להימלט למצרים. בין השורות עולה מדבריו כי חמאס נוכח בדרום, וכי נוכחותו משמעותית ועדין מטילה אימה על הפלסטינים, יתכן אף יותר מכפי שהייתה לפני השבת השחורה

בבני גנץ ואבו מאזן שוחחו בטלפון

מקור ביטחוני פלסטיני: אסאד שולט כעת על הארמון שלו בלבד. התחנה הבאה של איראן: השתלטות על ירדן. הפלסטינים מנתחים את המהלך האיראני הכולל - ונדרכים

05.11.2023

מקור ביטחוני פלסטיני בכיר אומר כי בירדן מתרחשת כעת תסיסה גדולה, שעדין אינה נראית ברחובות. לא ברור עד כמה איראן מעורבת בתסיסה הזאת, אך ברור כי היא אינה מנצלת את השפעתה על הפלסטינים להרגיע אותה. שיעור הפלסטינים בציבור הירדני: כשבעים אחוז. ריכוז הכוחות האיראניים (שכירי חרב) על גבול עיראק ירדן, עליו דיווחנו לפני שבועיים, מאיים על ישראל אמנם, אבל ראשית על ירדן. והוא מהווה גם איום איראני טקטי מהעורף על סעודיה ומדינות המפרץ הפרסי, אף כי היקפו של הכוח לפי שעה אינו גדול. הפלסטינים מביטים ומנתחים את המתרחש ואת המהלך האיראני, ואת ההשפעה שעלולה להיות לכך עליהם, ומקדמים בברכה שיחה של בני גנץ עם אבו מאזן (ר' היום בסיפור המרכזי).

 

מאת  מאיר ג'ורנו פרשננו לענייני צבא ויטחון

 

מקור ביטחוני פלסטיני בכיר, אמר אתמול כי גם ברשות הפלסטינית מכירים בכך כי איראן היא אשר עומדת מאחורי המלחמה נגד ישראל במובן האסטרטגי אבל גם במובן הטקטי. המהלך הבא של איראן יהיה כנראה כלפי ירדן, אשר איראן מאיימת עליה כעת בשני מובנים. האחד הוא, כפי שדיווחנו כאן בעבר, ריכוז של יחידות שכירי חרב איראנים בגבול ירדן עיראק. הכוח הזה מאיים על ישראל, אבל בראש ובראשונה הוא מאיים על ירדן ומעסיק את צבא ירדן. בדיווח שלנו בגיליון 116 הערכנו כי בכוונת יחידות אלה להיכנס לירדן לחבור אל שכירי חרב איראניים בפיקוד של משמרות המהפכה אשר מתרכזים כעת באזור קונטרה, בתנועת מלקחיים בגבול ירדן ישראל, ולנסות לחבור לחמאס ולג'יהאד בגדה המערבית. איראן מושלת כעת בכל מערכות השלטון בסוריה, והיא מתכוונת ככל הנראה לפעול באופן הזה גם בירדן. כאמור האיום על גבולות ירדן עם סוריה ועם עיראק מעסיק כעת מאוד את הצבא הירדני. האיום הזה מעסיק גם את הפלסטינים. השבוע שוחחו אבו מאזן ובני גנץ בטלפון (ר' הסיפור המרכזי היום), ויתכן כי האיום האיראני על ירדן, שכנע את אבו מאזן לקבל את השיחה, ולהביע באמצעות מקור פלסטיני ברשות סיפוק על שהתקיימה.

על הפיכתו של אסאד למעשה לבובה איראנית, דיווחנו כאן כבר בחודש מאי השנה בראשית התהליך הזה אשר הושלם כעת, כשחשפנו בלעדית כי הנשיא האיראני ראיסי אמר לאסאד בפגישתם בדמשק, בחודש מאי, כי אסאד אינו יכול עוד להוציא את איראן מסוריה בהחלטה חד צדדית.  כאן דיווחנו בלעדית על שלבי ההשתלטות, לרבות ההשתלטות האיראנית על צבא סוריה. גם רוסיה מעורבת ככל הנראה במהלך, והיא מעמיקה את מעורבותה בסוריה; בעבר היא רצתה להוציא את איראן מסוריה, כעת נוכחותה בסוריה נתמכת בידי איראן

דו"צ התעלם מתחקיר הטנק, האם יכה על חטא?

התחקיר הבלעדי והממושך שלנו 10 כתבות רצופות בחודשיים וחצי), שחשף את צמצום כוח השריון של צה"ל, ואת צמצום הכשרות השריון, מתגלה כעת כמדויק; צה"ל מתקן: מזרז ומגדיל עוד את היקף קליטת מרכבה 5

05.11.2023

מאת מאיר ג'ורנו ומתי כהן

במהלך התחקיר הבלעדי שנמשך בעיתוננו עשרה שבועות, ביקשנו מדובר צה"ל אישור לבקר בימ"חים, כדי לבדוק את כמויות הטנקים ואת תקינותם. דובר צה"ל אפילו לא השיב לפנייתנו. הטיעון היסודי של הצבא היה כי איננו מציגים לו תעודת עיתונאי. לע"מ, מטעמים בלתי ברורים בעיננו, לא הנפיקה לנו תעודות עיתונאי כעיתונאי הזירה העיתונאית tipp (הם הציעו להנפיק לנו תעודות  כפרילנסרים וכמובן שלא הסכמנו), ודו"צ למרבה תדהמתנו ציית ומציית באופן תמוה לתנאי הממשלתי הישראלי – לשתף פעולה רק עם עיתונאים שלע"מ מנפיקה להם תעודה. אחרי המלחמה העיתון ישקול לתבוע את שני הגופים, לע"מ ודו"צ בבית המשפט; תביעה אשר המסד שלה יהיה ההשפעה של שני הגופים החזקים על המוכנות של צה"ל למלחמה, בהקשר של החלשת חיל השריון, צמצום מספר הטנקים בצה"ל, וצמצום ההכשרות, עליהם הצבענו ואותם חשפנו במשך עשרה שבועות, אבל התרעתנו לא חלחלה כי בלי תעודת עיתונאי, צה"ל לא משתף פעולה; תביעתנו תהיה על כך שדובר צה"ל לא התייחס לתחקיר המהותי והחשוב, ועל כך שלע"מ מנעה למפרע את האפשרות שדובר צה"ל ישיב לפניותינו. את לע"מ יתכן שנתבע עוד במהלך המלחמה ולא נמתין לסופה. מתוך כתבה שהופיעה לפני כשבוע בוואלה עולה כי אנשי מילואים רבים אשר קיבלו טנקים מהימ"חים מצאו כי הטנקים שקיבלו אינם תקינים. כותרת הכתבה בוואלה הייתה: "ביקורת קשה של קציני מילואים: '"קיבלנו טנקים שהם סכנת נפשות'". ובכן אם היו מניחים לנו לבקר בימ"חים כפי שביקשנו במהלך התחקיר שלנו, יתכן שהיינו עולים על הליקויים; הרי לשם כך ביקשנו לבקר בימ"חים

מאמץ לסגור את דרך הים

צה"ל סוגר דרכי מילוט, ובהן פתחי מנהרות בחוף הים בעזה

29.10.2023

מאת מערכת הזירה העיתונאית

צה"ל פועל החל מערב שבת, באמצעות ציוד הנדסי כבד, לחשיפת פתחי מנהרות, בחוף הים של עזה. ככל שידוע לנו, אחד המקומות שבהם מתקיימות עבודות החשיפה, הוא בחוף הים של הישוב היהודי נצרים, שישראל פינתה בהתנתקות. מטרת פעולות הצבא לסגור את יכולת המילוט בדרך הים.

ההתנגדות לחיזבאללה מתחדדת:

בכירי הנוצרים, המוסלמים הליברלים, ומרכז המפה הפוליטית בלבנון, במאמר משותף: "חלק מהפעולות שבוצעו סותר את התרבות הערבית שלנו, כמו גם את האמונות והערכים האסלאמיים"

29.10.2023

מאת מערכת הזירה העיתונאית

במאמר מערכת מהפכני בעיתון הלבנוני א נאהר, מותחת המנהיגות הנוצרית והחילונית הבכירה במדינה, ביקורת חסרת תקדים על חיזבאללה (אם כי בלשון מוסווית), אשר שותפה לחמאס ומגבה אותו, במסע הרצח שחולל בדרומה של ישראל; מהדברים עולה כי התמיכה הזאת אף מסכנת את לבנון: "חלק מהפעולות שבוצעו סותרות את התרבות הערבית שלנו, כמו גם את האמונות והערכים האסלאמיים, ומובילות להסלמה של אלימות ואומללות שאינה מביאה רווח לאיש, מלבד הפסדים". על המאמר חתומים: אמין ג'ומייל, נשיא לבנון בעבר, אחיו של בשיר ג'ומייל, הנשיא שנרצח בשנת 1982, בנים לאחת המשפחות הנוצריות מארוניות החזקות בלבנון. אביהם פייר ג'ומייל הקים את הפלנגות הנוצריות, אשר לקחו חלק במלחמת האזרחים בלבנון שהסתיימה בשנת 1990, והפכו אחרי המלחמה באופן מעשי למפלגה פוליטית. מישל סלימאן, נוצרי מארוני, רמטכ"ל צבא לבנון בעבר, ונשיא לבנון בעבר.  איאד עלאווי, ראש הממשלה הזמנית הראשונה של עיראק, מוסלמי שיעי. טאהר אל-מסרי ראש ממשלת ירדן בעבר, פלסטיני שנולד בשכם. פואד סניורה, ראש ממשלת לבנון בעבר, מוסלמי סוני. וואליד ג'ונבלט, ראש המפלגה הסוציאליסטית פרוגרסיבית בלבנון, והמנהיג הדרוזי הבולט במדינה. במהלך מלחמת האזרחים נלחם ג'ונבלט בנוצרים, אחריה זיגזג בין תמיכה בסורים לבין התנגדות להם. מוחמד ג'אסים אל סאגר. עמר מוסא, שר החוץ המצרי בעבר, מזכ"ל הליגה הערבית בעבר. הכותבים רומזים במאמר על כך שלישראל יש מקום תרבותי במזרח התיכון, בניגוד למציאות הנוכחית בה הציר האיראני לבנוני מבקש להשמידה: "האזור שלנו ראוי לשלום, ואנשיו יכולים, כאשר הם מקבלים את הכלים המתאימים, ליצור יחד סביבה המכבדת את מורשתה, ואת התרבויות העתיקות שלה, כמו גם להשיג שגשוג".

פרסום שני גליון 90

חיזבאללה: החותים ישתתפו במלחמה נגד ישראל. הארגון הציג חפ"ק מלחמה: איראן, חיזבאללה, החותים, חמאס, ג'יהאד, חללי אל אקצה. ומאיים בפסוק מהקוראן: "יבואו אויבכם אל בית מקדשכם כבראשונה ויבזזוהו"

הרבה דיגיטלי פחות טנקים. צילום דו"צ
הרבה דיגיטלי פחות טנקים. צילום דו"צ

22.10.2023

 

מאת מתי כהן עורך הזירה העיתונאית

 

כאן דיווחנו בלעדית בחודשים האחרונים על השתלטות איראן על צבא סוריה; דיווחנו זה נשען על שתי ידיעות. האחת היא ניתוח של הדלפה מהפמליה של נשיא איראן ראיסי אחרי פגישתו עם נשיא סוריה אסאד בדמשק בראשית חודש מאי השנה. ההדלפה הופיעה בעיתונות של חיזבאללה. ניתוח נוסח ההדלפה הוביל אותנו למסקנה כי הנשיא האיראני אמר לאסאד כי הנשיא הסורי לא יכול עוד להוציא את איראן מסוריה בהודעה חד צדדית. הידיעה השנייה עליה נשענו היא ביקורו של רמטכ"ל צבא סוריה במטה משמרות המהפכה בטהרן, זמן קצר אחרי פגישת ראיסי עם אסאד; בפגישה זו אמר הקצין האיראני הגבוה ביותר בהיררכיה הצבאית האיראנית לרמטכ"ל הסורי כי איראן תצייד ותאמן את צבא סוריה (הקצין האיראני אינו מהצבא האיראני אלא ממשמרות המהפכה, והוא אינו מפקד משמרות המהפכה, אלא ראש חבר המפקדים של משמרות המהפכה).

כעת נוספות שתי ידיעות, והערכתנו אשר נובעת מהן היא כי השתלטות איראן על צבא סוריה מעמיקה עוד, ועכשיו היא אפילו בגדר של הפיכה שקטה נגד אסאד.  הידיעה הראשונה אשר עליה אנחנו נשענים הופיעה במרכז הסורי לזכויות אדם, וצוטטה בישראל ב-YNET, ובה נאמר כי אסאד הורה לצבאו לא לירות על ישראל מהגולן; ידיעה שניה שמקורה במכון וושינגטון מדווחת כי כוח של מיליציות איראניות בפיקוד של משמרות המהפכה – וצבא סוריה, נערך ביחד מול ישראל ברמת הגולן. ב-10 באוקטובר אף נפתחה אש מרמת הגולן לעבר ישראל, וצה"ל הגיב בירי ארטילרי. שתי הידיעות האלה מצביעות על כך שצבא סוריה מציית למשמרות המהפכה ואינו מציית במקרה הזה לאסאד, שכן כאשר הוא מציב את כוחותיו בשת"פ עם משמרות המהפכה, רוב הסיכויים שהוא ימרה את פיו של הנשיא אסאד – או כבר המרה – ויהיה מעורב בחילופי אש עם צה"ל, או שכבר היה מעורב, למשל בירי אשר היה ב-10 באוקטובר. נדגיש: כאשר צבא סוריה מציב עצמו במבנה משותף לכוחות איראניים, הוא בוודאי לוקח בחשבון כי הוא עלול להסתבך באש נגד ישראל, אפילו אם לא יוביל  לכך. מציאות זאת מנוגדת להוראת הנשיא אסאד.

כעת המעשה האיראני לובש צורה של חזית סורית איראנית לבנונית בגולן. האם השת"פ מתכוון לשחזר את פריצת צבא סוריה לגשר בנות יעקב באוקטובר 1973? צריך לשים לב כי כוח נוסף איראני מתרכז כעת באזור הגבול של ירדן עם עיראק (ר' הסיפור המרכזי היום) (איננו יודעים את המיקום המדויק), באופן ששני הכוחות עלולים ליצור תנועת מלקחיים צבאית, ולאיים על צפון ישראל, או שמא מטרתם היא חבירה עם חמאס בגדה המערבית, ואז יאיימו על מרכז בארץ. לפני כארבעה חודשים דיווחנו כאן בלעדית במערב על הקמת חפ"ק לכל הכוחות האיראניים: חמאס, ג'יהאד, חיזבאללה, החותים בתימן ומשמרות המהפכה; החפ"ק הזה כולל כנראה גם את הכוחות החדשים ברמת הגולן ובגבול ירדן עיראק.

 

 

צבא איראן של סוריה

סימנים להפיכה שקטה בסוריה: אסאד הורה לצבאו לא לפתוח באש מהגולן (מקור SHOR), צבאו בשת"פ עם משמרות המהפכה וחיזבאללה נערכים לעומת זאת בגולן (מקור W), ובאזור כבר היו תקריות אש. בחודשים האחרונים דיווחנו בלעדית על השתלטות איראן על צבא סוריה

22.10.2023

 

מאת מתי כהן עורך הזירה העיתונאית

 

כאן דיווחנו בלעדית בחודשים האחרונים על השתלטות איראן על צבא סוריה; דיווחנו זה נשען על שתי ידיעות. האחת היא ניתוח של הדלפה מהפמליה של נשיא איראן ראיסי אחרי פגישתו עם נשיא סוריה אסאד בדמשק בראשית חודש מאי השנה. ההדלפה הופיעה בעיתונות של חיזבאללה. ניתוח נוסח ההדלפה הוביל אותנו למסקנה כי הנשיא האיראני אמר לאסאד כי הנשיא הסורי לא יכול עוד להוציא את איראן מסוריה בהודעה חד צדדית. הידיעה השנייה עליה נשענו היא ביקורו של רמטכ"ל צבא סוריה במטה משמרות המהפכה בטהרן, זמן קצר אחרי פגישת ראיסי עם אסאד; בפגישה זו אמר הקצין האיראני הגבוה ביותר בהיררכיה הצבאית האיראנית לרמטכ"ל הסורי כי איראן תצייד ותאמן את צבא סוריה (הקצין האיראני אינו מהצבא האיראני אלא ממשמרות המהפכה, והוא אינו מפקד משמרות המהפכה, אלא ראש חבר המפקדים של משמרות המהפכה).

כעת נוספות שתי ידיעות, והערכתנו אשר נובעת מהן היא כי השתלטות איראן על צבא סוריה מעמיקה עוד, ועכשיו היא אפילו בגדר של הפיכה שקטה נגד אסאד.  הידיעה הראשונה אשר עליה אנחנו נשענים הופיעה במרכז הסורי לזכויות אדם, וצוטטה בישראל ב-YNET, ובה נאמר כי אסאד הורה לצבאו לא לירות על ישראל מהגולן; ידיעה שניה שמקורה במכון וושינגטון מדווחת כי כוח של מיליציות איראניות בפיקוד של משמרות המהפכה – וצבא סוריה, נערך ביחד מול ישראל ברמת הגולן. ב-10 באוקטובר אף נפתחה אש מרמת הגולן לעבר ישראל, וצה"ל הגיב בירי ארטילרי. שתי הידיעות האלה מצביעות על כך שצבא סוריה מציית למשמרות המהפכה ואינו מציית במקרה הזה לאסאד, שכן כאשר הוא מציב את כוחותיו בשת"פ עם משמרות המהפכה, רוב הסיכויים שהוא ימרה את פיו של הנשיא אסאד – או כבר המרה – ויהיה מעורב בחילופי אש עם צה"ל, או שכבר היה מעורב, למשל בירי אשר היה ב-10 באוקטובר. נדגיש: כאשר צבא סוריה מציב עצמו במבנה משותף לכוחות איראניים, הוא בוודאי לוקח בחשבון כי הוא עלול להסתבך באש נגד ישראל, אפילו אם לא יוביל  לכך. מציאות זאת מנוגדת להוראת הנשיא אסאד.

כעת המעשה האיראני לובש צורה של חזית סורית איראנית לבנונית בגולן. האם השת"פ מתכוון לשחזר את פריצת צבא סוריה לגשר בנות יעקב באוקטובר 1973? צריך לשים לב כי כוח נוסף איראני מתרכז כעת באזור הגבול של ירדן עם עיראק (ר' הסיפור המרכזי היום) (איננו יודעים את המיקום המדויק), באופן ששני הכוחות עלולים ליצור תנועת מלקחיים צבאית, ולאיים על צפון ישראל, או שמא מטרתם היא חבירה עם חמאס בגדה המערבית, ואז יאיימו על מרכז בארץ. לפני כארבעה חודשים דיווחנו כאן בלעדית במערב על הקמת חפ"ק לכל הכוחות האיראניים: חמאס, ג'יהאד, חיזבאללה, החותים בתימן ומשמרות המהפכה; החפ"ק הזה כולל כנראה גם את הכוחות החדשים ברמת הגולן ובגבול ירדן עיראק.

 

 

שר החוץ האיראני מפעיל המלחמה מטעם איראן

האם סעודיה ידעה על תוכניות המלחמה של איראן? ב-3 בספטמבר דיווחנו כאן כי שר החוץ האיראני אמר בביירות כי ההתקרבות לסעודיה "תשפיע לטובה על ההתפתחויות האזוריות"

17.10.2023

מאחר שדובר צה"ל אינו משתף איתנו פעולה באופן שוטף, אחרי שלשכת העיתונות הממשלתית לע"מ מתעלמת מאיתנו מטעמים שלגביהם ננסח את עמדתנו בקרוב, לא יכולנו לבקש ב-3 בספטמבר את תגובת צה"ל לידיעה שבישרה כנראה את מרחץ הדמים בעזה. האם המודיעין הישראלי ידע כי שר החוץ האיראני שוחח עם ארגוני הטרור חמאס וחיזבאללה על "התפתחויות אזוריות"? הידיעה הופיעה במערב רק בעיתוננו, אבל איננו יודעים את התשובה לכך. באותה פגישה נשבעו (vow) ראשי חמאס וג'יהאד  לשר החוץ האיראני כי יחוללו מרחץ דמים בישראל. בידיעה ננקבה זירת מרחץ הדמים – הגדה המערבית, כנראה כדי לטשטש את כוונת איראן והארגונים הפלסטינים לחולל אותה בעזה.

 

מערכת הזירה העיתונאית

 

בפגישה שהייתה לשר החוץ האיראני ב-3 בספטמבר בביירות, ואשר עליה דיווחנו כאן בגיליון 110 (בשני מדורים: הסיפור המרכזי, וחדשות יום ראשון, ר' ארכיון) ואף הרחבנו בגיליונות הבאים, אמר השר האיראני לחסן נסראללה ולמנהיג חמאס בביירות סלאח אל עארורי ולמנהיג ג'יהאד בביירות שנכח אף הוא בפגישה, וכן לנביה ברי, כי ההתקרבות בין סעודיה לאיראן "תשפיע לטובה על ההתפתחויות האזוריות"

מאחר שקשריה של סעודיה עם מצרים מפותחים מאוד, ומאחר שסעודיה לא יכולה להעביר ידיעה על "התפתחויות אזוריות" צפויות, לישראל, בעצמה, להערכתנו היא העבירה את הידיעה למצרים. האם מצרים העבירה את הידיעה לישראל כפי שהתפרסם בסוכנות AP? והאם הייתה זו ידיעה שכוללת את ההתקפה על דרום ישראל? אתמול אמר ראש המל"ל צחי הנגבי כי מצרים לא העבירה לישראל את הידיעה על ההתקפה הצפויה של חמאס, לא באופן ישיר ולא באופן עקיף. מתוך ניתוח הידיעה שלנו ב-3 בספטמבר עולה כי סעודיה הייתה מודעת לתוכנית האיראנית, לפחות כך עולה מעדותו של שר החוץ האיראני בפגישה עם גרורותיה של איראן בביירות ובעזה. השר האיראני סיכם את פגישותיו עם עמיתיו הטרוריסטים באמרו "איראן תמשיך לתמוך בציר ההתנגדות: הפלגים הפלסטיניים מוכנים להתמודד עם כל תוקפנות ציונית".

לא איפכא מסתברא, לא חומרי גלם מודיעיניים

מערך התצפית בגבול עזה דיווח במשך חודשים על תנועת רכבי חמאס ערה באזור הגדר. תגובת המודיעין: זה בסדר

15.10.2023

 

מאת מאיר ג'ורנו פרשננו לענייני צבא וביטחון

 

מערך התצפית של צה"ל בגבול עזה, דיווח במשך כמה חודשים לפני 7 באוקטובר, כי חמאס הגביר מאוד את תנועת כלי הרכב שלו באזור הגדר. הידיעות הועברו למודיעין האוגדה, ומערך התצפית ביקש לקבל תגובתו לכך. כעת מתברר כי המודיעין חזר למערך התצפית עם התשובה הזאת: זה בסדר. ההתנהגות המודיעינית הזאת מבהירה לעומק, את התפשטותה של קונספציה לגבי פעילותו של חמאס, ובאופן מעורר פלצות, זוהי אחותה התאומה של הקונספציה, שאחזה באמ"ן בחודשים אשר לפני מלחמת יום הכיפורים, ב-6 באוקטובר 1973 (50 שנים ויום אחד).

כעת ברור כי שניים מהלקחים של מלחמת יום הכיפורים, לא יושמו ערב הטבח שנעשה בתושבי דרום ישראל: האחד הוא ההמלצה להעביר למנהיג המדיני חומרי גלם מודיעיניים, ולא רק את המסקנה המודיעינית (את הלקח הזה יישם היטב יצחק רבין בכהונתו הראשונה כראש ממשלה). לא ברור אם חומרי הגלם ממערך התצפית כלל לא הועברו להנהגה המדינית, או שמא איש בהנהגה המדינית לא עיין בחומר שנמסר לו. הלקח השני שהופר ב-7 באוקטובר, הוא ניסוח ההאיפכא מסתברא המודיעיני לגבי אירוע מסוים או שרשרת אירועים, ולבדוק את היפוך המסקנה העיקרית. הדבר הזה שוב, לא נעשה, או לא הוקדש לו תשומת לב ראויה.

סין עמומה

המרוץ בין איראן לארה"ב על עמדתה של סין במלחמת ישראל-איראן: מי מהן תיקח את סין לצידה. סין מבינה את הפוטנציאל לזכות בוויתורים אמריקאיים באסיה, ולא מתחייבת - לא לאמריקה ולא לאיראן

15.10.2023

מאת מתי כהן עורך הזירה העיתונאית

 

איראן יודעת כי מלחמתה בישראל בלי תמיכת הציר המזרחי בראשות סין, תסלול את תבוסתה, בעיקר כאשר שתי נושאות מטוסים אמריקאיות כבר משייטות לחופי לבנון וסוריה; זאת הסיבה להערכתנו שהיא מאטה את העימות בין חיזבאללה לישראל: איראן צריכה שישראל תתקוף ראשונה בלבנון, כדי שסין תוכל לאסוף קלפי מיקוח עם ארה"ב לגבי טאיוואן למשל. ארה"ב יודעת שהצלחה של איראן לגייס את סין לצדה, תשנה את המזרח התיכון, ותשפיע גם על מלחמת רוסיה אוקראינה, זאת הסיבה שהיא מנסה להכניס את המלחמה של ישראל בפראי האדם צמאי הדם בעזה, למסגרת של כללים, שלא יאפשרו לסין לאמץ עמדה עצמאית במלחמת ישראל איראן, בה פתחה איראן ב-7 באוקטובר.

מזכיר המדינה בלינקן דיבר ביום שבת בטלפון עם שר החוץ הסיני וואן יאי, והשניים ניסו לנסח את נקודות ההסכמה ביניהם. הסיני לא אימץ עמדה לגמרי חד צדדית כמו שעשתה ארה"ב, אלא אמר שהסכסוך הישראלי פלסטיני מסלים באופן עקבי, וכי סין מגנה כל פגיעה באזרחים, ופגיעה בחוק הבינלאומי. באותה נשימה של מתינות, הזכיר השר הסיני שעל אמריקה לקחת ברצינות את האינטרסים הסיניים, וככל הנראה כיוון לעמדותיה של ארה"ב לגבי טאיוואן; בתגובה בלינקן הבטיח לחזק את התיאום בין שתי המדינות. במובן הזה סין רמזה שהיא מוכנה להפקיר את איראן, תמורת האינטרסים שלה בטאיוואן.

בשטח, חיזבאללה אכן מציית להנחיית איראן, לפעול לכך שסין תוכל לתמוך בציר האיראני במזה"ת, והוא תוקף את צה"ל בזהירות, ומתמקד בקו יישובי הגבול הישראליים; כן הוא סופג בשקט יחסי את תגובות צה"ל שמוגבלות גם הן לאזור הגבול עם לבנון. שר החוץ האיראני ממשיך לתאם את המלחמה עם הארגונים הרצחניים שסרים למרותה של איראן, והוא נפגש בימים האחרונים עם חסן נסראללה בלבנון, ועם איסמעיל הנייה בקטאר. שר החוץ האיראני, מפעיל את המלחמה נגד ישראל בשם ראיסי וחמניאי, והוא סיכם את פרטיה ב-1 בספטמבר בביירות, בפגישותיו עם נסראללה ועם ראש חמאס בלבנון אל עארורי, כפי שדיווחנו כאן, ר' ארכיון.

לפני שבועיים כתבנו שחמאס הבטיח לאיראן מרחץ דמים

איראן פתחה במלחמה נגד ישראל באמצעות הזרוע שלה בעזה, דרומה של ישראל שותת דם

08.10.2023

בצפון ירה הבוקר חיזבאללה רקטות לעבר ישראל. בדרום, ישראל תשלים היום את שחרורם של 22 הישובים שכבשו חמאס וג'יהאד. קרבות לשחרור בני ערובה נמשכים עד לרגע זה לפחות בשני ישובים. מעל 600 ישראלים נרצחו על ידי האסלאם הקיצוני, כ 2000 נפצעו; חמאס העביר לעזה עשרות חטופים ובהם ילדים, הוריהם, סבים וסבתות וחיילות וחיילי צה"ל. צה"ל שחרר את אוגדת עזה שנכבשה, והוא בודק אם מערך התצפיות בגבול עזה כשל ומדוע. בעת ההתקפה על האוגדה, התצפיתניות השיבו אש ונלחמו במחבלים. במהלך השבוע ישראל תגבש את יעדי המלחמה, ותניע מאות אלפי אנשי מילואים לצפון ישראל, לגדה המערבית, לגבול עזה, אבל גם לגבולות האחרים. לפני שבועיים דיווחנו כאן על פגישת שר החוץ האיראני עם נסראללה ועם ראשי חמאס וג'יהאד בביירות, ובה סוכמו פרטיה של המלחמה. כתבנו כי הפלסטינים נשבעו בפגישה (vow) לבצע בישראל מרחץ דמים; אתמול הם עמדו בהבטחתם (מהידיעה עלה שהביצוע יהיה בגדה המערבית, אבל הם עשו זאת מעזה). עיני צה"ל כעת גם לצפון: צבא סוריה נשלט בידי משמרות המהפכה כפי שדיווחנו בעבר, האם ייעשה בו שימוש נגד ישראל או שמא הוא עדין לא מוכן וציודו מחדש לא הושלם? איראן רוצה גם את ירדן ומצרים בחזית נגד ישראל. חמינאי ביום שישי בטהרן: "לפני כחודשיים קיבלנו מסר פיוס ממצריים באמצעות סולטן עומאן". היום שוטר מצרי פתח באש על קבוצת ישראלים באלכסנדריה, ופגע לפחות בשלושה מהם.

 

מאת מאיר ג'ורנו פרשננו הצבאי

 

אתמול נשמעו דבריה קורעי הלב של אם אשר שהתה בישוב אחד בעוטף עזה, בעוד ילדיה שוהים בבית המשפחה ביישוב אחר. בעוד האם משוחחת עם ילדיה בטלפון, חדרו לתוך הבית מרצחי האסלאם הקיצוני של חמאס והג'יהאד, והאם נאלצה לשמוע את בנה הקטן מתמודד עם הפולשים; מיד אחר כך השיחה נותקה. עד אתמול בערב, לא ידעה האם מה עלה בגורל ילדיה.

את צימאון הדם הפלסטיני, תיארו היטב התמונות של מרצחי האסלאם הקיצוני כאשר הם רודפים ויורים ללא אבחנה במאות משתתפי מסיבת טבע באזור רעים, ותמונות נוספות שהגיעו מעזה ובהן מתעללים אנשי חמאס וג'יהאד בגופות ובשבויים ישראלים ובהם קשישים וילדים. תיאור מרצחי האסלאם הקיצוני משוטטים בתוך ישובים ישראלים ויורים ללא אבחנה בילדים חסרי ישע, בקשישים ובמבוגרים בלתי חמושים, שודרו בכלי תקשורת פלסטיניים. ראש הממשלה נתניהו, נסער מצימאון הדם הפלסטיני,  ציטט אתמול את שירו של ביאליק על השחיטה "נְקָמָה כָזֹאת, נִקְמַת דַּם יֶלֶד קָטָן, עוֹד לֹא-בָרָא הַשָּׂטָן".

צה"ל התחיל אתמול מיד עם פלישת האסלאם הקיצוני לישראל, וכיבוש של 22 ישובים ישראליים, בגיוס של עד מאות אלפי אנשי מילואים, חלקם יאיישו את המערכה בגזרת עזה, חלקם בגדה המערבית, וחלקם בגבול הצפון מול איראן וחיזבאללה. סביר להניח שצה"ל יהיה ערוך גם בגבולות האחרים, בעקבות ניסיונות איראן לגייס למלחמה גם את ירדן ומצרים, אבל אין לנו על כך ידיעה. ביום שישי בהופעתו של מנהיג איראן חמינאי בפני פקידים איראניים בטהרן, גילה כי כאשר ביקר באיראן סולטן עומאן לפני כחודשיים, הוא העביר ממצרים לאיראן מסר של רצון להתפייס. הצורר האיראני אמר לפקידים האיראניים כי המסר המצרי מתאים מאוד לאסטרטגיה האיראנית לצרף לחזית נגד ישראל וארה"ב את ירדן מצרים וערב הסעודית. לפני מספר חודשים דיווחנו כאן על שיח שנפתח גם בין ירדן לבין איראן.

רמז על המלחמה המתקרבת, הופיע בדיווחנו כאן לפני שבועיים (ר' ארכיון) על פגישת שר החוץ האיראני, עם חסן נסראללה ועם ראשי חמאס וג'יהאד בביירות. הפלסטינים נשבעו בפגישה לחולל בישראל מרחץ דמים. בשבת בבוקר הם קיימו את הבטחתם לאיראן במלואה. מהידיעה עלה כי מרחץ הדמים יתבצע בגדה המערבית, אבל מסע הרצח התקיים בסופו של דבר ביישובי הגבול עם עזה.

איראן תרצה כנראה להרחיב את המלחמה גם לגבולות הצפון עם לבנון וסוריה, והבוקר ירה חיזבאללה רקטות לעבר ישראל, ישראל הגיבה בירי לעבר האוהל שהקים חיזבאללה בצד הישראלי. יתכן שתגובות ישראל יהיו אלימות יותר כאשר היא תשלים את היערכותה בגבולות הצפון, לבנון וסוריה. בעבר דיווחנו כאן על השתלטות איראן על צבא סוריה, ועל כוונתה לחמשו ולציידו. את ההבטחה לעשות זאת מסר הקצין האיראני הבכיר  ביותר, איש משמרות המהפכה, לרמטכ"ל הסורי בביקורו בטהרן לפני כשלושה חודשים. אות להשתלטותה של איראן על סוריה ועל הצבא הסורי, היה בפגישתו של נשיא אירן עם נשיא סוריה בדמשק לפני כשלושה חודשים, ובו אמר הנשיא האיראני לבשאר אל אסאד, כי הוא אינו יכול עוד להוציא את איראן מסוריה בהודעה סורית חד צדדית.

כשלי צה"ל בפתיחת המלחמה, נראים חמורים ועמוקים, והם ללא ספק ייחקרו אחרי המלחמה. לפי שעה יש כנראה תמימות דעים בישראל לא לעסוק בכשלים האלה לפחות בימיה הראשונים של המלחמה, ועד אשר צה"ל יפרוש את כוחותיו בכל החזיתות. בעקבות ההצלחה המפתיעה של האסלאם הרצחני בפלישה לישראל וכיבוש יישובים ומוצבים צבאיים, צה"ל בודק האם מערך התצפית באוגדת עזה כשל, ואם כן מדוע.

צה"ל מסר הבוקר הודעות למשפחות 44 חיילי צה"ל שנהרגו בקרבות, ואחר כך פרסם את שמותיהם בציבור:  אל״ם יהונתן שטיינברג, בן 42, משמריה, סרן אדיר עבודי, בן 23, ממודיעין, סרן יותם בן בסט, בן 24, מבת חפר, סמ"ר אופיר ציוני, בן 21, מיקנעם עילית, סג"ם אדר בן סימון, בת 20, מנווה זיו, סמל אור אסתו, בן 21, מבאר שבע, סא״ל סהר מחלוף, בן 36, ממודיעין, סמל אפיק רוזנטל, בן 20, מכפר מנחם, סג״ם ינאי קמינקא, בן 20, מצור הדסה, סגן אור מוזס, בת 22, מאשדוד, סמ״ר עומרי ניב פיירשטיין, בן 20, מגבעתיים, רב״ט דביר לישה, בן 21, מניצן, סמל עדן אלון לוי, בת 19, גרה בנירית, סמ"ר יובל בן יעקב, בן 21, גר בכפר מנחם, רב"ט גיא בזק, בן 19, גר בכוכב יאיר, טוראי נריה אהרון נגרי, בן 18, גר בטלמון, טוראי נעמה בוני, בת 19, גרה בעפולה, סגן יפתח יעבץ, בן 23, גר ברמת השרון, סמ״ר עידו הרוש, גר במצפה רמון, סגן משנה יואב מלייב, בן 19, גר בקרית אונו, רב״ט נתנאל יאנג, בן 20, גר בתל-אביב, רס״ן חן בוכריס, בן 26, גר באשדוד, סרן אור יוסף רן, בן 29, גר באיתמר, רב״ט עדי גרומן, בת 19, גרה בחוגלה, רס״ל אמיר פישר, בן 22, גר בתל אביב, לוחם בדובדבן, סגן (מיל׳) עידו אדרי, בן 24 , גר בגיבתון, אל״ם רועי יוסף לוי, בן 44, משבי ציון, סא״ל יהונתן צור, בן 33, מקדומים, רס״ן אברהם חובלאשוילי, בן 26, מאשדוד, סמל איתי-אל מרציאנו, בן 20, משוהם, טור׳ אופיר דוידיאן, בת 18, מפטיש, סרן טל גרושקה, בן 25, מכפר סבא, סרן אריה שלמה צירינג, בן 27, מרעננה, סמ״ר אילי גמזו, בן 20, מאשדוד, סמ״ר אוהד כהן, בן 20, מעידן, רב״ט איתמר עיש, בן 19, מקריית גת, רס״ן עידו יהושע, בן 27, מיבנה, רב״ט אורי לוקר, בן 19, מפרדס חנה כרכור, רס״ן (מיל׳) עמרי מיכאלי, בן 35, מנס ציונה, רס״ל ויטלי סקיפקביץ׳, בן 21, מאריאל, סגן שוהם תומר, בן 23, משריגים, סגן איתי מאור, בן 23, מראש העין, סגן רום שלומי, בן 23, ממושב גנות, רב״ט ירון זהר, בן 19, מקרית אתא.

צה"ל והציבור בישראל מחכים לפרסום יעדי המלחמה על ידי ממשלת ישראל. לפי שעה יעדי המלחמה אינם ברורים באופן נוקב, למעט הכוונה שתיאר ראש הממשלה, לפגוע במובן השלטוני בחמאס. צה"ל לא יוכל להשלים את תוכניות המלחמה, בלי שממשלת ישראל תקבע באופן ברור את יעדי המלחמה. לגבי ההיסוס של ממשלת ישראל שעלול להפוך להססנות ולשיתוק, ר' היום בסיפור המרכזי.

אתמול נורו מטחים כבדים של טילים לעבר ישראל, ככל הנראה כשלושת אלפים טילים, בהם גם אל עבר תל אביב וירושלים, אבל רובם יורטו על ידי כיפת ברזל. מספר קטן יותר של טילים נורה גם היום, בעיקר לעבר דרום הארץ.

 

 

מלחמת עולם בש"ס על דמותה וכוחה של המפלגה

בית הרב עובדיה יוסף נגד אריה דרעי : הרב דוד יוסף נלחם על הגוף הבוחר את הרב הראשי לישראל. בני בריתו: דרעי מנסה למנוע ממנו את התפקיד

01.10.2023

 

מאת מתי כהן עורך הזירה העיתונאית

 

אריה דרעי מנסה למתן את דמותה של ש"ס לאור המאבק שיש לו עם בית הרב עובדיה יוסף; אבל דרעי לא ממתן את שליטתו המוחלטת במפלגה, כדרישת יריביו, אלא רק את דמותה בעיני הציבור. במובן של שליטתו במפלגה, דרעי פועל הפוך מהדרישה ממנו, ומעמיק את שליטתו; בעיקר עכשיו כאשר בית הרב עובדיה יוסף חזר לזירה הפוליטית וקורא תיגר על אחיזת הברזל של דרעי במפלגה אותה הקים הרב עובדיה יוסף. טענתו הערכית של בית הרב עובדיה יוסף היא כי ש"ס אינה דומה עוד למפלגתו המתונה של מנהיגה המיתולוגי הרב עובדיה יוסף.  כמובן שבית הרב אינו טוען אך טענות ערכיות, אלא בכוונתו של הרב דוד יוסף שמנהיג כעת את הבית, לתפוס עמדות כוח במפלגה ומחוץ לה, כלפי הציבור החרדי המזרחי. מטרתו הראשונה של הרב דוד יוסף היא להיבחר למשרת הרב הראשי לישראל, שהשפעתו על הציבור של ש"ס עצומה. בהקשר הזה בית הרב עובדיה יוסף מוביל עכשיו מהלך כפול, האחד הוא כאמור הניסיון להביא למינויו של הרב דוד יוסף לרב הראשי לישראל, והמהלך השני הוא הניסיון להביא למינויו של הרב הראשי לישראל,  בנו של הרב עובדיה יוסף, הרב יצחק יוסף, לראש מועצת החכמים של ש"ס לכשיפרוש ממשרת הרב הראשי. אריה דרעי לדברי גורם בכיר בש"ס ובני בריתו של מנהיג הבית, מונע את שני המהלכים.

הקרב בין הצדדים התחיל כאשר אריה דרעי החליט כפי שדיווחנו כאן בלעדית למנות את אחיו למועמד המפלגה לרב הראשי לישראל, וזאת מעל ראשו של בן בריתו בעבר הרב דוד יוסף אשר התכוון לרוץ בעצמו כמועמד ש"ס לתפקיד. כדי להעמיק את שליטתו במפלגה דרעי אף מינה כפי שדיווחנו בלעדית שיעשה חברים חדשים למועצת חכמי התורה, וזאת בניסיון למנוע גם בעד הרב הראשי לישראל יצחק יוסף להתמנות לראש מועצת חכמי התורה, תפקיד בו כיהן אביו עד יום פטירתו. בנוסף נפגש דרעי לפני כחודשיים עם הרב דוד יוסף והציע לו להתמנות לרב הראשי לירושלים. הרב יוסף דחה את ההצעה הזאת על הסף, ומקורביו אומרים גם עכשיו כי הרב ירוץ רק לרב הראשי לישראל. ההצעה הזאת, וכן מינויו של הרב יצחק יוסף לרב הראשי לישראל בשנת 2013 כאשר אריה דרעי כבר חזר להיות יו"ר המפלגה, מבהירים את כוחו של דרעי וכוחה של ש"ס בגופים הבוחרים את הרבנים הבכירים (האספה הבוחרת)

כעת המאבק בין בית הרב עובדיה יוסף לבין אריה דרעי מתמקד בניסיון להשפיע על הגוף הבוחר את הרב הראשי לישראל. הגוף הזה עדין לא הוקם, אבל הרב דוד יוסף כבר מכתת רגליו בין האנשים אשר עשויים להיות בגוף הבוחר אשר יימנה 150 חברים. בני בריתו של הרב יוסף אומרים "אריה דרעי מנסה למנוע ממנו את התפקיד".

במרוץ הזה להשפיע על חברים בגוף הבוחר את הרב הראשי לישראל, יהיה לכל אחד מהצדדים, אריה דרעי והרב דוד יוסף, יתרונות ייחודיים. לאריה דרעי ולש"ס יש מעמד מיוחד שמתפרש על פני עשרות שנים בקרב הרשויות המקומיות אשר השפעתן על אנשים אשר עשויים יהיו להתמנות לגוף הבוחר את הרב הראשי, היא בעלת סיכוי להיות משמעותית ורבה. כעת מעמדו של דרעי אף התחזק מתוך כך שמשרד הפנים נמצא בממשלה הנוכחית בידי ש"ס (כאשר מונה הרב יצחק יוסף לרב הראשי כמועמד ש"ס בשנת 2013, המפלגה כלל לא הייתה בממשלה, ועדין כוחה היה מכריע, קל וחומר עכשיו). על השפעתם ארוכת השנים והמבוססת של דרעי ושל ש"ס על הגופים הבוחרים את הרבנים החשובים בישראל, אפשר כאמור ללמוד מתוך הצעתו לרב דוד יוסף להתמנות לרב הראשי לירושלים, וכן מתוך מינויו של הרב יצחק יוסף לרב הראשי לישראל, כמה חודשים אחרי שהרב עובדיה יוסף החזיר את דרעי לתפקיד יו"ר ש"ס.

יתרונו של דוד יוסף הוא בהיותו בנו של המנהיג ההלכתי ומנהיג הציבור הנערץ הרב עובדיה יוסף, שהשפעתו על מנהיגים יהודים הלכתיים ובהם כאלה שיהיו בגוף הבוחר, היא השפעה עצומה. הרב עובדיה יוסף השפיע בחייו ועדין משפיע, לא רק על המזרח ביהדות, אלא גם על המערב.

הרב דוד יוסף והרב יצחק יוסף מעוניינים לתפוס את עמדות הכוח האמורות בש"ס וכלפי ש"ס, ואילו אריה דרעי פועל לשמור את עמדות הכוח האלה למקורביו ולחזק את שליטתו במפלגה. בהקשר הזה הערכתנו היא כי דרעי מריץ את אחיו הרב יהודה דרעי לרב הראשי לישראל כדי שבבוא היום, בתום כהונתו, הוא ימונה, כבעל גלימת הרב הראשי לישראל הראשון לציון, לראש מועצת החכמים של ש"ס. אם דרעי יצליח בכך, יקשה מאוד ליריביו לאיים על מעמדו כשליטה הבלעדי של ש"ס.

תחקירנו על הקטנת חיל השריון: צה"ל מתקן הליקויים

הצלחה עיתונאית משמעותית לתחקיר הטנק של העיתון שנמשך עשרה שבועות: צה"ל הקדים בהוראת הרמטכ"ל שילוב מבצעי של מרכבה 5, כמו שדיווחנו שיעשה; צה"ל יכשיר צוותים חדשים (פיילוט בנות), ויגדיל שוב הן את כוח השריון והן את היקף כוח התמרון של צה"ל

24.09.2023

למרבה חרפתה, העיתונות הישראלית, לא ציטטה את התחקיר שלנו על הקטנת כוח השריון של צה"ל, על אף חשיבותו העיתונאית המכרעת; מוסדות העיתונות, למשל לע"מ, מתנכרים לעיתוננו מטעמים שאנחנו נביע לגביהם את עמדתנו כבר בעתיד הקרוב; דובר צה"ל סרב להיפגש איתנו ולהשיב לשאלותינו לגבי התחקיר, ובחר לעמוד מאחורי הדרישה למה שבעיננו הוא "רישיון העבודה" (תעודת עיתונאי) שמעניקה ממשלת ישראל לעיתונאים ישראלים באמצעות לע"מ, כאילו צה"ל הוא גוף ממשלתי אשר כפוף לממשלה בנהליו הציבוריים, ולא צבאה העצמאי של מדינת ישראל; למרות המכשולים האלה, הבאנו את המידע במשך עשרה גיליונות של העיתון ולפיו: צה"ל הקטין את חיל השריון, צמצם את הכשרות צוותי השריון, ופיזר חלקים רחבים מאגרוף הברזל המתמרן והמגן, ביחידות קטנות כחיל מסופח. כן התברר לנו מדו"ח מבקר המדינה כי את השינוי הזה עשה צה"ל באופן בלתי חוקי, בגלל התנהגותו הציבורית המופקרת של בנימין נתניהו. מהודעת צה"ל שפורסמה השבוע מתברר שצה"ל מתקן את 3 הליקויים שנחשפו בתחקיר שלנו.

 

מאת מאיר ג'ורנו ומתי כהן

 

כפי שכתבנו בתחקירנו שיעשה, הרמטכ"ל אכן הורה להקדים את שילוב מרכבה 5 בסד"כ צה"ל; מהודעת דובר צה"ל השבוע עולה שהטנק מרכבה 5, מהטנקים המתקדמים בעולם, הוכנס לשירות כבר בימים אלה, וזאת כשנה מוקדם יותר מהמועד אשר תוכנן, בשנת 2024.

הכנסתו של הטנק עשויה להגדיל את היקף כוח השריון של צה"ל (בקצב הייצור שייקבע), ולהעמיק את איכותו. על פי התחקיר שלנו, צה"ל הקטין בשנים האחרונות באופן נומינלי את סד"כ השריון, כחלק מתורת מלחמה חדשה. הערכתנו הייתה כי תורת המלחמה הזאת מושפעת מאוד מהסכמי השלום, ממצבו של הצבא הסורי, ומאופי הצבאות במפרץ הפרסי שלא נשען על כוחות שריון, וכן מהמלחמה הזעירה איתה מתמודד צה"ל בעשורים האחרונים. להערכתנו תורת המלחמה הזאת אשר הביאה לצמצום כוחות השריון של צה"ל, לא לקחה בחשבון במידה ראויה את ההפכפכות וחוסר היציבות של המשטרים שמקיפים את ישראל, ובתוך כך מתעלמת למשל מההנחה שמצרים, אשר לה כוחות שריון גדולים ומתקדמים (רבע מהם טנקי אברהאמס אמריקאים), יכולה להחליף את משטרה בזמן קצר, ר' השתלטות האחים המוסלמים על המדינה באביב הערבי;  תהליכים דומים עלולים להתרחש גם בירדן. כן סברנו שהתוכנית של צה"ל לא לוקחת בחשבון במידה ראויה את ההשתלטות של איראן על צבא סוריה, השתלטות אשר עלולה להעמיד מול צה"ל בתוך שנים ספורות צבא מתחדש מודרני ומשוריין, וכן את ניסיונותיו של צבא חיזבאללה בסוריה להתמכן.

התחלה של פיילוט בנות לפיקוד והפעלה של שריון מתמרן, עשויה לתקן גם את שני הליקויים הנוספים שהתגלו בעקבות התחקיר שלנו. הליקוי האחד, צמצום של הכשרות צוותי שריון מתמרנים, והפעלת כוח מתמרן תוקף ומגן; חיילות צה"ל כבר הוכיחו את עוצמתן ביחידות אליהן הצטרפו לרבות חיל האוויר וחיל השריון, ולהערכתנו בכוחן יהיה לחדש את כוח התמרון של צה"ל להרחיבו להעמיקו, ולהביאו להישגים חדשים בביטחון ישראל.

 

הציר המזרחי מעמיק אחיזתו במזה"ת

סוריה וסין חתמו על שלושה הסכמים אסטרטגיים

24.09.2023

סין מעמיקה את נוכחותה הכלכלית מדינית בסוריה באמצעות יוזמת התשתיות שלה משנת 2013, ולפיה היא מעניקה לעשרות מדינות בעולם, תמיכה למען תמורה כלכלית שנשענת בעיקר על שיפור התשתיות במדינה. במסגרת התוכנית מעניקה סין הלוואות למדינות היעד, ויתכן שבאמצעות ההלוואות האלה שמדינות מתקשות להחזיר, סין מעמיקה את אחיזתה במדינות היעד. מלבד ההסכם האסטרטגי על יוזמת התשתיות, חתם הנשיא אסאד עם הנשיא הסיני שי ג'ינפינג, על שני הסכמים כלכליים נוספים. המסע של אסאד לסין, הוא חלק מניסיונות של הציר המזרחי סין-רוסיה-איראן להעמיק את אחיזתו במזרח התיכון. לפני כשלושה חודשים, דיווחנו כאן כי בפגישה שהייתה בין נשיא איראן לנשיא סוריה בדמשק, אמר הנשיא האיראני לנשיא הסורי כי סוריה אינה יכולה עוד להוציא את איראן מסוריה בהחלטה חד צדדית. כן דיווחנו על ניסיונותיה של איראן להשתלט על צבא סוריה.

ההתקוממות נגד דרעי בש"ס, ממתנת אותו עוד

כשבית המשפט העליון פגש בתדהמה טיעונים ילדותיים, ועד הצו על תנאי של בג"צ נגד השר לוין

15.09.2023

מאת מתי כהן עורך הזירה העיתונאית

תהיית השופט

ברגע אחד תהה השופט יחיאל כשר, בדיון בבית המשפט העליון על ביטול עילת הסבירות, אם יש מקור סמכות, כלומר מגילת העצמאות שמכריזה על המבנה הציבורי של ישראל, אשר ממנו נבעה הממשלה (מנהלת העם)  והכנסת (מועצת מדינה זמנית), איך יתכן שאין סמכות.

תגובת הקואליציה לעומק המשפט המרהיב, התמצתה במשפט החלול, שפוגע בעומק רגשותיו והכרתו הציבורית של כל ישראלי כמעט, לפיו המגילה נכתבה בחופזה והיא לא מחייבת. ובכן אם המגילה אינה מחייבת, אין ישראל, אין עצמאות, אין ריבונות, אין צה"ל, אין ממשלה, לא כנסת ולא בתי משפט. שהרי המגילה היא בראש ובראשונה, ראשית מעשה ערכי וחוקתי לכל אלה.

 

מופע ההעלבות של רוטמן

ולפתע הגיח לזירה ח"כ רוטמן, הפעם בלי הגנת הפטיש, והסילוק, והסדרנים, והתברר שמדובר באדם בעל טיעונים בלתי אפויים בלשון המעטה. הוא נשאל אם תתכן מציאות בה יש דין אבל אין דיין. הוא אמר שבהחלט יתכן, כלומר יתכן שיש דין אבל אין דיין, במובן הפשוט שהחלטת הממשלה היא המקום אשר בו הדיון נעצר. או במילים אחרות, במובן המעשי הדיין הוא ממשלת ישראל עצמה אשר ראשית מקבלת את ההחלטה, וכמעשה מוטמע בתוך ההחלטה, היא אף מאשרת אותה במובן של הדין; כמיטב הפרשנות הפוליטית פרי הגותה. זהו כמובן איחוד של הרשויות, באופן שהרשות המבצעת היא גם הדיין, קרי היא גם הרשות השופטת.

רמת הטיעון הזאת של רוטמן, הבהירה שהרבה לא יהיה לו מה להגיד, והוא אכן עבר כעבור כמה דקות להעלבות כלפי השופטים, בלי כל טיעון משפטי. התדהמה נראתה היטב על פניהם של שופטי העליון על שאינם שומעים טיעונים משפטיים אשר לשמם התכנסו כולם באולם בית המשפט, ובמקום זאת האשמות בלתי משפטיות בעליל, שאין בהן שיח משפטי של, ציטוט, ראיה, פרשנות החוק. כלום.

 

בכירי הליכוד על הגדר

עדין לא נרגעה הסערה על הדיון בבית המשפט, ובג"ץ הוציא כעבור כמה ימים צו על תנאי שמחייב את שר המשפטים לוין לנמק מדוע לא יכנס את הוועדה למינוי שופטים. לוין הגיב מיד ואמר כי ההחלטה היא בניגוד לדין, והוא ביקש לבטלה. אבל מה שמעניין הוא תגובתם של בכירי הליכוד. לא נשמעו שוב זעקות השבר נגד בית המשפט העליון, וההחלטה עברה הפעם בשקט יחסי. הדבר מבהיר אולי כי הפעם בכירי הליכוד יושבים על הגדר, ומבקשים לדעת להיכן בדיוק נושבת הרוח. האם אכן המרד נגד בית המשפט העליון מתפוגג, ומלוא מערומי טיעוניו הנחותים נחשפים, או שמא הכעס המזרחי שקנאי הימין הצליחו לגייס לניסיונותיהם לשנות את המשטר בישראל, ולהביא לסיפוח הגדה המערבית ללא תושביה הפלסטינים, עוד יחזור.

 

ש"ס כמוטציה

אין כמו ש"ס בהנהגת אריה דרעי, כמפלגה שמשנה את מהלכיה בצמוד לאירועים בזירה הפוליטית. בקשב רב דרעי מקשיב לכל תנועה נגדו ונגד ש"ס בזירה הפוליטית. התכונה הזאת החזיקה את דרעי בראש התנועה מאז 1984, ואף החזירה אותו לראש המפלגה מהתהום אליה נפל: אוזנה של ש"ס כרויה לכל התרחשות פוליטית, והמפלגה מתאימה מיד את מהלכיה לשינוי, הרבה לפני שאחרים מבינים מה קרה.

לפני שבועיים דיווחנו כאן על חידושו של מוסד בית הרב עובדיה יוסף, אשר הביע זעם על השינוי המהותי של דרכה של ש"ס, ממפלגתו המתונה של הרב עובדיה יוסף, שחקקה את דרכה לאור משנתו ותלמודו. המפלגה הזאת כבר איננה אמר לנו בבכי אחד מילדי הרב, ועכשיו ש"ס היא לב הקיצוניות בחקיקה המשפטית נגד בתי המשפט. דרעי לא מתרגש מבכי, אבל הוא מתרגש מהאפשרות שמישהו יחדור בעד החומות הגבוהות שהוא בנה סביב מוסדות המפלגה, ויצליח להשפיע עליהם בכוחו. את זה דרעי לא ירשה. ולכן כבר לפני חמישה חודשים, דרעי ניתק עצמו הן מהקנאים והן מנתניהו, ובעצם נסוג מתמיכתו בקנאים בלי להגיד זאת במפורש. השבוע הוא עשה צעד נוסף בכיוון כאשר התראיין לכיכר השבת, ואמר כי "ברור שהמחאה עצרה את הקצב של החקיקה שהיה אמור להיות, וברור שהמחאה נתנה לנו תמונת מבט אחרת"

תמונת המבט האחרת היא פרי אוזנו הכרויה של דרעי מאז 1984. זוהי ללא ספק התכונה הפוליטית הבולטת ביותר שלו.

גבול הערבה כמחסן נשק איראני למלחמה בישראל

באמצעות גבול הערבה מבריחה איראן נשק לארגוני הפשע הישראלים, ומשם לגדה המערבית, ומחוללת בישראל משבר כפול: חברתי וביטחוני. רק עכשיו ישראל מתחילה לסלול מכשול בגבול בערבה

10.09.2023

צה"ל ביקש מממשלת ישראל לסגור את הגבול הפרוץ בערבה, אבל ממשלות ישראל בשלוש השנים האחרונות היו עסוקות בעצמן, חתרו לכוח, שררה, כבוד, שליטה, עד כדי כך שהממשלה הנוכחית אף ביקשה להפוך את המשטר בישראל לדיקטטורה. לגבול הערבה לא היה לממשלות ישראל זמן. אבל באמצעות הגבול הפרוץ, זורמים לישראל מסוריה דרך ירדן נשק וסמים, הם נמסרים לידי ארגוני פשע ישראלים, ומשם מועברים לג'יהאד ולחמאס בגדה המערבית. בכך מצליחה איראן לעשות שתי פעולות באמצעות תנועה אחת: לחולל משבר חברתי עמוק בישראל, כיוון שמשטר דמוקרטי אינו יכול להפעיל צבא נגד ארגוני פשע ישראליים שמאיימים על המדינה בהפצת נשק לאויביה; הפעולה השנייה שעושה איראן היא לחמש את ארגוני הטרור הצבאיים הפלסטיניים בגדה המערבית בלי לערב את רצועת עזה, אשר אותה איראן רוצה להשאיר מחוץ לקרבות. בשבוע שעבר דיווחנו על הרמז ששיגר שר החוץ האיראני בביירות על אודות התוכנית המקיפה האיראנית להכרעת ישראל פנימית וחיצונית. פגישתו של השר האיראני עם ראשי הג'יהאד והחמאס בביירות, יכולה לפיכך להיחשב כהכרזת מלחמה; עוד הכרזת מלחמה בלי תגובה ישראלית מקיפה ונחרצת.

 

מאת מאיר ג'ורנו פרשננו לענייני צבא וביטחון

 

באיחור של כמה שנים, ישראל מתחילה לסלול מכשול קרקעי בגבול הערבה הפרוץ. צריך לומר כי בעקבות הסכמי השלום עם ירדן, הגבול הנוכחי מתקרב במקומות מסוימים אף לכביש הערבה. יתכן לפיכך שגודש הברחות הנשק והסמים בערבה, אפילו גדול יותר מכפי שחושבים בישראל, שכן יתכנו הברחות שמתחברות לרכב שחונה לרגע בכביש הערבה, אליו עוברים הסמים והנשק במהירות, והוא מסתובב וחוזר לצפון למחסני הפשע המאורגן הישראלי.

צה"ל מבין היטב את המגמה של ניצול גבול הערבה למלחמה הפנימית והחיצונית נגד ישראל, והוא מגביר ומעבה את כוחותיו בגבול הערבה ומוסיף באזור אמצעים שכבר נמצאים בגבולות אחרים, שנחשבים חמים יותר.

על הקשר אשר בין הפשע המאורגן הישראלי לבין הטרור הפלסטיני, כתבנו כאן מספר פעמים בשנתיים האחרונות, ובדיווחנו לפני כשלושה שבועות תיארנו אף את אספקת האמצעים לייצור רקטות, שמעבירים ארגוני פשע ישראליים לחמאס ולג'יהאד בגדה המערבית. את הדיווח על כך העביר לנו מקור ביטחוני בכיר ברשות הפלסטינית.

צבא ירדן מנסה להתמודד עם ההברחות מסוריה, ולאחרונה אף תקף באופן חסר תקדים בשטח הסורי מבריחים. תקיפה כזאת מעידה על החשיבות העליונה שרואה ירדן בעצירת ההברחות מסוריה, פעולה אשר ירדן לא הייתה עושה כנראה רק כדי לעצור אספקת סמים. הערכתנו לפיכך היא שצבא ירדן מודע לכך שההברחות לתחום המדינה מסוריה כוללות נשק שמיועד למלחמה בישראל, והדבר עלול להשפיע על הסכמי השלום. ערעור הסכמי השלום והיציבות המדינית כלפי ירדן, הם סיבה בעלת משקל לתקיפה ירדנית חסרת תקדים בסוריה. עם זאת, צבא ירדן לא מצליח לעצור את ההברחות באזור הערבה, על אף האופי האסטרטגי שההברחות הללו מתחילות ללבוש במובן הישראלי.

בשבוע שעבר ערך שר החוץ האיראני ביקור כפול בסוריה ובלבנון, ודן בהרחבה על המלחמה נגד ישראל (ר' דיווחנו בגיליון 110). בלבנון השר האיראני נפגש עם ראשי הג'יהאד והחמאס במדינה, וקיבל מהם הבטחה להעצים את המלחמה נגד ישראל בגדה המערבית. המפגש הזה הבהיר את תוכניתה של איראן למלחמה כוללת ומקיפה נגד ישראל באמצעות ארגונים, ללא נוכחותה הפיזית בשדה המערכה, ובלי לערב את עזה במלחמה. בהקשר הזה אספקת משאבים ונשק לארגוני הג'יהאד וחמאס ברורה, וכן אספקת סמים להעצמת משבר חברתי פנימי בישראל, לצד ערבובם של ארגוני פשע ישראליים במשימה האיראנית, קרי קליטת המשלוחים והעברתם לגדה המערבית כמו גם לזירה הישראלית. קריאה מוקפדת בדיווחים על הפגישה האמורה, עשויה לגרום לרבים להקיש כי מדובר בהכרזת מלחמה איראנית (נוספת) כנגד ישראל הפעם באמצעות משרד החוץ האיראני. שר החוץ האיראני אמר למנהיגי חמאס וג'יהאד בפגישה בביירות כי איראן מחויבת לאסטרטגיה שלה להעביר תמיכה להתנגדות הפלסטינית. בתגובה ראשי ג'יהאד וחמאס "נשבעו" לשר האירני להתמיד במרחץ הדמים, וכן "אישרו" כי פעולות הטרור בגדה המערבית הם בעדיפות עליונה.

נשיאי העליון כבר מזמן לא בוחרים את הרכבי השופטים

קואליציית הקנאים של נתניהו דורשת שמחשב יבחר את הרכבי השופטים; הפתעה: המחשב כבר בוחר את ההרכבים, ומזה שנים. פרשננו המשפטי אברהם יעקב מפרט את הדרך בה מתקבלת ההכרעה בעילת הסבירות

10.09.2023

אופי הדיון וההכרעה בבית המשפט העליון בעילת הסבירות ובכלל, הוא אופי תלמודי: לומדים את הסוגייה, מקיימים דיון ראשוני פנימי, מביאים עדים ועדויות בדיון פתוח, זורקים את הרעיונות כלפי העדויות לזירת הדיון הפנימי השני, נפרדים ומכריעים באופן אישי, מתכנסים שוב לעניין ההכרעה וכתיבת פסק הדין. בתלמוד אפשר שלא תהיה הכרעה, ורק הדיון והעמדות יופיעו בלי שתינתן שורה תחתונה. בבית המשפט זה לא אפשרי, והוא חייב לקבל הכרעה. אלה תחנות הדיון שהיו ויהיו השבוע על ביטול עילת הסבירות, כפי שמתאר סגן נשיא בית המשפט המחוזי מרכז בעבר ופרשננו המשפטי בהווה אברהם יעקב

 

מאת אברהם יעקב פרשננו המשפטי

 

ההכרעות בשלל העתירות שהוגשו נגד חקיקת ההפיכה המשטרית, ובהן ביטול עילת הסבירות שתידון השבוע, יש בהן פוטנציאל נפיץ שבכוחו לשנות את פני המדינה מקצה לקצה ולהסיטה מן הדרך בה הלכה עד היום, לדרך אחרת שתוצאות ההליכה בה, עלולות להביאה לכיליון.

כדאי להכיר את סדרי העבודה בבג"צ ולהבין כיצד מתקבלות בו ההחלטות בסדר הדין, באופן ענייני, מקצועי שיפוטי, שאין לו קשר עם הדרך הקונספירטיבית בה הוא מתואר על ידי גורמים פוליטיים.

 

העתירה:

ראשית, מוגשת עתירה. בד"כ מוגשת יחד איתה בקשה למתן צו על תנאי.

הבקשה לצו על תנאי מובאת להכרעתו של השופט התורן.

אם הבקשה מתקבלת, מתהפכת חובת ההוכחה: כלומר, המשיב לעתירה (בד"כ הממשלה או שר משריה) צריך לשכנע מדוע יש לדחות את העתירה.

לגבי העתירה בעילת הסבירות, אכן הבקשה התקבלה, על ידי השופט התורן, ולכן חובת ההוכחה לגבי התיקון לחוק יסוד היא כעת על הממשלה, והממשלה נקראת בדיון לפיכך "המשיבה"

אם הבקשה הייתה נדחית, הייתה נותרת חובת ההוכחה אצל העותר והוא היה צריך לשכנע בדיון הצפוי מדוע יש לקבל את העתירה.

לעניין חובת ההוכחה חשיבות מכרעת: מי שמוטלת עליו חובה זו, צריך להרים נטל כבד שאם לא יצליח להרימו – תידחה עמדתו אפילו ללא צורך בשמיעת הצד שכנגד.

 

ההרכב:

לאחר השלב הראשון, נקבע ההרכב אשר ידון בעתירה. בהרכב יכהן תמיד מספר אי-זוגי של שופטים.

בעבר, מי שקבע את ההרכבים היה נשיא בית המשפט העליון; בעקבות רינונים וטרוניות שטענו כי יש בקביעת ההרכב כדי להכריע בעתירה, הוכנסה לשימוש, לפני כעשרים שנה, תוכנת מחשב הקובעת את ההרכבים ללא התערבות יד אדם.

במאמר מוסגר אציין, כי מוזר מאוד שגורמים פוליטיים בקואליציה, אשר מחוללים את  ההפיכה המשטרית, לא ידעו עובדה זו וטענו לאחרונה שקביעת ההרכבים נעשית על-ידי כבוד הנשיאה חיות, ואף מצאו בכך טעם לפגם….רצוי שהגורמים ובהם בכירים מאוד יכירו את המערכת אותה הם רוצים "לתקן".

 

דיון פנימי ראשון:

לאחר שנקבע ההרכב מועבר החומר כולו לעיונו של כל אחד משופטי ההרכב.

לקראת הדיון, לאחר שהשופטים קראו ולמדו את העתירה ואת התגובות לה, נפגשים חברי ההרכב ודנים בינם לבין עצמם על דרך ההכרעה. כל אחד מהם מציג את עמדתו וביחד הם מנסים לקבוע מה הן הנקודות הדורשות הדגשה בדיון שיתקיים בנוכחות בעלי הדין.

 

הדיון באולם המשפט:

לאחר מכן, מתקיים הדיון באולם בית המשפט. בדיון, יושבים השופטים כך שאב בית הדין (בד"כ השופט הוותיק מבין חברי ההרכב) יושב במרכז ושאר השופטים יושבים משני צדדיו בסדר שנקבע על-פי הותק שלהם בבית המשפט העליון.

כל אחד מן השופטים רשאי להעיר ולשאול את בעלי הדין שאלות הבהרה.

לאחר שכל בעלי הדין, למשל העותרים והמשיבים, הרצו את טענותיהם, נקבעים המועדים להגשת סיכומים. בחלק מן המקרים בעלי הדין מוותרים על סיכומיהם בשל העובדה שכל טענותיהם כבר נכתבו והוגשו.

 

הדיון הפנימי השני:

לאחר קבלת הסיכומים, מתכנסים השופטים ודנים שוב, בינם לבין עצמם, ומגבשים עמדה.

בשלב זה, קורה אחד מהשניים: אם כולם באותה דעה, קובעים השופטים מי יכתוב את פסק הדין. לאחר שזה נכתב, הוא מועבר לעיונם ולהערותיהם של כל השופטים בהרכב. ייתכן בהחלט שאחד השופטים ירצה להוסיף משהו משל עצמו ואזי, לצד הסכמתו לתוצאת פסה"ד, יוסיף דברים קצרים משל עצמו.

 

ההכרעה:

אם קיימת מחלוקת, וההרכב נחלק בין רוב למיעוט, נקבע מי יכתוב את פסק דין הרוב ומי את דעת המיעוט, ושאר ההתנהלות דומה למה שתואר לעיל.

מובן, שבכל מקרה, רשאי כל שופט לכתוב את דעתו בפסק דין נפרד.

בסוף פסק הדין תבוא שורה מסכמת שתקבע שתוצאת פסק הדין היא כפי שפסק שופט מסוים. לפיכך, לא יכולה להיות מחלוקת מהי תוצאת פסק הדין במקרה שכל שופט כותב את דעתו בנפרד.

בית הרב עובדיה יוסף מסמן לדרעי את כיוון הדלת

ילדיו של הרב עובדיה יוסף מקימים שוב את מוסד בית הרב, ופותחים במאבק גלוי נגד אריה דרעי ונגד ההקצנה בש"ס. אם הם ימנו למוסד המתחדש, מנהיג פוליטי, ההתקוממות תהפוך למאבק פוליטי, שעלול להסתיים בפיצול או בפגיעה במעמדו של אריה דרעי

03.09.2023

תנועת ש"ס הקצינה מאוד בשנים האחרונות, בניגוד גמור לתורתו המתונה של הרב עובדיה יוסף; חבירתה אל קנאי הימין הקיצוני, חוללה את ניסיון ההפיכה המשטרית, אשר הוביל את ישראל אל סף חורבן. ילדיו של הרב עובדיה יוסף נחושים לשים קץ להתדרדרות התנועה לעבר הפשיזם של בן גביר וסמוטריץ'; ראשית הם ינסו להצליח את מינויו של אחיהם הרב דוד יוסף, לרב הראשי לישראל. אחר כך ינסו להביא למינויו, לכשיפרוש, של הרב הראשי לישראל, אחיהם, הרב יצחק יוסף, לראש מועצת חכמי התורה של ש"ס, תפקיד בו נשא אביהם עד מועד פטירתו. יתכן שהאחים והאחיות לבית יוסף אף ינסו למנות מנהיג פוליטי, למוסד בית הרב, מנהיג אשר יעמוד במובן הפוליטי מול אריה דרעי.

 

מאת מתי כהן עורך הזירה העיתונאית

 

במוצאי שבת התברר כי ההתקוממות נגד אריה דרעי בתוך ש"ס, הופכת כעת לגלויה, ובנוסף: ילדיו של הרב עובדיה יוסף ובראשם חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס הרב דוד יוסף, הקימו מחדש את מוסד בית הרב עובדיה יוסף, אשר כוחו כלפי תנועת ש"ס היה בימי חייו של הרב עובדיה יוסף, כמעט מוחלט . המשימה הראשונה שבית הרב ינסה להוציא לפועל כבר בחודשים הקרובים היא מינויו של אחיהם הרב דוד יוסף לרב הראשי לישראל. גורם מרכזי בתנועה אמר לזירה העיתונאית כי יש תיאום בין כל ילדי הרב עובדיה יוסף.

לפני כחמישה חודשים דיווחנו כאן בלעדית על כוונתו של אריה דרעי להעמיד את אחיו הרב יהודה דרעי כמועמד ש"ס לרב הראשי לישראל, ולא את בן בריתו בעבר, חבר מועצת חכמי התורה של המפלגה ובנו של הרב עובדיה יוסף, הרב דוד יוסף. אחרי הידיעה הזאת התרחשו שני דברים. האחד הוא החלטתו הסופית של הרב דוד יוסף, לרוץ עצמאית לרב הראשי לישראל, והשנייה היא הביקורת הנוקבת שמתח הרב הראשי לישראל, בנו של הרב עובדיה יוסף, הרב יצחק יוסף, על רבני הימין הקיצוני; בהקשר של המציאות הפוליטית חברתית הנוכחית, הייתה זו להערכתנו בבחינת ביקורת נוקבת כלפי אריה דרעי אשר חבר לימין הקיצוני, בקואליציה הנוכחית, והביא את תנועתו המתונה של הרב עובדיה יוסף לקיצוניות הפוליטית שמאפיינת את הרבנים אשר עליהם מתח הרב יוסף ביקורת.

הרב יצחק יוסף מעוניין לקבל, לכשיפרוש, את המשרה שאביו החזיק עד מועד פטירתו: ראש מועצת החכמים של ש"ס. כפי דיווחנו בעבר בלעדית, אריה דרעי אכן מינה חברים חדשים למועצת חכמי התורה של ש"ס, והוא מתכוון בעתיד למנות לתפקיד ראש מועצת החכמים את ראש ישיבת פורת יוסף, הרב שמואל בצלאל, ולא את הרב יצחק יוסף. דרעי להערכתנו לא רוצה שבית הרב עובדיה יוסף יחזיק בעמדות כוח בתנועה, בוודאי לא במועצת חכמי התורה, אשר בכוחה להפסיק את כהונתו כראש התנועה. בהתייחס לכל ההתפתחויות האמורות, להערכתנו ההתארגנות מחדש של בית הרב עובדיה יוסף, תנסה להוציא לפועל גם את המשימה השנייה, והיא מינוי של הרב יצחק יוסף למשרת ראש מועצת חכמי התורה של ש"ס. משימה שלישית שעשויים ילדי הרב להוציא לפועל בדרכם למסד את מוקד הכוח החדש ישן בתנועה, הוא מינוי של מנהיג פוליטי לבית הרב. אם אכן יעשו כך, יהפוך מאבקם הגלוי של ילדי הרב עובדיה יוסף באריה דרעי, למאבק פוליטי בעל יעדים פוליטיים, אשר עשוי להסתיים בהוצאתו של אריה דרעי מראשות התנועה, או בפיצולה של ש"ס.

לפני כשלושה חודשים אמר לנו אחד מילדיו של הרב, בבכי, כי אריה דרעי שינה לחלוטין את התנועה, ביחס למשנתו ולתורתו של אביהם הרב עובדיה יוסף, וכי התנהגותה הפוליטית הנוכחית של ש"ס סותרת בעליל את הווייתו וערכיו המתונים של הרב עובדיה יוסף.

ילדי הרב לא מצאו בעבר את הדרך להתאחד, אבל כעת כוונתו של דרעי לדלג מעל בן בריתו בעבר הרב דוד יוסף, ולמנות למועמד המפלגה לרב הראשי לישראל, את אחיו, טרפה את הקלפים. הכוונה הזאת הביאה לכך שהרב דוד יוסף החליט לרוץ באופן עצמאי לרב הראשי לישראל; במהלך ריצתו למשרה,  הוא איחד מחדש את בית הרב עובדיה יוסף, כולל את אחיו הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף, לכלל מוסד בעל משמעות ערכית עמוקה ובעל מורשת בש"ס. הגורם העיקרי להצלחה לפי שעה של האיחוד, הוא ההקצנה שחלה בתנועה והחבירה לקנאי הימין הקיצוני, שמעמיקות את בידולה של תנועת הרב עובדיה יוסף בציבור הישראלי.

 

נתניהו אישר להקטין את חיל השריון בניגוד לחוק. ניתוח משפטי

הקטנת חיל השריון בצה"ל אינה חוקית. צה"ל הקטין את החיל, ללא אישור הקבינט. העיתון מבקש מהיועצת המשפטית לממשלה להתערב הן כלפי נתניהו, והן כלפי צה"ל

27.08.2023

"כל הפעולות שנעשו בעניין, נעשו ללא סמכות ועל ראשי המטה הכללי לדורותיהם היה לדרוש משר הבטחון להביא לפניהם החלטת ממשלה בעניין. בהעדר החלטה כזו, היה עליהם לסרב להוראת שר הבטחון לבצע את השינויים האמורים." פרשנות משפטית, מאת אברהם יעקב, פרשננו המשפטי, סגן נשיא המחוזי מרכז בעבר; תחקיר הטנק שבוע 9, בלעדי.

 

מאת אברהם יעקב פרשננו לענייני משפט                  

 

עיתוננו חושף בתחקיר מקיף ומעמיק, זה השבוע התשיעי,  את השינוי בסד"כ השריון בצה"ל, הקטנתו, הקטנת היקף הכשרת הצוותים, הקטנת תפקיד הטנק בשדה המערכה הנוכחי, ואת פיזור חלק מהחיל ביחידות מעורבות כיחידות מסופחות. התחקיר התחיל בתרגיל צה"ל השנתי, אשר בו למרבה הפתעת המערכת,  לא נראו טנקים בהיקף שמלמד על מרכזיותם בתורת המלחמה הישראלית המפורסמת. את התמיהה הזאת הבענו כאן בכתבת שער בולטת, הראשונה בסדרה שנמשכת כאמור גם השבוע, זה השבוע התשיעי; התמיהה לא הייתה רק על היעדר הטנקים מהתרגיל השנתי, או לפחות חוסר הבולטות שלהם, אלא גם על כך שמדובר בתרגיל שכל ארגון ביון בעולם מנתח את תמונותיו לרוחב לאורך ולעומק, והדבר שנחשף לעיננו, ללא ספק נחשף לעיני מחלקות מחקר רבות; הצד החיובי בכך, הוא שמרגע שזורחת השמש על תופעה, המציאות החדשה מאפשרת לבחון שוב את הנתונים, ולתקן את הדרוש תיקון. נדמה לנו, כי צה"ל שב כעת ובוחן את סד"כ השריון. איננו יודעים זאת בוודאות, ולכן נחתור לדעת.

אחרי  הכתבה הראשונה, העמיק פרשננו הצבאי את התחקיר, באופן שהוא נשען כעת על שלושה מקורות ביטחוניים צולבים,  והתמונה שהתגלתה ומתגלית תואמת לתמונות החזותיות שפרסם דובר צה"ל אחרי התרגיל השנתי.

מסקנתו של פרשננו הצבאי היא שאכן חל שינוי רציני ועמוק בחיל השריון.  

מאיר ג'ורנו הציף עניין חשוב זה לעיני הציבור בישראל.

בכתבה בשבוע שעבר, סקרנו את דו"ח הביקורת, שפרסם מבקר המדינה בחודש פברואר 2023 לגבי בניין הכוח בחיל השריון, וממנו עלתה מציאות בלתי נתפשת: השינוי בבניין הכוח בחיל, כלל איננו חוקי. הוא לא חוקי מהטעם הפשוט, שהוא מעולם לא קיבל את אישור הקבינט, בהתאם להוראת החוק.

מאיר ג'ורנו, מדגיש, כי עצם השינוי שגילינו בחיל השריון, הוא עניין חשוב ביותר שדורש דיון מעמיק הן בצבא והן בגוף אשר מפקד על הצבא: ממשלת ישראל; ובהקשר הזה חשוב להדגיש שוב כי הנושא כלל לא נדון ולא אושר במוסדותיה המוסמכים של הממשלה, קרי בקבינט הביטחוני,  וזאת בניגוד מפורש להוראות החוק.

א.

בחוק יסוד: הצבא נקבע מפורשות כדלקמן:

  1. צבא-הגנה-לישראל הוא צבאה של המדינה.
  2. (א) הצבא נתון למרות הממשלה.

    (ב) השר הממונה מטעם הממשלה על הצבא הוא שר הבטחון.

 

  1. (א) הדרג הפיקודי העליון בצבא הוא ראש המטה הכללי.

    (ב) ראש המטה הכללי נתון למרות הממשלה וכפוף לשר הבטחון.

    (ג) ראש המטה הכללי יתמנה בידי הממשלה לפי המלצת שר הבטחון.

 

מנוסח חוק היסוד עולה מפורשות כי הממשלה היא המפקד העליון של הצבא, לא שר הבטחון ובוודאי שלא ראש הממשלה. (בחודש אפריל 2020, שר הביטחון היה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והוא אישר לצה"ל לבצע את השינוי בסד"כ, בניגוד לחוק, קרי בלי להביא ראשית את התוכנית לאישור הקבינט הביטחוני)

בחוק שירות מילואים, תשס"ח – 2008 נקבע כי:

  1. (א) היקף מערך המילואים הנדרש לצורך היערכות צבא הגנה לישראל למשימותיו בשעת חירום ייקבע בידי הממשלה, לפי הצעת השר שתינתן לאחר שהובאה לפניו המלצת הרמטכ"ל לעניין זה; היקף מערך המילואים שנקבע כאמור אינו טעון פרסום ברשומות או כל פרסום פומבי אחר.

(ב) הממשלה תבחן, לפחות אחת לשנה, לפי הצעת השר, את הצורך בשינוי היקף מערך המילואים הנדרש שנקבע לפי הוראות סעיף קטן (א). (ההדגשות שלי)

בחוק זה נקבע כי היקף מערך המילואים ייקבע בידי הממשלה וכי הממשלה תבחן לפחות אחת לשנה את הצורך בשינוי מערך המילואים.

על פי ממצאיו של פרשננו הצבאי, מאיר ג'ורנו, הוחלט ע"י הרמטכ"ל ושר הבטחון לשנות באופן קיצוני את מערך השריון בצבא, גודלו ודרך הפעלתו וכי כתוצאה מכך נסגרו יחידות סדיר ומילואים רבות.

כל זה נעשה ללא ידיעת הממשלה בזמן אמת וללא אישורה, אף לא בדיעבד.

מבקר המדינה בדק עניין זה ופרסם דו"ח מיוחד בפברואר 2023.

בדו"ח קבע המבקר כדלקמן:

במהלך שנת 2020 החלה לצאת לפועל התוכנית לקביעת היקף סד"כ הטנקים, בלא ששר הביטחון הציג זאת מראש לוועדת השרים לענייני ביטחון לאומי כדי שתבחן את הצורך בכך, ושלא בהתאם לנקבע בחוק שירות המילואים ולסיכום הדיון של ראש הממשלה מינואר 2020. בישיבת ועדת השרים בנובמבר 2020, שבה הוצג היקף הסד"כ לאחר שהשינוי בוצע, לא נתבקשו השרים לאשר זאת.

הגם שחוק שירות המילואים מחייב את שר הביטחון להציג את רמת הכשירות של מערך המילואים לממשלה אחת לשנה, משנת 2016 עד שנת 2022 לא הוצגה לממשלה רמת הכשירות של מערך השריון במילואים.

המסקנה היא שמאז שנת 2016, לפני 7 שנים, ועד היום הפרו שרי הבטחון לדורותיהם את חובתם הברורה על פי החוק ולא הביאו לאישור הממשלה את השינוי המהותי שנעשה בבניין הכוח של חיל השריון, בכשירותו ובדרך הפעלתו.

ומתוך מסכת הליקויים הזאת, יש להדגיש את הליקוי העמוק שהתרחש בשנת 2020, ליקוי אשר בו שר הביטחון וראש הממשלה בנימין נתניהו, אישר לצה"ל על דעת עצמו לשנות את סד"כ השריון, בלי שהביא את התוכנית ראשית לאישורו של הקבינט.

נשאלת השאלה, האם רשאים היו הרמטכ"לים, אייזנקוט, כוכבי והלוי, לבצע את השינויים האמורים ללא אישור הממשלה? ובעיקר האם היה הרמטכ"ל כוכבי רשאי בשנת 2020, לבצע את השינוי בסד"כ השריון של צה"ל רק על פי אישור שר הביטחון וראש הממשלה נתניהו?

לטעמי, התשובה לשתי השאלות היא שלילית!

החוק ברור מאוד בעניין זה ואינו ניתן לפרשנות אחרת.

לכל היותר, יכולה היתה הממשלה, והיא יכולה גם היום, לאשר פעולות אלה בדיעבד, אך הדבר לא נעשה.

המשמעות היא, שכל הפעולות שנעשו בעניין, נעשו ללא סמכות ועל ראשי המטה הכללי לדורותיהם היה לדרוש משר הבטחון להביא לפניהם החלטת ממשלה בעניין. בהעדר החלטה כזו, היה עליהם לסרב להוראת שר הבטחון לבצע את השינויים האמורים.

ב.מה ניתן לעשות היום מבחינה משפטית?

ראשית, לא מדובר בעבירה פלילית של שרי הבטחון. החוק אינו קובע שאי-עמידה בתנאיו היא ברת-עונשין. לפיכך, מדובר בהפרת חוק שצריכה להידון במישור המשפט המנהלי.

ניתן לפנות לבית המשפט המוסמך בעתירה למתן צו לשר הבטחון להביא את העניין להכרעת הממשלה. ניתן לבקש מהיועמ"ש לחייב את הממשלה לדון בדיעבד בסד"כ שלא אושר כדין בשנת 2020 (החלטת העיתון היא לפנות ליועמ"ש בעניין זה, וכך יעשה העורך כבר בימים הקרובים)

ומה יקרה אם הממשלה תחליט שלא לאשר את התכנית?

במקרה כזה יהיה על קברניטי הצבא לגלגל את כל העניין לאחור ולהשיב את המצב לקדמותו – דבר אשר ללא ספק יעלה ממון רב ויפגע בכשירות הצבא לפחות בתקופת ההערכות מחדש.

 

מדינת הטרור התוקפנית מודאגת

איראן נערכת להתקפה אווירית, והתקפת כטב"ם​

27.08.2023

איראן קיימה תרגיל רחב היקף, ללוחמה אלקטרונית. התרגיל יועד למניעת תקיפה של מטוסים, ותקיפה של כלי טיס קטנים בלתי מאוישים. גורם צבאי איראני אמר כי איראן אינה מתכוונת לתקוף, אלא לפתח מיומנויות הגנה. בהקשר הזה צריך לומר כי אסטרטגיית התקיפה של איראן שונה מהמוכר בעולם, והיא נשענת על כוחות של צדדים שלישיים למשל חיזבאללה, החותים, הג'יהאד האסלאמי ומליציות חמושות, ואלה תוקפים במקומה וסרים למרותה, כצבאות שכירים. לפיכך ההצהרה שאיראן אינה נערכת לתקיפה היא הצהרת כזב מתעתעת. בתרגיל האיראני נבדק הקשר האלקטרוני בין מטוסים מאוישים ובלתי מאוישים באוויר, לבין מוקד אלקטרוני  על הקרקע, וכן תורגלו מערכות אלקטרוניות להגנה מכטב"ם.

פרטיות ונגישות 

The first Israeli-Palestinian economic conference sponsored by will be in the summer of 2022 at the Israel-Palestine Seam Line

מכתבים למערכת   letter to th e editor    readers@tipp.co.il